Türkiye'de ilk yüz nakli...

Türkiye´de ilk kez çift kol naklinin yapıldığı Akdeniz Üniversitesi´nde ilk yüz nakli için son hazırlıklar tamamlandı. Silahla yüzünden yaralanan ve maskeyle dolaşan 49 yaşındaki Sezgin Ergen, uygun verici bulunması halinde yüz nakline fizyolojik ve psikolojik olarak hazırlanıyor. Ergen, "Yüzüme kavuşacağım günü bekliyorum" dedi...

Geçen yıl Türkiye´deki ilk çift kol naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından onaylanan ´Kompozit Doku Nakli Yönergesi´nın ardından Türkiye´nin ilk yüz naklini yapmaya hazırlanıyor. Yasal mevzuat tamamlanırken, uygun verici bulunması halinde ilk yüz nakli Zonguldaklı 49 yaşındaki Sezgin Ergen´in yüzüne gerçekleştirilecek. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi´ne 14 Nisan´da gizlice yatışı yapılan Sezgin Ergen, doktorları tarafından yüz nakline hazırlanıyor. Yüz nakline fizyolojik ve psikolojik olarak hazırlanan Ergen´in rutin tetkikleri tamamlandı ve verici beklenmeye başlandı.

"Acı dolu yıllarım bitecek"
Hastanedeki odasında dizüstü bilgisayarıyla zaman geçiren Sezgin Ergen, "Yakınlarımla yazışarak zaman geçiriyorum. Müzik dinliyorum. Verici bulunabilmesi için tüm yakınlarım ve ailem çaba harcıyor. Acı ve dertlerle dolu yılların ardından yeniden aynalara bakacağım günlerin hayali ile yaşıyorum" diye konuştu.

AÜ Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Özkan, 5 yıldır bekledikleri yönergenin, 5 ay gibi kısa sürede çıktığını söyledi. Bu yönerge ile artık her tür naklin yapılabileceğini belirten Doç. Özkan, yönergenin kol, yüz, üst solunum ve üst sindirim yolu, saçlı deri, bağırsak naklini kapsadığını söyledi. Yüz nakli için hazırlıklara başladıklarını kaydeden Doç.Dr. Özkan, "Eksiğimiz yok, hasta ve altyapımız hazır. Tek beklentimiz uygun verici bulmak olacak. Hedefimiz yüz nakli ile birlikte gırtlak naklini de yapmak. Gerçekleştireceğimiz gırtlak nakli de Türkiye´de ilk olacak" dedi.

Dünyada İlk kez geçen yıl yapıldı
ABD´DE ilk kez Boston kentindeki "Brigham and Women" hastanesinde geçen ay yapılan nakille 25 yaşındaki Teksaslı Dallas Wiens yüze kavuştu. Wiens´in 2008´de yüksek gerilim hattında çalışırken yüzü tamamen yanmıştı. Ameliyat 15 saatten fazla sürdü ve 30 uzman, hemşire ve anestezist katıldı. Fransa´daki Creteil Henri-Mondor hastanesi, geçen yıl haziranda yapılan bir yüz nakli ameliyatının dünyanın ilk tam yüz nakli olduğunu iddia etmişti. Ancak uzmanlar, dünyanın ilk tam yüz nakli olarak geçen yıl martta Oscar isimli İspanyola Barcelona´da yapılan ameliyatı kabul ediyor.

´Verici hasta bekliyoruz´
Akdeniz Üniversitesi Plastik Cerrahi Anabilim dalı Başkanı Doç Ömer Özkan, "Uygun verici bekliyoruz" dedi.
http://www.yenihaber.be/go.php?go=31...last_news&pg=1