+ Konuyu Yanıtla
4 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
31 den 40´e kadar toplam 45 ileti bulundu.

Konu: Isı pay ölçer

Isı pay ölçer Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Isı pay ölçer

Alıntı evrenpitrak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ... Eğer oturduğunuz sitenin inşaat alanı (tapuda yazar) 2000 m2' den büyük ise ve 2007 senesinden önce yapışmış ise, sizin oyunuz olmadan sistem işlemez...
    Ama oylama koşulunu iptal eden (ya da aşan diyelim) 2 nokta var:

Biri Enerji Verimliliği Kanunundaki zorlayıcı kısım (http://mevzuat.dpt.gov.tr/kanun/5627.htm Madde 7-c),
    Diğeri de KMK'nda Madde 42'deki "... Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir... " ibaresi, ki bu da merkezi sistemde ortam ve sıhhi su ısıtmada bağlayıcı bir yönetmelik.

Hukuki NET Güncel Haber

Isı pay ölçer konulu yargıtay kararı ara
    Isı pay ölçer konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bidibom ve bu foruma yorumları ile katkı veren diğer kullanıcılar, merhaba

Durumu biraz açmakta yarar var. Öncelikle hemen yan taraftaki 100 daireli siteden bahsedeyim. Bu "kardeş" site yönetmelikte zorunluluk tarihi başlar başlamaz site sakinlerine elden yazı gezdirerek eğer ısı pay ölçer sistemi takılmazsa şikayetçi olmayacaklarına dair imza topladı. Bu imzaların hukuki geçerliliği tartışma konusu olabilir. Ancak birşey önemli; bu site yönetimi site sakinlerine ekstra bir masrafı, uygulaması halen yeni ve potansiyel olarak sorunlu olabilecek sistemi kurmak için yükletmedi. Kendilerini takdir etmemek mümkün değil.

Bizim sitede ise ısı pay ölçer taktırmamanın herhangi bir doğrudan yaptırımı olmamasına rağmen yönetim "kurallara uyma"yı görev bilerek bu tartışmalı sistemi uygulamaya koydu. Sitemiz maddi durum olarak orta halli bir site; bundan dolayı aidatların dahi zor toplandığı bir yer ve sitenin bir önceki yönetimden yüklü bir borcu olduğu halde böyle bir proje altına girdi. Bu bile başlı başına irrasyonel bir karar olduğuna delalet ediyor.

Şimdi sitedeki teknik sorunlara gelelim: Sitede mantolama mevcut değil. Ayrıca izocam tabir edilen çatı izolasyonları yıpranmış ve kötü durumda. Bazı dairelerin pencereleri pimapen değil ve ahşaptan yapılma; site 20 küsür yıllık olduğu için de elek gibi olmuş. Buna ilaveten bağımsız bölümler tasarlanırken üst ve kuzey dairelere inşaat esnasında 1 petek fazla konulmuş. Bunun anlamı, ısınmayacakları zaten hesaba katılmış ve daha fazla ısı elde etmeleri istenmiş ve proje buna göre yapılmış.

Isı dağıtımında dikkate alınması gereken kullanım değil "fayda"dır. Bundan dolayı mesela benim ara kat dairem tüm kaloriferleri kapatsa dahi ısınır, ancak üst ve kuzey dairelerin böyle bir şansı yoktur. İşin içine izolasyon eksikliği de girince aynı "fayda"yı sağlamak için yapılan gider çok daha fazla olacaktır. Mesela sitede kimi dairelere 400-500 TL civarı ısınma gideri gelirken kimi dairelere 100 TL altında ısınma gideri geldi. Eğer az ödeyen daireler eğer iddia edildiği gibi 15 derecenin altına düşmüyorlarsa, bu kadar az giderle ısınmak için bir mucize yaratıyor olmalılar ya da üst kat daireler herhalde camları açıyor olmalılar diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

