+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Hastaları görmeden reçete düzenlemek

Hastaları görmeden reçete düzenlemek Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hastaları görmeden reçete düzenlemek

Merhaba, siteye yeni üye oldum, öncelikle böyle bir siteye ulaşmaktan ötürü sevinç duyduğumu belirtmek isterim. Değerli site yöneticisi hukukçu arkadaşlardan 2 senedir başımı ağrıtan bir konu hakkında yardım ve fikir isteyeceğim. 2006 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra mecburi hizmet atamasıyla İstanbul'da bir sağlık ocağına atandım. 2009 yılı Ocak ayında kurumumuza ilaç tanıtımı yapan güvenimizi kazanan bir ilaç firması temsilcisi arkadaş, bir gün bana gelip fabrika hekimi ile mantar hastalığı taraması yaptıklarını ve mantar hastalığı saptanan hastalara tedavilerinin düzenlendiğini ancak 'kurum kotası' nedeniyle bir kısım hastanın reçetelerini düzenleyemediğini ve hastaların mağdur olacağını söyledi. Ben de bu tür konuların sorun yaratabileceğini ve de can sıkabileceğini söylememe rağmen aramızdaki samimiyet ve güvene istinaden (hastaları fabrikanın kurum hekiminin muayene ettiğine inanarak) ısrarını ve ricasını sürdürmesi üzerine 'içim rahat etmeyerek ancak kendisine İNANARAK' gerçekten mantar rahatsızlığı bulunduğuna inandığım ve İNANDIRILDIĞIM 50 kadar hastaya mağdur olmamaları için ucuz maliyetli mantar ilaçları yazdım. Kendisi bu kişilerin gerçekten hasta olduklarını ve ilaçları bizzat kendisinin hastalara götüreceğini dile getirdi. Vel hasıl kelam uzmanlık sınavını kazanıp o kurumdan ayrıldıktan 10 ay sonra savcılıktan bana ' görevi kötüye kullanmak' suçlamasıyla ifade vermem gerektiği bildirildi. Resmen yıkıldım, depresyona girdim. Bu şahıs yazdırdığı ilaçları sağlık ocağının karsısındaki 1 eczaneden almış ve bu ilaçları hastalara yani fabrika çalışanlarına teslim etmemiş. Bu fabrika çalısanlarından 1 kişi 1 ay sonra gerçekten mantar hastalıgı tanısı alıp ilaç yazdırmıs başka doktora ve başka eczaneye ilacını almaya gittiğinde siz bu ilacı zaten 1 ay önce yazdırmışsınız henüz süresi dolmamış tekrar alamazsınız denmiş. Hasta da ben bu hekime hiç gitmedim ve bu eczaneye de hiç gitmedim deyip SGK ya şikayette bulunmuş. Anlaşılacağı üzere bir bit yeniği var ancak zat-ı alim 2 yıllık bir hekim olarak tecrübesizliğim ve iyi niyetim suistimal edilerek KANDIRILDIM ve suçlu durumuna düştüm. Bu kişi ile veya eczaneyle hiç bir maddi çıkarım söz konusu değil, bu konuda Allah şahidimdir. Bu olayda kastım yok, kandırıldım bir nevi dolandırıldım ama sonuç olarak hastalar ve SGK kurumu zarara uğradı mağdur oldu. Ben bunu duyar duymaz SUÇUM olmamasına rağmen SGK zararını soruşturma aşamasında ödedim. Şu an iddianame hazırlanıyor sanırım, ama kamu davası açılacaktır kanımca. Sizce görevi kötüye kullanmakla mı suçlanırım yoksa Allah korusun daha kötüsü olabilir mi ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Hastaları görmeden reçete düzenlemek konulu yargıtay kararı ara
    Hastaları görmeden reçete düzenlemek konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hastaları görmeden reçete düzenlemek

Sayın Üye;

