Sevgili yorumcular ve okuyucular;
Sizinle paylaşmak istediğim ve de sormak istediğim bir konu var avukat arkadaşlarınyardımını bekliyorum
Bir firmada yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum (maaşım bir banka hesabına yatıyor ancak mmaş hesabı diye geçmiyor internet üzerinden heaba havale olarak yatırılıyor) ve herkezin yaptığı gibi bir sözleşme imzaladım.Bu sözleşmede iş kanununda da olduğu gibi ücretller konusunda takip eden ayın ilk haftası içinde ödenir diyor. Ancak biz şirket temayülü olarak ayın 10 unda alıyoruz fakat bu kimi zaman 12 - 13 oluyor bunu es geçiyorum hepimizin başında var diyeceksiniz ama biz 3 aydır tam ONBEŞ gündür geç alıyoruz hatta bazen daha da geç (YANİ ayın 27 si 30 u 25 i)sormak isediğim acaba benim tazminat hakkımı alarak ayrılmayı isteyebilir miyim? Yani ayrılmak istiyorum çünkü maaşımızı alamıyoruz bu ay da yarısını yatırdılar diğer yarısı ise ne zaman meçhul. Benim tazminatımı isteyerek ayrılmak istemem kanunen ne durumdadır? Almam veya alamam için bir kanun var mıdır? İzlenecek yol nedir?
Bir de benim işe giriş tarihimden sigorta yapılmıştım(gerçi o da 15 gün geç oldu ama) ancak 8 ay kadar sonra beni başka bir şube de başlamış gibi sigortaya giriş çıkış yapmışlar evet yerim değişti fakat şu an kayıtlı olduğum yerde de çalışmıyorum , benim sözleşmem de de bu yeni giriş çıkış yapılan tarih yazıyor yani işe başlamamdan 8 aysonraki tarih? Bu aradaki süre ne olacak? Kanun karşısında geçerli olan nedir?(çünkü ilk işe girdiğim şubenin açılışında vergi memuru orada çalışdığımı yoklamada yazmıştı bu benim için kanıt olur mu?)Yeniden giriş yaparken benim tekrar sigorta giriş evrakını imzalam gerekmiyor mu?
Tşekkür ederim sabrınız için
Cevap ve yorumlarınızı bekliyorum
ÖMER
İletişim için omer_akkas@hotmail.com u da kullanabilirsiniz.