O yüzden ısı pay ölçer kullanılırsa üst kat daire ısıtılmaz herkes yaktığını öder düşüncesine katılmıyorum. Eğer yeterli izolasyon ve doğru tasarım varsa bu kısmen doğru olabilir. Onun dışında anlamlı bir sonuç yaratacağını düşünmüyorum.
    Konu sre tarafından (27-01-2013 Saat 23:35:15 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu arada sistemle ilgili çok ve çeşitli sorunlar ve şikayetler için de aşağıdaki linke bakılabilir.
    http://forum.donanimhaber.com/m_4377...page_14/tm.htm

Ayrıca ısı pay ölçer taktırmayan daireye, ölçülen daireler arasındaki en yüksek tutarlı giderin yansıtılmasının hukuki bir temeli var mıdır?
    Yönetmeliği okuyunca böyle bir durum göremedim. Sadece:
    "Madde 11 - (1) Bağımsız bölümlerin ısı veya sıhhî sıcak su payları, gider paylaşım belgesi düzenlenmesi döneminde bir ekipmanın arızalanması veya benzer bir sebepten dolayı doğru bir şekilde ölçüm yapamaması yüzünden belirlenemiyor ise paylar, söz konusu bağımsız bölümlerin daha önceki benzer gider paylaşım belgesi düzenlenen dönemlerindeki tüketimleri veya o gider paylaşım belgesi düzenlenmesi dönemindeki diğer benzer bağımsız bölümlerin tüketimleri esas alınarak bina yöneticisi, bina yönetim kurulu, enerji yöneticisi, bölgesel ısı dağıtım ve satış şirketlerince veya yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerince belirlenir" denmektedir.

Ancak söz konusu madde de sistem içinde olanlar arasında "benzer veya önceki dönemlerdeki ısı giderleri"ni yahut "arızalanma veya benzer bir sebepten ötürü" diyerek kapsamını sınırlamaktadır. Anlaşıldığı kadarı ile sistem dışında olanlar için net bir hesaplama yöntemi öngörülmemiştir.

Tabii hukukçu değilim farklı görüşleri okumaktan mutluluk duyarım.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

ISI yönetmeligine göre pay ölcer 1.5.2012 de mecbur oldu.
    ISI yalitim, mantolama da 2017 de mecbur olacak.
    Bunlar ülke menfaatleri, kamu menfaatleri sebebiyle keyfiyet degil mecburiyettir.
    Enerjimizi disaridan aliyoruz.
    öyleyse ülkemiz tasarruf etmelidir.
    Kanunlari keyfine göre yorumlayip uymayanlar kabahatler kanuna göre parasal ceza alir.
    Sizde kanunlara uymak zorundasiniz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ... Ancak birşey önemli; bu site yönetimi site sakinlerine ekstra bir masrafı, uygulaması halen yeni ve potansiyel olarak sorunlu olabilecek sistemi kurmak için yükletmedi. Kendilerini takdir etmemek mümkün değil...
    Demokrasinin gözünü seveyim! Her zaman iyidir. Belki şimdi zorla değil de, birkaç yıl içinde isteye isteye geçiş yapacaklar. İstemeye istemeye yapılan işler böyle sıkıntılı oluyor işte.. ancak külahı önümüze koyup şunu da bir düşünmek lazım: Acaba ısı pay ölçümüne geçilse ben daha çok mu öderim, daha az mı? Daha çok ödeyecek olanlar, geçmişte hep başkaları tarafından ısıtılmıştır, bunu siz de istemezsiniz. Yok daha az ödeyecekseniz, o zaman da bu sisteme geçmek size faydalı değil mi?

... Eğer yeterli izolasyon ve doğru tasarım varsa bu kısmen doğru olabilir. Onun dışında anlamlı bir sonuç yaratacağını düşünmüyorum...
    Aynen katılıyorum. Sizin binada pay ölçümünden önce başka ciddi sorunlar var gibi görünüyor. Ama ısı pay ölçümü de yasal zorunluluk haline geldi, o yüzden ana izolasyon sorunlarını atlayıp bunu yapmışlar.
    Ancak şu da var: ısınma ve gider seviyesi izolasyon olmadığı için yüksek te olsa, izolasyon olduğu için alçak ta olsa, her durumda insanların birbirine hakkı geçiyor. Isı pay ölçümü en azındna bunun önün almaz mı? Bence en azından orada bir faydası var. Sizin binada mantolama da yapılırsa işte asıl o zaman farkını görürsünüz. Bir de bizim evde pimapen yok, ama olanlarda giderler ÇOK ciddi fark ediyor, çok daha düşük ödüyorlar haberiniz olsun. Isı pay ölçümüne geçince bu da ortaya çıkan gerçeklerden biri oldu. Mesela bazı daireler 350, bazıları 485 gibi öderken pimapenli daireler 187, 250 filan gibi ödüyorlar.

