+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Çocuklarımı göstermiyorlar

Çocuklarımı göstermiyorlar Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    KOCAELİ
    İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çocuklarımı göstermiyorlar

Mart 2008 de eşimden boşandım,doğal olarak oğlum o zaman 6 kızım da 2 yaşında olunca mahkeme velayetlerini annelerine verdi.Annenin bir takım uygunsuz bir hayat yaşaması ve çocuklarımın bakılmaması neticesinde velayet davası açtım ve dava halen devam ediyor.Bu arada çocuklarımın annesi memlekete taşındı.mehkeme çocuklarımla sosyal iletişim kurmam için ay'ın ve yıl'ın belirli günlerinde görüşmem için karar verdi ancak gerek yüzyüze görüşmeme gereksede telefonla görüşmeme eski eşim izin vermiyor.
    Benim çocuklarımla gerek telefonla görüşmeme gereksede mahkemenin belirlediği dönemlerde alıp görüşmem için ne yapmam gerekiyor? 2 haftada 1 gün çocuklarımı almam gerekiyor ben kendim memleketten uzakta olduğum için anneme veya yakınlarıma çocuklarımı aldırabilirmiyim? Velayet davası sürerken eski eşimin çocuklarımı bana vermemesi veya telefonla görüştürmemesi davada etkin rol oynar mı? Eski eşim memlekete köye babasının evine taşındı ve çalışmıyor, geliri yok çocuklarımı kısa yoldan nasıl alabilirim?

Hukuki NET Güncel Haber

Çocuklarımı göstermiyorlar konulu yargıtay kararı ara
    Çocuklarımı göstermiyorlar konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Çocuklarımı göstermiyorlar.

Alıntı Toskim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mart 2008 de eşimden boşandım,doğal olarak oğlum o zaman 6 kızım da 2 yaşında olunca mahkeme velayetlerini annelerine verdi.Annenin bir takım uygunsuz bir hayat yaşaması ve çocuklarımın bakılmaması neticesinde velayet davası açtım ve dava halen devam ediyor.Bu arada çocuklarımın annesi memlekete taşındı.mehkeme çocuklarımla sosyal iletişim kurmam için ay'ın ve yıl'ın belirli günlerinde görüşmem için karar verdi ancak gerek yüzyüze görüşmeme gereksede telefonla görüşmeme eski eşim izin vermiyor.
    Benim çocuklarımla gerek telefonla görüşmeme gereksede mahkemenin belirlediği dönemlerde alıp görüşmem için ne yapmam gerekiyor?
    Elinizdeki kişisel ilişki tesisini de içeren boşanma ilamını İcra'ya koymanız gerekiyor.
    2 haftada 1 gün çocuklarımı almam gerekiyor ben kendim memleketten uzakta olduğum için anneme veya yakınlarıma çocuklarımı aldırabilirmiyim?
    Hayır, onlara aldıramazsınız, onlar icrada da kararda da taraf değiller. Eski eşinizin yargı çevresindeki icra Müdürlüğüne çocuk teslimine ilişkin icra takibi başlatacaksınız. Kararda belirtilen günlerden birkaç gün önce icra müdürlüğünden bir görevli ve sosyal danışmanla anlaşarak gününde çocuklarınızı teslim alabileceksiniz.
    Oldukça masraflı bir iştir. Ancak mevcut davanızın salahiyeti açısından en az 2 kez bu yöntemle çocuklarınızı almanızı salıkveririm.
    Velayet davası sürerken eski eşimin çocuklarımı bana vermemesi veya telefonla görüştürmemesi davada etkin rol oynar mı?
    İspatlayabildiğiniz takdirde lehinize sonuç doğrur. İcra müdürlüğünce tutulacak tutanağı ispat aracı olarak kullanabilirsiniz.
    Eski eşim memlekete köye babasının evine taşındı ve çalışmıyor, geliri yok çocuklarımı kısa yoldan nasıl alabilirim?
    Davanızın karara çıkmasını, kararın lehinize çıkmasını, ve kararın kesinleşmesini bekleyin. Daha kısa bir yol yok.

Nerede
    KOCAELİ
    İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim İlknur Hn. vermiş olduğunuz bilgiler için...

Nerede
    KOCAELİ
    İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kısaca özetlersek ben icra dairesine başvurursam ne kadar sürede çocukları almam sonuçlanır? Ayrıca biraz masraflı olduğunu söylüyorsunuz 1 kez almak ortalama bana ne kadara malolur.

