Yaklaşık 1,5 yıldır babam rahatsız. Kendisini daha önce tedavi için hastaneye götürdük fakat başında bıraktı. 6 ay önce kendi isteğiyle hastaneye acilden yattı. Yaşı 74 yattığı eğitim araştırma hastanesinde kolon kanseri teşhisi konuldu. Tedavisi mümkün olmadığı ömrünün uzatılması için ameliyat olması gerektiği bilgisi verildi. Kendisi kabul etmediği için 33 günlük ışın tedavisinden sonra bir daha hastaneye gitmedi. Asıl sorunumuz babam 05.01.2011 tarihinde kardeşlerim arasında büyük abimin üzerine oturmakta olduğumuz 4 katlı binayı(tapuda arsa olarak görünmekte) ve ayrı bir semtteki arsayı satış usulü ile geçirmişler ve aynı gün 64 yaşındaki annem hakkında zehirleyerek 3 ay hastanede kalmasına sebep olduğunu evlilikte üzerine düşen hiç bir sorumluluğu yerine getirmediğine dair ayrılmak için boşanma davası açmış. Günler sonra bize mahkeme haberi geldi. Hastanede yatmasına sebep olan durumun annem ile ilgili bir durum olmadığını kendisinin kanser olduğunu ve tedavi olamayacak kadar ileri derecede olduğunu hastanede 8 gün yattığını annemim ilişkiyi yürütmek için ondan gelen tüm hayatını riske atacak şekilde davranışlarına ve hakaretlerine karşın sorumlululuklarını yerine getirdiğine dair bir avukat yardımı ile cevap yazdık. 6 kardeşiz hepimiz 18 yaşını aştık dava dilekçesinde şu anda 36 yaşında olan diğer abiminde vekaletini istediğini belirtmiş. Duruşma günü 31.03.2011 de idi. Davacı taraf olarak hiç kimse mahkeme salonuna gelmedi ve takipsizlik kararı çıktı. Şimdi 1 ay içerisinde dilekçe yenilenmez ise 3 yıl içerisinde boşanma davası açamayacakmış sanıyorum.
Satış usulü ile abimin üzerine geçen bu mal varlığının başta annem olmak üzere diğer hak sahibi 5 kardeşe paylaştırılmasını istiyoruz. Malları üzerine alan aile ferdi. Babam ölesiye kadar bende kalacak öldüğünde paylaştırırım demekte. Abimin bina ve arsayı para karşılığı alacak maddi durumu yoktur. Bu yaşam şeklinin kontrolü, çalıştığı firmadan aldığı maaş kontrol edilerek ortaya çıkarılabilir diye düşünüyorum. Fakat davranış ve tutumları malı kaçırmak istedikleri düşüncesini aşikâr bir şekilde ortaya koymakta.
Size sormak istediğim tam olarak mallar 3. kişi/kişilere satılmadan/bağışlanmadan nasıl hakkımızı ararız/tedbir koydururuz. Sitede arama yaparken benzer bir konuda uzman bir kullanıcının "Ölümden önce muvazaa sebebine dayalı olarak dava açılması ve gayrinmenkule tedbir konulması bir halde mümkün, ancak buradan bu bilgiyi paylaşamayacağım" yorumunu okudum bize bu konuda yol gösterecek yardımlarınızı rica ediyorum.