... Anlaşıldığı kadarı ile sistem dışında olanlar için net bir hesaplama yöntemi öngörülmemiştir...
    Ama sistem derken tüm apartman kastediliyor, yani sizin apartmanda sistem kurulmuş ve malesef siz de sistemin zorla içindesiniz demektir :p Ama şu yüksek faturayı kurcalamak lazım, yani ben kesin dalardım içine ve firmanın faturalama birimini buhranlara sokardım! İnanın kurcalamazsanız öyle güzel kazıklar yiyorsunuz ki!

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bugün Techem firması ile telefonda görüştüm. Kendilerine dairemde bir cihaz olmamasına rağmen hangi yasal temele dayanarak dairemin bağlı olduğu kazandaki en yüksek tutarın tarafıma giderleştirildiğini sordum. Telefondaki hanımefendi -ki kendisi bizim site ile ilgileniyormuş- yasal bir durumdan değil site yönetimi ile yaptıkları anlaşma içeriğinden dolayı yüksek tutarın giderleştirildiğini ifade etti. Kendisine bunun kendilerinin genel bir politikası olup olmadığını sorduğumda ise böyle bir politikaları olmadığını Yönetimin kendilerine neyi söylerse bunu kabul ettiklerini söyledi. İlginçtir Site Yönetimi bana Techem firmasının broşüründen bir sayfa göndererek yapının yüksek gider paylaşımı içerdiğini iddia etmişti. Bu durumda şirket kendisi ile çelişiyor ve yahut şikayet olmasın diye kaçak güreşiyor. Bilemiyorum.

Her halükarda burada hangi temele dayandığı şüpheli bir paylaştırma usulü söz konusu. Şu ana kadar ne bu forumda ne de diğer forumlarda net bir yasal temele dair bilgi alamadım. Sanırım uygulamanın yeni olmasından ve mahkemelere taşınmamasından dolayı durumun netleşmemiş. Hala doyurucu bir cevap bekliyorum.

Şimdi, bidibom isimli kullanıcı "başkaları tarafından ısıtılma"dan bahsetmiş. Bir de "başkalarının ısı kaybını yüklenenler" var. Mesela evlerde en fazla ısı kaybı çatıdan olmaktadır. Bundan dolayı tüm apartmanın ısı kaybının önemli bir kısmını üst kat daireler çeker, bu eski sistemde eşit paylaştırılan bir yük iken şu anki yapıda üst dairelere ekstra bir maliyet getirmektedir. Şunu da ekleyeyim: Bizim site özelinde gider paylaşımında uçurumlar meydana geldiğinde Yönetim yıllık toplantıda çatı izolasyonlarının yenilenmesi teklifini önümüze getirdi. Yalnız bu sefer teklif diğer kat maliklerinin oyları ile reddedildi. Aslında gerçekten enerji verimliliği sağlayacak olan önlem alınmamış ve maliyet üst katlara yıkılmış oldu. Aslında Yönetim de nasıl bir hata yapıldığını anlayıp durumu düzeltmeye çalışıyor ama maalesef hata en baştan yapılmış oldu.

