Merhaba;

2 senelik bir evliliğim var ve bu evlilikten 9 aylık bir erkek çocuğum. Daha önceki evliliğimden 11 yaşında bir oğlum var.

Şu anki eşimi geçen sene facebook sitesinde eski nişanlısıyla yazışırken "bundan sonra senin için yaşacayım boşanacağım gibi sözleri söylerken" yakaladım ve boşanmak için dava açtım. Tabi bu yazışmalarıda resimli bir şekilde delil olarak mahkemeye sundum." ve kendisini istanbula ailesinin yanına yolladım. Fakat aradan biraz zaman geçtikten sonra tekrar beraber olmak istediğini hata yaptığını söyledi ve afettim mahkemeye ikimizde gitmedik. Şu an dediğim gibi 9 yaşında bir erkek evladımız var. Ailemle görüşmemi istemiyor onlarla birlikte olduğumda rahatsız edici mesajlar atıyordu. Anlayacağınız hiç rahat yüzü görmedim. Yaklaşık 1 ay önce ankaraya ailemin yanına gittim. Önceki evliliğimden olan oğlum yaramazlık yapmış ve eşim çocuğun her yerini morartmış omuzunu ısırmış suratını tırmalamış. Hiç tepki vermedim sadece bunu nasıl yapabildin diye sordum. kendisi annesinin yanına çıktı geldi ve boşanmak istediğini söyledi. Bende hay hay dedim ve büyük oğlumuda alıp evden ayrıldım. Amacım biraz ayrı kalıp kafa dinlemekti oda kafasını dinlemiş olurdu.En başlarda çabaladım her zaman yaptığım gibi olmaz boşanmak falan diye. Ama 1 aydır yapmadığı kalmadı, mesajlarla rahatsız ediyor."sevgilim var oğluma abi olacak senin yetişemediğin yerde o yetişecek gibilerinden." Akli dengesinin yerinde olmadığını düşünüyorum daha önceden yaşadağı bazı olaylardan dolayı tedavi görmüş 1-2 kerede ben götürdüm.

Benim sormak istediğim.

1 -Böyle bir durumda diğer oğlumun velayetini nasıl alabilirim?
2 -Mahkemeden önce kanuni yollarla oğlumun bende kalmasını nasıl sağlayabilirim?
3 -Nafaka vermemek için hangi yolu izlemem gerekiyor?

Bu konular hakkında bilgi rica ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. SAYGILAR