Konunun idari durumunu bilemesemde hukuki durumunda SGK'nın zararını ödemeniz ilgili mahkeme tarafından dikkate alıcanak olmasına rağmen yine mahkemenin takdirine bağlı para cezası ödemeniz söz konusudur.Büyük olasılıkla ilgili mahkeme iyi niyetinizi zararı karşılamanız dolayısı ile fark edecek para cezasını takiben hükmün açıklanmasını geri bırakacak ve 5 yıllık bir zaman zarfında aynı suçu ( hatayı )tekrar etmemeniz üzere denetimli serbestlik uygulanması yönünde takdir hakkı kullanarak başka bir ceza vermeme olasılığı yüksektir.

Fakat tüm karar yine ilgili mahkemenin takdirinde olacağı gibi yukarıda bahsettiğim şekilde davanızın sonuçlanma ihtimali yüksek.Para cezasının limiti günlük en az 20 TL,en çok 100 TL olmakla beraber bunun tam nasıl hesaplanacağı yine ilgili mahkemenin takdirindedir.

Denetimli serbestlik konusunda özellikle dikkat etmeniz gerektiği gibi kutsal bir meslek ifa etmeniz üzere daha dikkatli olmanızı affınıza sığınarak tavsiye ederim.

Konunun detaylarını bilemediğim için anlattığınız kadarı üzerinden yardımcı olmaya çalıştım.Yinede bulunduğunuz yerde bir Avukattan profesyonel olarak fikir almanız en sağlıklısı olacaktır.

Saygılarımla...
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (18-01-2011 Saat 21:29:25 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Samimiyetinize inanmakla birlikte malesef ülkemiz ve SGK adlı kurum bazı doktor-ilaç firması şeklinde beraber hareket eden kişiler tarafından yıllarca ve defalarca mağdur edilmiştir.Bunların paralarıda tabiki halkımızın cebinden çıkmıştır.Sizde bir hekim olark eminimki bunlardan haberdarsınızdır.Mahkeme umarım sizin böyle bir davranış içinde olduğunuzu düşünmez.Yoksa devlet memurluğunuzun dahi tehlikeye girebileceği bir ceza söz konusu olabilir.Ancak ilaçların çok düşük maliyetli oluşu ve sizin samimi beyanlarınızla umut ediyorumki sadece tedbirsiz davranmış olarak görülüp ertelenmiş ve hayatınızı olumsuz etkilemeyecek hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi bir ceza almanız söz konusu olur.Geçmiş olsun.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim. Ancak bir sorum daha olacak; bu şahıs bana bu kişilerin gerçekten mantar hastası olduklarını dile getirdi ancak bu kişiler gerçekten mantar hastası değilse ve o ilaçları kullanmıyorlarsa benim suçum görevi kötüye kullanmak suçu dışında resmi belgede sahtecilik olarak değerlendirilir mi ? Umarım böyle bir şey olmaz çünkü ortada ilaç firması temsilcisinin beni kandırması, yanıltması durumu söz konusu. Ben gerçekten hasta olduklarına inanarak reçete tanzim etmiş bulundum. Fabrika kurum hekiminin o hastaları muayene ettiğini söyledi bana ve aradaki güvene binayen ben de içim rahat etmese de şahısa inanarak hekim hassasiyeti nedeniyle hastaların tedavisi (gerçekten hasta olduklarını düşünerekten) aksamasını istemeyerek reçetelerini düzenledim. 2 yıldır uykularım kaçıyor, onca emekten sonra böyle bir adinin yaptığı düzenbazlık umarım Türk Hukuku tarafından gözardı edilmez. Tekrar teşekkür ederim verdiğiniz ve vereceğiniz cevaplar için. Saygılarımla...