- - - Updated - - -

Alıntı Hakkaniyetli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ISI yönetmeligine göre pay ölcer 1.5.2012 de mecbur oldu.
    ISI yalitim, mantolama da 2017 de mecbur olacak.
    Bunlar ülke menfaatleri, kamu menfaatleri sebebiyle keyfiyet degil mecburiyettir.
    Enerjimizi disaridan aliyoruz.
    öyleyse ülkemiz tasarruf etmelidir.
    Kanunlari keyfine göre yorumlayip uymayanlar kabahatler kanuna göre parasal ceza alir.
    Sizde kanunlara uymak zorundasiniz.
    Pay ölçer sisteminde paylaşım ile ilgili internette şöyle bir gezinirseniz dahi sistemde ciddi sorunlar olduğunu göreceksiniz. Burada durumu kesip atacak veya insanları sindirmeye çalışacak bir yol izlemektense yanlış bir aracın zararlarını anlamak ve insanların mağdur olmalarını engellemek için hukuksal yollar göstermek daha doğru olacaktır. Aksi durumda kanun ve uygulamalar adaleti sağlamaktan uzak kalır.

- - - Updated - - -

Alıntı bidiboom rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Demokrasinin gözünü seveyim! Her zaman iyidir. Belki şimdi zorla değil de, birkaç yıl içinde isteye isteye geçiş yapacaklar. İstemeye istemeye yapılan işler böyle sıkıntılı oluyor işte.. ancak külahı önümüze koyup şunu da bir düşünmek lazım: Acaba ısı pay ölçümüne geçilse ben daha çok mu öderim, daha az mı? Daha çok ödeyecek olanlar, geçmişte hep başkaları tarafından ısıtılmıştır, bunu siz de istemezsiniz. Yok daha az ödeyecekseniz, o zaman da bu sisteme geçmek size faydalı değil mi?

Aynen katılıyorum. Sizin binada pay ölçümünden önce başka ciddi sorunlar var gibi görünüyor. Ama ısı pay ölçümü de yasal zorunluluk haline geldi, o yüzden ana izolasyon sorunlarını atlayıp bunu yapmışlar.
    Ancak şu da var: ısınma ve gider seviyesi izolasyon olmadığı için yüksek te olsa, izolasyon olduğu için alçak ta olsa, her durumda insanların birbirine hakkı geçiyor. Isı pay ölçümü en azındna bunun önün almaz mı? Bence en azından orada bir faydası var. Sizin binada mantolama da yapılırsa işte asıl o zaman farkını görürsünüz. Bir de bizim evde pimapen yok, ama olanlarda giderler ÇOK ciddi fark ediyor, çok daha düşük ödüyorlar haberiniz olsun. Isı pay ölçümüne geçince bu da ortaya çıkan gerçeklerden biri oldu. Mesela bazı daireler 350, bazıları 485 gibi öderken pimapenli daireler 187, 250 filan gibi ödüyorlar.

Ama sistem derken tüm apartman kastediliyor, yani sizin apartmanda sistem kurulmuş ve malesef siz de sistemin zorla içindesiniz demektir :p Ama şu yüksek faturayı kurcalamak lazım, yani ben kesin dalardım içine ve firmanın faturalama birimini buhranlara sokardım! İnanın kurcalamazsanız öyle güzel kazıklar yiyorsunuz ki!
    Bizim sitedeki sorunlar konusunda haklısınız. Motomot bir kuralcılıkla, "aman insanlar şimdi ısı giderini ödemez" ve "bana yönetim olarak ceza gelir" korkuları ile bu sisteme geçildi. Sonuç aşırı uçların yaratılması oldu. Bu kadar fark olması öyle ya da böyle insanları birbirine düşürecek ve kavgalara yol açacak maalesef.

Doğrudur apar topar yapılan işler sıkıntılı oluyor. Birşeyi enine boyuna düşünmeden bir araç seçmek ve aracı amaç haline getirmek işleri içinden çıkılmaz hale getiriyor. Benim durumuma gelince ilk etapta böyle az düşünülerek kalkışmış bir işe muhalif kaldım. Zaten ara kattayım, istersem yarın cihazı taktırır akabinde de evimdeki pimapen ve lokasyon yardımıyla da giderleri az yüklenirim. (burada sistemin doğru çalıştığını varsayıyorum) Ama yapılan iş bizim site için en başından mantıklı değil.

