Boşanma davasını manevi tazminat ve nafaka kararı ile kazandım. Eşimin bunları ödememesi neticesi ile icraya gittim ve bankadaki bir miktar paraya haciz koydum.

1) avukatım benden %12lik vekalet ücretini (benim vermem gereken payı) alınan para oranında aldı. Bunda problem yok.
2)Ancak eşimden alması gereken %12 lik borçlu vekalet ücretini ve dava borçlu vekalet ücretini (500TL) de benden kesti. Yani hali hazırda %24 lük bir pay ödedim.
3) sözleşmemde bununla ilgili bir şey yok ve avukatım bu paraları ileri de eşimden alıp bana vereceğini taahhüt ediyor. Bunu da ya ilerde eşimin parası kalmassa bahanesi ile kendini sağlama aldığını ima ediyor.
--------------------------------------------------------------
Sorularım şunlar - ayrı ayrı cevaplandırırsanız sevinirim.

1) Avukatımın bu yaptığı kanuni mi? Karşı taraftan alması gerektiği bu miktarları benim ödememi isteyebilir mi? Buna itiraz edebilirmiyim? Bu durumda yapmam gerekenler nelerdir? Avukatımın başına bir şey gelse bu paraları ben nasıl geri alabilirim? bu saçma değil mi?

2) Avukatımın kazandığım manevi tazminattan %12 lik kademeli hakkı olduğunu düşünüyorum bu doğru mu?

3) Bununla birlikte 3 yıllık birikmiş nafakanın icra takibi sırasında avukatımın alacağı vekalet ücreti ne olacaktır? 3 yıllık paranın %12 si mi? yoksa miktar bakılmaksızın 1 yıllık nafaka bedelinin %12 si mi?
teşekkürler...