1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    kocaeli
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Borç verdim ancak alamıyorum

geçtiğimiz mart ayında eşimin teyzesinin polis memuru olan oğluna yeni iş kuracağı için 5000 tl borç para verdim 2 hafta sonra vereceğini söyledi ancak bugün oldu hala paramı alamadım ve bu arada biz eşimle parasızlık yüzünden kavgalar ettik ve neticede şuanda boşanma aşamasındayız elimde internet bankacılığından gönderdiğım gune ait dekontum var ve eşime gönderdiğim mailler ve mesajlar var borcun kabulüne dair.
    paramı geri almak için yasal yollara başvurmak istiyorum ancak sonucu ne olur bilemediğim için yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Borç verdim ancak alamıyorum

Geçmiş olsun
    Sonucu hakim bilir, adliyeye gidip gelmekten

Yasal yollardan lehinize sonuc elde edebilirsiniz ama ugrasırsınız bayagı,
    2-3 ay da bir durusmalar, eksik evraklar, milletin derdinizi anlamaması
    sinirleriniz enerjinizi paranız gider, Adliyeye girdinizmi kolay cıkamazsınız

Adliye gitmek yerine once polisi ve amirini ikna etmeye calısmanızın daha saglıklı olur.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Rski göze alıp şu yolu deneyebilirsiniz;
    Öncelikle ilamsız icra yolu ile ödeme emri gönderin. Eğer ödeme emrine borçlu 7 gün içinde itiraz etmezse takip kesinleşecektir, alacağınızı icra yolu ile alabilirsiniz.
    Fakat riske yol açan durum borçlunun 7 gün içinde borca itiraz etmesi sonucunda oluşur. Şöyle ki ; Bu durumda itirazın iptali yoluna başvurursunuz. (iik 68'de sayılan belgeler elinizde olmadığından itirazın kaldırılması yoluna başvuramazsınız.) İtirazın iptali davası açısından 5.000 TL.'lik alacağınız ancak senet ile ispat olunabilir, bu kesin delildir. Senet borçlunun borcu kabul ettiği ve altında imzası bulunan belgedir. Elinizde bu türlü bir senet bulunmadığı için başvurulabilecek yol, senetle ispat kuralının istisnası olan yazılı delil başlangıcı göstererek tanık dinletmektir. Bir belgenin yazılı delil başlangıcı olabilmesi için HUMK m.292'ye göre üç koşulun bir arada bulunması gerekir; 1. Yazılı bir belge, 2. Aleyhine ileri sürülen tarafça verilmiş olması, 3. Tam ispat sağlamasa da hukuki işlemin vukuuna delalet etmesi. Bu takdiri delildir ve hakim takdir eder. Yazılı delil başlangıcı mahkemeye sunularak tanık dinletilebilir. Elektronik posta yazışmalarının yazılı delil başlangıcı sayılıp sayılmayacağı hususu hakkında bir yargıtay kararı bulamadım. Hakan Albayrak bey'in şu internet sitesinde elektronik imza bulunmayan e postların yazılı delil başlangıçı sayılmayacağına ilişkin makalesi vardır. ( http://hakanalbayrak.blogspot.com/20...il-olarak.html)

E maillerin yazılı delil başlangıcı sayılıp sayılmayacağını mahkeme takdir edecektir. Mahkeme kabul ederse bu durumda tanık dinleterek iddianızı ispat edebilirsiniz. Kabul etmezse bu sefer alacaklı olduğunuzu kanıtlayamayacak ve takdiren aleyhinize yüzde kırktan aşağı olmamak üzere icra inkar tazminatına hükmedilebilir. Bu durum ise risklidir. Riski göze alıp almama yolunda bir karar vereceksiniz. Her zaman için bir avukattan profesyonel yardım almanızı öneririm.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    409
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Baris bey ayni sekilde ben davayi kazandim... Ancak karsi taraf temyize gitti.. su anda dosya yargitayda. Sizin yorumunuzu almak isterim.. surec soyle gelisti.. arkadasim bana olan borcunu odemedi.. (bende de bir suru telefon mesaji var ancak mahkemeye iletmedim onlari) babasiyla birlikte kendi avukatina hitaben yazmis oldugu bir yazi vardi. ( davasi suren bir tazminatin bana odenmesiyle ilgili).. ilamsiz takip baslattim.. itiraz etti avukati araciligiyla.. bende itirazin iptali davasi actim ve karsi taraf 3 kez mahkemeye gelmedi ne kendi nede avukati ( cunku avukatida biliyordu bana borclu oldugunu).. sonucta hakim kararini verdi ben kazandim.. tabi zora dusunce temyize gitti.. su an beklemedeyiz. temyize sanirim subat ayinin 15'i gibi gidildi ve bizde onlarin yazdiklarina karsilik cevaplar yazdik.. sizce durum ne olur. kime sorduysam yargitay dosyayi onaylar dedi. sizin yorumunuzu merak ediyorum. tesekkurler

İletiler
    1.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av. Barış ÇİMENOĞLU rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Rski göze alıp şu yolu deneyebilirsiniz;
    Öncelikle ilamsız icra yolu ile ödeme emri gönderin. Eğer ödeme emrine borçlu 7 gün içinde itiraz etmezse takip kesinleşecektir, alacağınızı icra yolu ile alabilirsiniz.
    Konu ile biraz alakasız olacak ama..
    Bir forumda rastladım;
    kişi evine geliyor ve eşyaları götürülmüş, borcu falan yok..yazı muhtarlığa bırakılmış....
    bu sistemde bir yanlışlık var galiba.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    409
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ee muhtar ilgisiz olupta kisiye haber vermezse oyle olur.. resmi belgeleri muhtar kisiyi arayip yada bizzat gidip teslim etmeli, not birakmali, haber vermeli. tabiki muhtara verilen hersey teblig edilmis sayiliyor.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muhsint72 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Baris bey ayni sekilde ben davayi kazandim... Ancak karsi taraf temyize gitti.. su anda dosya yargitayda. Sizin yorumunuzu almak isterim.. surec soyle gelisti.. arkadasim bana olan borcunu odemedi.. (bende de bir suru telefon mesaji var ancak mahkemeye iletmedim onlari) babasiyla birlikte kendi avukatina hitaben yazmis oldugu bir yazi vardi. ( davasi suren bir tazminatin bana odenmesiyle ilgili).. ilamsiz takip baslattim.. itiraz etti avukati araciligiyla.. bende itirazin iptali davasi actim ve karsi taraf 3 kez mahkemeye gelmedi ne kendi nede avukati ( cunku avukatida biliyordu bana borclu oldugunu).. sonucta hakim kararini verdi ben kazandim.. tabi zora dusunce temyize gitti.. su an beklemedeyiz. temyize sanirim subat ayinin 15'i gibi gidildi ve bizde onlarin yazdiklarina karsilik cevaplar yazdik.. sizce durum ne olur. kime sorduysam yargitay dosyayi onaylar dedi. sizin yorumunuzu merak ediyorum. tesekkurler
    Benim de kanaatim onama yönünde.