Madde 11'in ve varsa başka yönetmelik ve kuralların bana hangi durumda en yüksek gideri ödememi gerektirdiğini anlamış değilim. Benim sistem dediğim Yönetmeliğin çerçevesini içeren genel bir çıkarım idi. Ancak Md 11'de ifade edilen "Özel Durumlar" arızalanma ve benzer demekle beni nasıl hiç iştirak etmediğim bir sistemin içine alıyor bunu da anlayamıyorum.

Neyse, bu foruma yazma sebebim herşeyden önce "ortak akıl"la ve en önemlisi "akılcılık"la alınmayan kararların vereceği zararları okuyanlara anımsatmak. Umarım alelacele karar vermeyi düşünen insanlara ve bittabi başkalarının deneyimleri ile de bana bir yol açar.
    Konu sre tarafından (29-01-2013 Saat 00:02:42 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bugün Techem firması ile telefonda görüştüm. Kendilerine dairemde bir cihaz olmamasına rağmen hangi yasal temele dayanarak dairemin bağlı olduğu kazandaki en yüksek tutarın tarafıma giderleştirildiğini sordum. Telefondaki hanımefendi -ki kendisi bizim site ile ilgileniyormuş- yasal bir durumdan değil site yönetimi ile yaptıkları anlaşma içeriğinden dolayı yüksek tutarın giderleştirildiğini ifade etti. Kendisine bunun kendilerinin genel bir politikası olup olmadığını sorduğumda ise böyle bir politikaları olmadığını Yönetimin kendilerine neyi söylerse bunu kabul ettiklerini söyledi. İlginçtir Site Yönetimi bana Techem firmasının broşüründen bir sayfa göndererek yapının yüksek gider paylaşımı içerdiğini iddia etmişti. Bu durumda şirket kendisi ile çelişiyor ve yahut şikayet olmasın diye kaçak güreşiyor. Bilemiyorum.

Her halükarda burada hangi temele dayandığı şüpheli bir paylaştırma usulü söz konusu. Şu ana kadar ne bu forumda ne de diğer forumlarda net bir yasal temele dair bilgi alamadım. Sanırım uygulamanın yeni olmasından ve mahkemelere taşınmamasından dolayı durumun netleşmemiş. Hala doyurucu bir cevap bekliyorum.

Şimdi, bidibom isimli kullanıcı "başkaları tarafından ısıtılma"dan bahsetmiş. Bir de "başkalarının ısı kaybını yüklenenler" var. Mesela evlerde en fazla ısı kaybı çatıdan olmaktadır. Bundan dolayı tüm apartmanın ısı kaybının önemli bir kısmını üst kat daireler çeker, bu eski sistemde eşit paylaştırılan bir yük iken şu anki yapıda üst dairelere ekstra bir maliyet getirmektedir. Şunu da ekleyeyim: Bizim site özelinde gider paylaşımında uçurumlar meydana geldiğinde Yönetim yıllık toplantıda çatı izolasyonlarının yenilenmesi teklifini önümüze getirdi. Yalnız bu sefer teklif diğer kat maliklerinin oyları ile reddedildi. Aslında gerçekten enerji verimliliği sağlayacak olan önlem alınmamış ve maliyet üst katlara yıkılmış oldu. Aslında Yönetim de nasıl bir hata yapıldığını anlayıp durumu düzeltmeye çalışıyor ama maalesef hata en baştan yapılmış oldu.

Bizim sitedeki sorunlar konusunda haklısınız. Motomot bir kuralcılıkla, "aman insanlar şimdi ısı giderini ödemez" ve "bana yönetim olarak ceza gelir" korkuları ile bu sisteme geçildi. Sonuç aşırı uçların yaratılması oldu. Bu kadar fark olması öyle ya da böyle insanları birbirine düşürecek ve kavgalara yol açacak maalesef.

Doğrudur apar topar yapılan işler sıkıntılı oluyor. Birşeyi enine boyuna düşünmeden bir araç seçmek ve aracı amaç haline getirmek işleri içinden çıkılmaz hale getiriyor. Benim durumuma gelince ilk etapta böyle az düşünülerek kalkışmış bir işe muhalif kaldım. Zaten ara kattayım, istersem yarın cihazı taktırır akabinde de evimdeki pimapen ve lokasyon yardımıyla da giderleri az yüklenirim. (burada sistemin doğru çalıştığını varsayıyorum) Ama yapılan iş bizim site için en başından mantıklı değil.