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Toskim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kısaca özetlersek ben icra dairesine başvurursam ne kadar sürede çocukları almam sonuçlanır? Ayrıca biraz masraflı olduğunu söylüyorsunuz 1 kez almak ortalama bana ne kadara malolur.
    Slm
    Bu konunun cevabını bende çok merak ediyorum çocuk başına ayrı harç falan derlerde

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İİK'da konu açık ve net şekilde düzenlenmiştir. Hükümler şöyledir:

ÇOCUKLA ŞAHSİ MÜNASEBET TESİSİNE DAİR İLAMIN İCRASI:

Madde 25/a - (Ek madde: 18/02/1965 - 538/15 md.)

Çocukla şahsi münasebetlerin düzenlenmesine dair ilam hükmünün yerine getirilmesi talebi üzerine icra memuru, küçüğün ilam hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen tarafla şahsi münasebette bulunmasına mani olunmamasını; aksi halde ilam hükmünun zorla yerine getirileceğini borçluya 24 üncü maddede yazılı şekilde bir icra emri ile tebliğ eder. Bu emirde ilam hükmüne aykırı hareketin 341 inci maddedeki cezayı müstelzim olduğu da yazılır.

Borçlu bu emri tutmazsa ilam hükmü zorla yerine getirilir. Borçlu alacaklının şikayeti üzerine ayrıca 341 inci maddeye göre cezalandırılır.

ÇOCUK TESLİMİ EMRİNE MUHALEFETİN CEZASI:

Madde 341 - (Değişik madde: 17/07/2003 - 4949 S.K./96. md.;Değişik madde: 31/05/2005-5358 S.K./12.mad)

Çocuk teslimi hakkındaki ilâmın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikâyeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilâmın veya ara kararının gereği yerine getirilirse, kişi tahliye edilir.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

T.C. Y A R G I T A Y
    2.HUKUK DAIRESI
    SAYI:
    ESAS _ __ KARAR _ _ _ ___Y A R G I T A Y _ I L A M I
    2000/12847 2000/13179

ÖZET: Velayet kendisine verilmeyen ana yada baba ile velayet hakki sahibi sahsi iliskiyi engellerse bu velayetin degistirilmesi sebebidir.

Taraflar arasindaki davanin yapilan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup geregi görüsülüp düsünüldü.
    Medeni Kanunun 149. maddesinde ana veya babanin baskasi ile evlenmesi, baska bir yere gitmesi gibi çocugun yasayis ve gelisimine önemli etkiler yapacak gelismeler halinde velayetin degistirilmesi gerektigini hükme baglamistir. Öte yandan bosanma halinde velayet kendisine birakilmayan ana veya babanin çocuk ile sahsi münasebet kurmasi için gerekli görülen tedbirlerin alinmasi ayni kanun 148. maddesinde emredilmektedir. Bu hüküm çocugun velayet verilmeyen ana yada babasi ile sahsi iliskinin hayati öneminin bir sonucudur. Bu önemin idraki içinde olmayan, hakli bir sebep yokken hakimin tayin ettigi zaman dilimi içinde çocugun diger tarafla iliskisine engel olan ana yada babanin çocugun yararina hareket etmedigi açiktir.
    Davali hükümde görüsme günü olarak belirlenen 3.5.1997, 4.10.1997, 6.12.1997, 7.2.1998, 1.8.1998 Cumartesi günleri ile 1998 senenin Temmuz ayinin 1. günü çocugu alinabilecek yer olan adresinde hazir bulunmamis, hazir bulundurmamistir. Bosanma ilaminin kesinlesmesinden itibaren diger görüsme günlerinde çocugun ana ile görüstürüldügü yönünde bir belge dosya arasinda yoktur. Bu süre içinde bir kez 3.7.1997 tarihinde çocugun icraen anneye verildigi, onda da çocugun yaninda bulunan kadin tarafindan kaçirilmak istedigi, zabita yardimi ile hükmün icra edildigi anlasilmaktadir. Davalinin yarattigi bu sürtüsmeler çocugun özellikle psikolojik gelisimine menfi etki yapan davranislar olup tek basina velayetin degistirilmesi sebebidir.
    SONUÇ :Hükmün yukarida gösterilen sebeplerle BOZULMASINA, temyiz pesin harcin yatirana geri verilmesine oybirligiyle karar verildi. 30.10.2000 (Pzt)
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

12. HUKUK DAİRESİ
    E. 1997/5845
    K. 1997/6259
    T. 28.5.1997
    • İLAMLARIN İCRASI ( Çocuk Teslimi )
    • İCRA MASRAFLARI ( İcra Emrine Karşı Gelmeyen Borçluya Yükletilememesi )
    • ÇOCUK TESLİMİ İÇİN YAPILAN MASRAFLAR ( İcraya Direnmeyen Anneye Yükletilememesi )
    2004/m.24,25,59
    ÖZET : İcra emrine karşı direnme sabit olmadan alacaklının icra memurunu kendiliğinden götürmesi sonucu yapılan masraflar borçludan istenemez.

