Boşanmakta olduğum kadın avukatı aracılığıyla tapusu benim adıma kayıtlı 1995'te edindiğimiz ev hakkında katılım payı davası açmıştır.aşağıdaki sorularımı cevaplamanızı diler saygılarımı sunarım.

* evin değerini 100.000tl göstermiş 50.000tl lik katlım payı oldduğunu idda etmiştir.(evin gerçek değeri 80.000tl civarındadır.)kadında çalısıyordu ancak maaşı benim maaşımın yarısı kadarıydı.
boşanmanın son aşaması karar düzeltmeden sonuç bekliyoruz.

boşanma davası tarihinden itibaren 4 yıl boyunca ve halen kadın tek başına söz konusu evde tek kuruş kira ödemeden ve müşterek eşyalarla birlikte oturmaktadır. ben müşterek tek çocuğumuzla (üniversite öğrencisi) birlikte kiralık bir evde oturuyorum.

1) bu durum benim lehime mahkemede göz önüne alınırmı ?

2) katılım payı davası açan karşı tarafa avukatlık ücreti yasal olarak ne kadar ödenir?
örneğin evin bedelinin tamamı üzerinden mi yoksa hak ettiği katılım payı üzerinden mi ödenir,avukatlık ücreti ,mahkeme masrafaları ve talep ettikleri yasal faizin neye göre ve hangi oranlarda ödenir.

aleyhimde açılan katılım payı davasında mahkeme yasal faize ve bunun dava tarihinden itibaren başlatılmasına yada farklı oranda karar verebilir mi veya red edebilir mi?

3) bende ev,kendi adına kayıtlı iken boşanma sırasında hile ile satarak elden çıkarttığı otomobil müşterek eşyalar ve altınlar konusunda karşı dava açtım. benim şansım yada hak ediş oranım oranım ne olabilir?

4)ilk duruşmada onların ev için katılım paylarını 1/2 diye açmışlardı.kabul etsem onların davası düşermi ,talep ettikleri mahkeme masraflarını kime ödettirilir?

onların ev için katılım payı davalarını kabul etsem:

* ev konusu davası kapanır mı ve ben bu durumda karşı tarafın kullanımında olan otomobil (hile ile satmıştı ) altınlar ve müşterek eşyalar için açtığım davayı (içinden ev davasını çıkartarak) devam ettirebilirmiyim ?

teşekkürler ...