Madde 11'in ve varsa başka yönetmelik ve kuralların bana hangi durumda en yüksek gideri ödememi gerektirdiğini anlamış değilim. Benim sistem dediğim Yönetmeliğin çerçevesini içeren genel bir çıkarım idi. Ancak Md 11'de ifade edilen "Özel Durumlar" arızalanma ve benzer demekle beni nasıl hiç iştirak etmediğim bir sistemin içine alıyor bunu da anlayamıyorum.

Neyse, bu foruma yazma sebebim herşeyden önce "ortak akıl"la ve en önemlisi "akılcılık"la alınmayan kararların vereceği zararları okuyanlara anımsatmak. Umarım alelacele karar vermeyi düşünen insanlara ve bittabi başkalarının deneyimleri ile de bana bir yol açar.
    çatı izolasyonlarının yenilenmesi konusu 2017 de mecburi olacak oylama filan gecersiz Tüm binalarin ISI yalitimlari yapilacak .

beni nasıl hiç iştirak etmediğim bir sistemin içine alıyor diyorsunuz.
    Siz maliki oldugunuz bölümün maliki oldugunuz tarihden itibaren KMK 20 ye göre Dairenizdeki radyatörleri sökseniz bile Kalorifer giderlerinden pay alacaksiniz ödemeye mecbursubuz.
    ISI pay ölce, Kalorimetreyi hic bir bagimsiz bölümün ret etme istemiyorum deme secenegi yok.

2 secek var.
    1- Bireysel kombi
    2- ISI pay ölcer, kalorimetre

Sizde 2 ci secenek tercih edilmis.
    Siz bireysel olarak enerji verimliligi kanuna göre ISI pay ölcer sistemini engelleyemezsiniz.
    Ufukda Inadiniz sebebiyle cok mahkeme bilirkisi ve avukat masraflari ödeyeceginizi görüyorum.
    Paraniz cok ise inadinizda devam edin.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (29-01-2013 Saat 23:33:30 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben zaten KMK 20 uyarınca arsa payınca ödeme taraftarıyım. Garebet de burada. Eğer KMK 20'yi benim kalorifer peteklerinin hepsini sökmem durumunda baz alıyorsanız; ısı pay ölçer taktırmama durumunda da temel kabul etmelisiniz. KMK 20 halen yürürlüktedir. Bir özel hukuk sözleşmesi (şirket ile yönetim arasındaki sözleşme) KMK 20'nin yerine geçmesi de mantıklı bir çıkarım olmayacaktır.

Neyse, anlaşılan bu forumda verimli tartışma ve bilgi alışverişi alma olanağı artık sınırlı kalacak. Ama en azından yaşanan durumu kısaca özetleyerek bu forumdaki yazılarımı bitirmek ve internette arama motorlarından durumu inceleyip karar verme aşamasında olanlara fikir vermek isterim.

1- Isı pay ölçer otomatik olarak hakkaniyet getiren bir sistem değildir. İnsanların birbirine "haklarının geçmesi"ne de engel olmaz. Sadece ara katlardaki kimi dairelere avantaj sağlar.

2- Cihaza toplumdan ilgi olmayınca bu Yönetmelik çıkarıldı. Ancak cihazın takılması zorunlu olduğu halde takılmamasına dair herhangi bir yaptırım belirlenmedi. Bunu Enerji Bakanlığı'ndaki bürokratlar da açıkladı.

3- Cihazın taktırılmaması durumunda ceza geleceği koca bir yalan. İdari ceza zaten yok. Bir mahkeme kararı da bilinmiyor ve duyulmamış.

4- Ceza ve kat malikleri ısı giderlerini ödemezler korkutması temelsiz. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun (KMK) 20. md gereği zaten arsa payı çerçevesinde ödeme yapma zorunluluğu var.