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli hocam açık konuşmak gerekirse bu şekilde ifade verirseniz muhtemelen, madem okadar hekim hassasiyetin vardı görmediğin hastaya ne ilaci verdin diye sorarlar.Ayrıca ayakta olan her kaşıntı veya mantar şikayetine benzar durum mantarda olmayabilir ve mutlaka hekimin bizzat görüp teşhis etmesi, başka bir sağlık sorunu varsa farklı önlem alması gerekir.Bir hekim olarak görmediğiniz onlarca kişiye bir ilaç fırmasının çalışanının beyanına dayanarak teşhis koyup ilaç yazmak en hafif tabirle saflıktır.Dava her nekadar görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik gibi açılıp yürüsede genelde karar görevi ihmal şeklinde sonuçlanmaktadır.Sizin kendinizden süpheniz yoksa içiniz rahat olsun derim.Hakimler ve hukukı insanları bu konularda çok tecrübelidir ve sizin ifade ve samimiyetiniz alacağınız cezayıda hafifletecek diye düşünüyorum.Tekrar geçmiş olsun.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hoşgörü rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim. Ancak bir sorum daha olacak; bu şahıs bana bu kişilerin gerçekten mantar hastası olduklarını dile getirdi ancak bu kişiler gerçekten mantar hastası değilse ve o ilaçları kullanmıyorlarsa benim suçum görevi kötüye kullanmak suçu dışında resmi belgede sahtecilik olarak değerlendirilir mi ? Umarım böyle bir şey olmaz çünkü ortada ilaç firması temsilcisinin beni kandırması, yanıltması durumu söz konusu. Ben gerçekten hasta olduklarına inanarak reçete tanzim etmiş bulundum. Fabrika kurum hekiminin o hastaları muayene ettiğini söyledi bana ve aradaki güvene binayen ben de içim rahat etmese de şahısa inanarak hekim hassasiyeti nedeniyle hastaların tedavisi (gerçekten hasta olduklarını düşünerekten) aksamasını istemeyerek reçetelerini düzenledim. 2 yıldır uykularım kaçıyor, onca emekten sonra böyle bir adinin yaptığı düzenbazlık umarım Türk Hukuku tarafından gözardı edilmez. Tekrar teşekkür ederim verdiğiniz ve vereceğiniz cevaplar için. Saygılarımla...
    Sayın üye;
    İddaa makamı yani savcılık ilk iddaasında görevi kötüye kullanmak olarak dava açmış ise durum bundan ibaret olacaktır.Hukuken iddaanamenin genişletilmesi yasağı bulunmaktadır.Şayet resmi belgede sahtecilikle sizi suçlamak isterse savcılık bunun için ikinci bir dava açması ve sonradan bu davaların birleştirilmesi gerecektir.
    Samimiyetiniz,tecrübesizliğiniz ve kurumun zararının karşılanması gibi hususlar mahkeme tarafından dikkate alınacaktır.

İlk cevabımda da belittiğim üzere durumunuza kesin ve sağlıklı bir yanıt alabilmeniz için mevcut durumuzu belirten evraklarınız ve açıklamalarınız ile birlikte bulunduğunuz yerde profesyonel bir fikir almak için Avukat'a danışmanız gereklidir.Burada size sayfalarca yorum yapılsa yüzyüze ve belgeli bir danışma gibi olmaz.

Saygılarımla...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli Bill87 yaşça belki benden büyüksünüzdür, ben 27 yaşında genç ve tecrübesiz bir hekim iken bu nahoş durum vuku buldu. ''Ben de kendime SAFlık yaptığımı söylüyor, nasıl inandım nasıl güvendim diye soruyorum sürekli''. Ama takdir edersiniz ki her insan mesleğe acemilikle başlar ve başlangıçta hata yapar. Önemli olan bunun tekerrür etmemesidir. Ben bir daha elim kırılsa, babam olsa hastayı görmeyi ve muayene etmeyi bırakın nüfusunu incelemeden asla reçete yazmam. Bu bana büyük bir ders oldu, ömrümden en az 5 yıl eksildi. Ama samimiyetim konusunda şüpheniz olmasın. Toplumumuzda her 5 kişiden 1 inde ayak veya tırnak mantarı bulunabiliyor, dolayısıyla sağlık taraması özellikle işyeri fabrika, askeri birlik gibi toplu alanlarda zaman zaman kurum tabiplerince yapılabilir bildiğim kadarıyla. Bu kişi de gerçekten güvendiğim bir insandı, beyanına inanmasam elim kırılsa yazmazdım. Fikirlerinize ve eleştirilerinize sonuna kadar katılıyorum, saflık yaptım. Allah'ın ve Türk Hukuk'unun adaletine güveniyorum. Tekrar teşekkürler.

