Merhaba öncelikle belirtmeliyim ki foruma yeni bir üyeyim ve hukukçu değilim .Bu nedenle konuyu yanlış yere açmış olabilirim.
Konuya gelecek olursam
19.04.2011 tarihinde 2011/23 sayılı Posta ve yolcu işlemleri konulu genelge ile yurtdışından hızlı kargo ve normal posta yolu ile besin takviyesi ve kozmetik alımları tamamen yasaklandı.Diğer ürünler içinse yılda 5 kez alım sınırlaması getirildi.Bu uygulama hem gümrük birliği maddelerine hemde kişi özlülk haklarına aykırıdır.
Yukarıda saydığım gerekçeler nedeni ile biz bu genelgenin iptal edilmesi için bir grup kurduk facebook üzerinden ve 5000 tl civarı para topladık ancak davayı alması gereken avukatın istediği ücret toplanamadı .Biriktirilen bu para avukat beyin hesabında ancak dava için istediği miktar birikmediğinden dolayı davayı açmıyor ve başka bir derneğe parayı bağışlayacağını o derneğin bu davayı açacağını kendisininse bu davada yine vekil olarak görüneceğini söylüyor.
Yürütmeyi durdurma kararı için 60 gün içinde dava açılması gerekiyormuş bu durumda 15 günlük bir süremiz var ancak avukat bey sürekli oyalıyor ve dava açmak için gün vermiyor.
Benim sorum şu bu avukatın yaptığı para toplama işlemi yasal mı? Biz kendisinden bu parayı yasal olarak geri alma hakkına sahip miyiz? Yoksa türlü gerekçelerle bu para o avukatın hakkı olarak gösterilebilir mi?
Nasıl bir yol izlemeliyiz bu davayı açmak için?
Hukuki net'in bir danışma forumu olmadığını biliyorum ancak bulunduğum şehir çok küçük ve bir dış ticaret uzmanı yok bu nedenle sizlerin affına sığınarak yardım istiyorum
İyi günler