5- Isı pay ölçer hususunda cihazı taktırmayanlara en yüksek tutarlı gider paylaştırılması hukuki değil. Nitekim satıcı şirket dahi bunu itiraf ediyor. Cihaz takılmaması durumunda yapılması gereken KMK 20 gereği arsa payını baz almaktır. Eğer illa ki cihazın parasını alacağım diyorsanız Kat Malikleri Kurulu kararları uygulanmadı diye dava açılır. Onun da bedeli bellidir.

Sonuç: Tüm yaşananları altalta koyduğumda sizden korkutma ve baskı ile para isteyen bir çıkar grubu görüyorum. Yalıtım hususuna öncelik vermeden "paylaşım"a öncelik vermek gibi bir akıldışı hareketin tek amacı maddi çıkar olabilir. Burada açıkça rant sağlanmak isteniyor. Bu sistemi taktırmadan önce iyice hesap edin. Sadece kendinizin durumunu değil yanda, üstte ve altaki komşunuzun hakkını da dikkate alın.

Son söz: Korku ile iş yapmayın.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

ISI PAYLAŞIMI 2012-2013 KIŞINDA KANUN GEREĞİ
    “ISI PAY ÖLÇER” İLE YAPILACAKTIR.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU; 18/4/2007 tarihinde, 5627 sayılı kanun olarak TBMM’sinde kabul edilmiş ve 02 Mayıs 2007 Tarihli Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunun binalara verdiği süre 02.Mayıs.2012’de dolmuştur.

Isı paylaşımı ISI PAY ÖLÇER’ler ile yapılacak ve Kat sakinleri kullandıkları kadar ödeyeceklerdir. Boş olan daireler yada Kullanıcı Kat sakinlerinden isteyenler, ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarını, Termostadlı vanalar ile, asgari 15 °C olacak şekilde ayarlayabileceklerdir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Enerji Verimliliği Dairesi Isı Pay Ölçer haberleri ile ilgili açıklamada bulundu

Basın Açıklaması
    http://www.csb.gov.tr/turkce/index.p...berdetay&Id=57
    02.05.2007 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereğince merkezi veya bölgesel sistemle ısıtılan ve birden fazla bağımsız bölüme sahip olan binalarda ısı paylaşımının tesisini sağlayacak ekipmanların kullanımı 02.05.2012 tarihi itibarı ile tüm merkezi ısıtma sistemli binalar içim uygulamadadır. Mevcut veya yeni binalar için farklı yükümlülükler yoktur. Bu sistemlerin kullanımı 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereği olup bina yönetimlerinin, kat maliklerinin aksi yönde tasarrufta bulunmaları söz konusu değildir.

02.05.2012 tarihine kadar merkezi veya bölgesel ısıtma sistemli binalarda ısı paylaşımının tesisini sağlayacak ekipmanların bağımsız bölümlere takılmaması durumunda 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununun İdari Yaptırımlar ve Uygulama başlıklı maddesinde herhangi bir ceza öngörülmemiş ise de aksi tutumlar kanuna muhalefet kapsamında sayılabileceğinden, kişiler tarafından açılabilecek olası davalarda mahkemece bir ceza öngörülmesi ihtimali göz ardı edilmemelidir. Binalarında ısı paylaşımının tesisini sağlayacak ekipmanlarının kullanımı uygulamasına geçilmemesi durumunda sorumluluk bina sahibi, bina yöneticisi ve yönetim kurullarındadır.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (30-01-2013 Saat 12:08:13 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    77
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar, bir iki konuda görüş sormak ve yorum almak istiyorum;

Halihazırdaki genel görüş doğrultusunda, eski tarihli de olsa mevcut merkezi ısıtmalı binaların payölçer takılması ile harcamalarının maliyetinin kullanım oranında bölüştürüleceği, bunun Temmuz 2012 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiş olduğu ifade ediliyor.