Emrah Bey haklısınız, açıklamalarınız için teşekkür ederim. Avukat tuttum, ancak değişik fikir almak istedim sadece. Saygı ile...
    Konu hoşgörü tarafından (18-01-2011 Saat 22:52:21 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın hoşgörü olan olmuş artık.Size ve bu sayfayı okuyan herkeze bir ders niteliğinde yazılanlar.Benim kardeşim de doktor ve o daha son sınıftayken bile bazı ilaç firmalarının doktorlara kendi ilaçlarını yazdırmak için neler yaptığını ancak bazı hekimlerin başlarının belaya girebildiğini anlatırdı ki siz bunu yaparken 2 yıllık hekimmişsiniz.Ancak yazdıklarınızdan ve yaşadığınız endişeden tahmin ediyorum ki biraz hata biraz şansızlık başınıza böyle bir şey gelmiş.Tavsiyem moralinizi bozmayın ve olumlu düşünün.Daha önce sicili temiz bir doktor olduğunuzuda varsayarak ertelenmiş bir ceza ile bu işten çıkacağınızı ve devlette çalışmanıza engel teşkil edecek bir durum olamayacağını düşünüyorum.Esen kalın.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bill187 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Değerli hocam açık konuşmak gerekirse bu şekilde ifade verirseniz muhtemelen, madem okadar hekim hassasiyetin vardı görmediğin hastaya ne ilaci verdin diye sorarlar.Ayrıca ayakta olan her kaşıntı veya mantar şikayetine benzar durum mantarda olmayabilir ve mutlaka hekimin bizzat görüp teşhis etmesi, başka bir sağlık sorunu varsa farklı önlem alması gerekir.Bir hekim olarak görmediğiniz onlarca kişiye bir ilaç fırmasının çalışanının beyanına dayanarak teşhis koyup ilaç yazmak en hafif tabirle saflıktır.Dava her nekadar görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik gibi açılıp yürüsede genelde karar görevi ihmal şeklinde sonuçlanmaktadır.Sizin kendinizden süpheniz yoksa içiniz rahat olsun derim.Hakimler ve hukukı insanları bu konularda çok tecrübelidir ve sizin ifade ve samimiyetiniz alacağınız cezayıda hafifletecek diye düşünüyorum.Tekrar geçmiş olsun.
    Alıntı Bill187 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın hoşgörü olan olmuş artık.Size ve bu sayfayı okuyan herkeze bir ders niteliğinde yazılanlar.Benim kardeşim de doktor ve o daha son sınıftayken bile bazı ilaç firmalarının doktorlara kendi ilaçlarını yazdırmak için neler yaptığını ancak bazı hekimlerin başlarının belaya girebildiğini anlatırdı ki siz bunu yaparken 2 yıllık hekimmişsiniz.Ancak yazdıklarınızdan ve yaşadığınız endişeden tahmin ediyorum ki biraz hata biraz şansızlık başınıza böyle bir şey gelmiş.Tavsiyem moralinizi bozmayın ve olumlu düşünün.Daha önce sicili temiz bir doktor olduğunuzuda varsayarak ertelenmiş bir ceza ile bu işten çıkacağınızı ve devlette çalışmanıza engel teşkil edecek bir durum olamayacağını düşünüyorum.Esen kalın.
    Sayın Üye;
    Yorumlarınıza saygılıyım bu cevabıda yazmayacaktım fakat ikinci yazınızdan sonra cevap yazma gereği duydum.Mesleğiniz ve Uzmanlığınız hakkında bir fikir sahibi değilim.Fakat söyledikleriniz hakkında kesinlik bildirmenizin yanlış olduğu kanaatindeyim.

