2010 yılında 3 ortak araba alım satım yaparken hakkımızda 3 ayrı kişi dolandırıcılıkran şikayette bulundu.Kullandığımız banka hesabına banka şikayet nedeni ile anlamsız tedbir koydu.(bunun hakkında şikayette bulundum).Parayı ödeyemedik ve ben tutuklandım.Tutukluyken babam vekalette bankayı zorlayarak parayı aldı ve ödedi.11 gün sonra tahliye oldum.Tahliye olduğumda cezaevinde yaşadıklarım nedeni ile psikiyatri doktoruna başvurdum.Ve bana BİPOLAR teşhisi koydu.Tedavi başladı.Bu arada dava açıldı.Bende oluşan psikolojik korkular nedeni ile mahkemelere katılmadım Psikiyatri merkezinden aldığım raporları avukatım mazeret olarak sundu.Kasım ayında mahkeme beni 32-1 e göre cezai ehliyetim varmı yokmu diye benim isteğimin dışında Devlet hastanesine sevk etti.Heyete girdim.Heyet bipolar hastası olduğumu 32/1 e görede cezai ehliyetim olmadığını ancak suç tarihinde hasta olup olmadığının tesbitinin zor olduğunu bildirmiş.(Burada mahkeme dosyayı komple göndermesi gerekirken şikayetçinin-benim savcılık ifademi ve savcının iddanamesini göndermiş sadece.)Rapor mahkemeye ulaştığında Hakim raporu beğenmedi ve bu defa beni müşahade altına alınarak Akıl ve Ruh hastalıkları hastanesine gönderdi.Orada dosya detaylı incelendi,Bir sürü testler yapıldı ve suç tarihinde 32/1 olduğuma karar verildi.Bu defa aynı mahkeme ilk rapora itibar etmemesine rağmen raporlar arasında fark var diye bu defa beni memur eşliğinde adli tıp a gönderdi(henüz gitmedim).Bu yaşadıklarımdan sonra yaptığım araştırmada akıl hastalığıda dahil olmak üzere hiç bir hastalığım matematiksel olarak günün tesbit edilemiyeceğini hastanın öyküsü ve durumuyla bunun tahminen belirlenebileceğini öğrendim,ve türkiyede akıl hastalıklarında bu metodun uygulandığını tesbit ettim(üniversite psikiyatri profesörlerinden)
Uzun oldu ama hikayeyi anlatmam gerekiyordu.Sorum şu?
1-CMUK 74 akıl hastaları ile ilgili birçok şeyi anlatıyor.Kanunda bilirkişi doktor isteği yoksa mahkemenin müşahide altına alınarak hastaneye yatırılamayacağı belirtiliyor.Ancak bir kere bu kanun uygulanmadan müşahede altına alındım.Bunun dışında aynı konuyla ilgili 2 mahkeme daha var onlarda müşahade altına almaya kalkarsa ne yapmalıyım.CMK74 ün uygulanmasın nasıl sağlarım.
2-Suç tarihleri birbirine çok yakın.Suçta aynı sadece kişiler farklı.Alınan bu rapor oradada kullanılabilirmi.
3-Müşahade altına alınma ara kararına nasıl itiraz ederim.
4-önerileriniz varmı.Avukatım ne yazıkki anlattığım lehime olan bir çok şeyi benden öğrendi.
5-Avukatsız duruşmaya girebilirmiyim.Avukatım hastalık durumunu idrak etmediği bu tip bir davaya girmediği için işim fazla derece zorlaştırıyor.Kaldıki 74 e göre mahkeme avukat atama zorunda.

Saygılarımla