Öncelikle bu şekilde bir uygulamanın hakkaniyetli olduğunu düşünmüyorum. Zira merkezi ısıtmalı binalardan satın alanlar, bunu bilerek gerçekleştirdiler. Kombili binaları tercih edebilirlerdi. Şimdi pay ölçer uygulaması ile, binanın ısınması için gereken harcama bedelini diğer daire sahiplerine transfer edecek daire sahiplerinin edineceği kazancın çok haklı olmayacağını; giderinin ise oldukça yüklü biçimde artacak olduğu kuzey-çatı dairelerinin ise haksızlığa uğrayacağını düşünüyorum. Ayrıca bu binalardaki bağımsız bölümlerin değerleri de değişecek. Pay ölçer uygulaması başlamış binaların yine kuzey-çatı bölümlerinin değerleri düşecek. Bu da ayrıca bugüne kadar pek dile getirilmemiş bir sonuç olacak.
    Bu doğrultuda hakkaniyetten bahsetmeden önce, ilgili kazanılmış hakların mutlaka korunması gerekiyordu. (Acaba bu şekilde bir hukuk mantığı da işletilebilir mi?)

Bir de kanun ve ilgili yönetmelik ile ilgili bazı soru işaretleri var.
    İlgili yönetmelik Madde 1 şu ifadeyi kullanıyor:
    "......merkezi veya bölgesel ısıtma sistemli ve sıhhi sıcak su sistemli binalarda..."
    Burada "veya" demiyor, sanki ikisinin birden olduğu binalar bunun kapsamında gibi ifade edilmiş. Nitekim bu doğrultuda yorum yapan bir iki hukukçunun yorumunu da çeşitli yerlerde okudum.

İlgili Kanun Madde 7/2c ise şu ifadeyi kullanıyor:
    "sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz"
    Burada ise tek başına pay ölçerden ya da ölçüm cihazlarından değil, "sistem"den bahsediliyor. Pay ölçer ancak sistemin bir parçası olarak düşünülebilir.
    Yine bu doğrultuda bazı yerlerde de, "projelendirilmiş" bir sistemin, peteklerinden kazanına, brülörüne kadar bir bütün olduğu; bağımsız bölümlerden konfor ısısı elde edilmesi için kazana kumanda edilebildiği; pay ölçerlerin ise oda hacmi katsayısı, cephe düzeltme katsayısı, çatı-orta kat düzeltme katsayısı gibi orantılar içermesi gerektiğinden, bunların kalibrasyonu için de ölçü-ayar kanununa esas uygulamaların yapılması gerektiğinden, ancak bu kanunun henüz bunları içermediğinden, vs bahisler var.

Ayrıca bu sistemlerin kanun ile zorunlu tutulmuş olduğunun söylenmesine rağmen riayet edilmemesi halinde ceza öngörülmemiş olmasının da tesadüf olmadığını düşünüyorum. Zira Medeni Kanun Madde 689, paydaşların anlaşarak kanun hükümlerinden farklı düzenleme yapabilmelerini teminat altına almış. Eğer ortak tesisler paylı mülkiyet kapsamında değerlendiriliyorsa, o takdirde ceza öngörülmüş olması durumunda, mevcut durum Medeni Kanun ile çelişirdi.

İlgilenen üyelerden hem bunlar için yorum, hem de bildiğiniz olumlu-olumsuz nihai bir yargı kararı varsa paylaşılmasını rica ediyorum.

Saygılarımla

+ Konuyu Yanıtla
4 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kalorimetre hileleri

ısı pay ölçer hileleri

ısı pay ölçer zorunlu muısı pay ölçer yönetmeliğiısı pay ölçer hilesihttps:www.hukuki.netshowthread.php85770-Isi-pay-olcerpage3apartmanlarda kalorimetre zorunlu muısı pay ölçer nasıl iptal edilirısı pay ölçer mahkeme kararları 2013pay ölçer şikayetkalorimetre zorunlu mukalorimetre kanunuapartmanlara isi pay olcer takmanin sartlariısı pay ölçer şikayetkalorimetre kullanma zorunluluğupay ölçer mecburimiısı pay ölçerde hilekalorimetre zorunlumuisi pay olcer hilelerihttp:www.hukuki.netshowthread.php85770-Isi-pay-olcerpage3pay ölçer yönetmeliğiısı pay ölçer yönetmeliği resmi gazeteısı pay ölçer şikayetleriısı pay ölçer zorunlumuisi pay olcer takilmayan daireye dogalgaz nasil bolusturulur
Forum