Merhabalar,

Ukrayna vatandaşı kız arkadaşımın vize problemi oldu. Kısaca durumu özetleyip sizin görüşlerinizi almak istedim. Kız arkadaşım son 6 ay içerisinde toplam 3 kere Türkiye'ye giriş yaptı.

3 aylık 1. turist vizesi ile (multiple giriş)
11 Aralık - 20 Aralık 2010 (9 gün)
30 Aralık - 12 Ocak 2011 (13 gün)

3 aylık 2. turist vizesi ile (multiple giriş)
27 Ocak 2011 - halen kalıyor

Birkaç hafta önce internette okuduklarıma göre Ukrayna vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 gün Türkiye'de bulunma hakkı varmış. Bu nedenle yabancılar polisinden 12 Nisan 2012 tarihinde 25 Nisan tarihi için randevü aldım.

Bugün polise gittik ve polis kız arkadaşımın toplam 22 gün vize ihlali yaptığını ve çıkışa teminen ikamet tezkeresi alması gerektiğini söyledi. Toplam 168 TL ceza ve 25 Dolar 1 aylık ikamet harcı almak istediler. Vezne kapanması nedeniyle işlem yarına kaldı.

Sizden yardım bekleyen birkaç sorum olacak.

1) Polis vize ihlalini bugünü baz alarak 22 gün olarak hesaplıyor. Fakat benim hesabıma göre yabancılar şubesine başvuru yaptığımız 12 Nisan tarihini baz alması gerekmektedir. Bu durumda toplam 9 gün vize ihlali yapılmış oluyor. Cezada bu bir değişikliğe neden olur mu?

2) Pasaportunda sahip olduğu 2. vizenin son günü henüz bitmiş değil, polisin bu durumda ceza kesmesi normal mi?

3) Net olarak birşey denmesede, yabancılar polisi 1 ay Türkiye'ye giriş yasağı alacağını söyledi. Bu yasak kalktığı tarihten itibaren 3 aylık vize alabilir mi? (Polis memuruna göre evet, fakat cidden 6 ay içerisinde 90 gün kalabiliyorsa, alması bence pek mümkün görünmüyor)

4) Önümüzdeki ay içerisinde Türkiye'den öğrenci vizesi almak için başvurmak istiyoruz. Aldığı bu ceza öğrenci vizesi almasını etkiler mi?

Değerli vaktiniz için çok teşekkür ederim. Vereceğiniz yanıtlar bizim için çok önem arzediyor.

Iyi akşamlar,

Melih