Saygılarımla...
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (19-01-2011 Saat 21:43:56 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın yeni üye; foruma henüz yeni üye olduğunuzu görüyorum.Bende, heralde siz hariç bütün üyeler gibi içinde bulunduğu bir durumu anlatan ve sizce bundan başıma hukuki olarak ne gelebilir diyen bir kişiye nacizane şöyle şöyle sonuçlar doğabilir şeklinde fikrimi ve dileğimi beyan ediyorum.(öğle düşünüyorum ki fazla bir ceza almazsınız veya umuyorum ki devlet memurluğunuzu engelleyecek bir sonuç çıkmaz şeklinde)Zaten hukuki konulara vakıfım demişsiniz çok hızlı giriş yaptığınız forumumuza da, sanırım foruma pek vakıf değilsiniz.Burda yapılan hemen hemen tüm yorumlar kişinin içinde bulunduğu durum karşısında daha önceki tecrübelerinden, gördüklerinden veya hukuki bilgisinden yararlanarak şahsa alabileciği ceza hakkında veya başına gelebilecekler açısından fikirlerini paylaşmaktır.Karşınıza ihtimal şöyle şöyle bir ceza çıkabilir demenin neresi mahkeme yerine hüküm vermekitr? Zaten forumun tamamı bu ve buna benze fikir paylaşımlarından ibaret.Bütün forumu zan altında bıraktığınızın farkındamısınız.Görmediğiniz hastalarda belki başka rahatsızlıklarda olabillirdi demenin neresi doktor yerine teshis koymak? olayın öğretmen veya sicil amiri kısmınıysa sanırım hiç bir zaman hiç kimse anlamayacak.Bütün forum bunlardan ibaretken özellikle ben yazdıklarımın sonuna çoğunlukla tabiki takdir sayın hakimin olacaktır yazan bir üyeyken çok büyük bir haksızlık ettiğinizini biraz klavyenin başından arkanıza yaslanırsanız eminim farkedeceksiniz.Anlıyorum ki bir bilirkişi şeklinde olaya girip ders niteliğinde bir şeyler söyliyerek artık amacınızı anlamadığım birşeyler peşindesiniz.Bütün gerçek dışı yazdıklarınızı size iade ediyorum ve forumu gezerek burda insanların birbirine neler yazdığını incelemenizi tavsiye ediyorum.Ben üç yıldır bu forumda yazıyorum ve şimdiye kadar bu kadar tuhaf bir yazıyla karşılaşmadım.Şahsıma bir daha bu şekilde yorum tarifi yapmanızı kabul etmiyorum ve istemiyorum.Lütfen şahsıma birebir munakaşa doğurabilecek gerçekleri gösterme, tartışma vb. gibi durumlara girecek ve rahatsız edecek yorumlar yazmayınız.Burası insanların birbiriyle munakaşa yaptığı değil sorulara cevap verildiği ve hukuki olarak insanlara tavsiyeler, ihtimal başına gelebilecekler veya yapması gerekenlerin konuşulduğu bir paylaşım platformu.Saygılarımla...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

doktor hastayı görmeden reçete yazabilir mi

hastayı görmeden reçete düzenleme

recete evrakda sahtecilik ve doland

sahte reçeteyle ilgili yargitay karari

doktorun hastayı görmeden reçete yazması

hastayi gormeden recete yazma sonrasi alinacak onlem

hastayi gormeden recete yazdim sonrasinda napabilirim

sahte recete yazmanin kanunda cezasi

sahte reçete cezası