merhaba,

Bir özel bankada 5,5 yıldır çalışıyorum, nisan ayı itibari ile askerlik görevimi yapmak üzere kıdem tazminatımı alarak işten ayrılacağım. Bu noktada değerli üstadlarımıza tüm işçiler için örnek teşkil edebilecek diğer avukatlar için eğitici olacak üç sorum var.

1). Askerden dönüşte kıdem tazminatımı almış olmama rağmen iş kanununun 31 maddesinin 4. fıkrası gereği, işe iade başvurusu yapma hakkım var mıdır? İşe iade başvurum kabul olmassa işveren bana 3 maaş tazminat ödemekle mi yükümlüdür? işe iade talebim işveren tarafından kabul olursa işten ayrıldığımdaki maaşımla ve ünvanımla mı işe alınmak zorundayım? örneğin şuanki ünvanım yönetici, bu ünvanın altında bir yetki ve maaşla işe başlatılmak istemem durumunda yada ikametgahıma çok uzak bir lokasyonda çalıştırılmak istenmem durumunda bu durumu kabul etmeyerek tekrar yargı yoluna başvurmam mümkün müdür?

2) Çalıştığım kurumda her yılın 6 aylık dönemlerine ait performans primleri dağıtılıyor. büyük ihtimalle 2010 yılının haziran-Aralık dönemine ait performans primi benim işten ayrıldığım ve askerlik görevime başladığım önümüzdeki nisan ayı içersinde dağıtılacak,genel olarak kurumum işten ayrılan personelin hakedilen bu tip performans primlerini işten ayrılan personel için ödemekte zorluk çıkardığını biliyorum, bu durumda haketmiş olduğum geçmiş döneme ait bu performans primi tarafıma ödenmez ise nasıl bir yol izlemem gerekir. yargı yolunu denersem kazanma şansım varmıdır. işten ayrılış dilekçemde bu durumu belirtmemin ve hakedilmiş olan primi istememin faydası olur mu?

3) 05.09.2005 tarihinde işe başlamıştım, şuan izin tabloma baktığımda 2010 yılına ait 6 2011 yılına ait 24 gün izin hakkım görünüyor. istifa ettiğimde bu bakiye izinlerinin tamamının ücretini alabilirmiyim, insan kaynaklarına sorduğumda sadece 6 günün ücretini alabileceğimi söyledi, sanırım bu konu ile ilgili çok fazla yorum var ve karışık bir konu, işveren 2011 yılına ait 24 günlük iznimi kazanabilmem için 05.09.2011 yılına kadar çalışmış olmam gerektiğini söylüyor, bunu kabul etsek bile 2011 yılı iznimi haketmiş olmak için çalışılması gereken 1 yıllık sürenin 6 ayını çalışmış oluyorum, hakkaniyet çerçevesinde en azından 24 günün 12 gününü haketmiş olmuyorum, bu konuda da yargı yolu açıkmıdır.