DAVA: Merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 12.5.1997 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR: İİK.`nun 25. maddesine göre çocuk teslimine dair olan ilam icra dairesine verilmesi üzerine borçluya 24. maddede yazılı şekilde bir icra emri tebliğ edilir. Nitekim olayımızda da borçluya bir icra emri tebliğ edilmiştir. Bu tebligat üzerine çocuğun anne tarafından babaya ilamda belirtildiği şekilde teslimi gerekir. Annenin bu mükellefiyetini yerine getirmemesi üzerine ilamın zorla infaz edildiğine ve alacaklının icra memurunu teslime icbar için götürdüğü konusunda dosyada bir bilgi ve belge yoktur. Annenin icra emrine karşı direnmesi sabit olmadan alacaklının icra memurunu kendiliğinden götürmesi sonucu yapılan masrafları borçludan istemeye hakkı yoktur. Bu nedenle kararın onanması gerekmiştir.

SONUÇ: Alacaklı vekilinin temyiz itirazının reddi ile merci kararının yukarıda yazılı nedenle İİK.`nun 366. ve HUMK.`nun 438. maddeleri uyarınca ONANMASINA, 28.5.1997 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Alıntı:

T.C.
    YARGITAY
    12. HUKUK DAİRESİ
    E. 1998/3676
    K. 1998/4119
    T. 14.4.1998
    • ÇOCUKLA ŞAHSİ İLİŞKİ TESİSİ ( Bu Tür İlamların İnfazı Sırasında Çocuğu Teslim Almak İsteyen Tarafın Yaptığı Giderleri Karşı Taraftan İsteyemeyeceği )
    • ÇOCUK TESLİMİ ( Çocukla Şahsi İlişki Tesisi Konusunda İlamların İnfazı Sırasında Çocuğu Teslim Almak İsteyen Tarafın Yaptığı Giderleri Karşı Taraftan İsteyemeyeceği )
    4721/m.182,336
    ÖZET : Çocukla şahsi ilişki tesisi konusunda dairemizin yerleşmiş içtihatlarına göre, bu tür ilamların infazı sırasında çocuğu teslim almak isteyen tarafın yaptığı giderleri karşı taraftan isteyemeyeceği belirlenmiştir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 26.3.1998 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Şikayetçi Borçlu, kendisine gönderilen icra emri ile, çocukla kişisel ilişki kurma giderleri ve vekalet ücretinin istenemeyeceğini ileri sürmüştür. Takip dayanağı ilamda, vekalet ücreti tahsiline ilişkin bir hüküm yoktur. Çocukla şahsi ilişki tesisi konusunda dairemizin yerleşmiş içtihatlarına göre, bu tür ilamların infazı sırasında çocuğu teslim almak isteyen tarafın yaptığı giderleri karşı taraftan isteyemeyeceği belirlenmiştir.
    Talepnamede mevcut bu hususa ilişkin istek üzerine icra dairesince düzenlenen 55 örnek numaralı icra emrinde, anılan masrafların tahsili hususu yazılı olduğuna göre, bu yönden borçlu isteminin kabulüne karar vermek gerekirken, icra emrinin talepnameye uygun düzenlendiğinden bahsi ile şikayetin reddi isabetsizdir.

SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 14.04.1998 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir başka yerde okumuştum.. İcra memurlarının yolluğu için 50 TL, İcra işlemine avans niteliğinde bir 50 TL daha 2009 da böyleydi sanırsam.. Bir ara bir üye yazmıştı her seferinde 125 TL diye.. Bu civarda bir ücret olması gerekiyor. Çocuk başı değil de icra başı gibi bir bedel sanırsam..

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekürler Sayın Yaman
    Ne diyebilirimki Allah çocoğunu göremeyen ana babaları bu mevlayı karşılamakta zorlanacak maddi duruma düşürmesin.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

cocuklarimi gostermiyorlar

esim cocuklarimi anneme gostermiyor

Forum