Merhabalar,
Aslında şuan akrabamız olan bir avukattan bana aşağıdaki durum hakkında yardımcı olmasını talep edeceğim fakat konu hakkında bilgi sahibi olmam gerekiyor bu akşam,çünkü firma ile telefonda görüşmek istiyorum son bir kez.Herkese teşekkür ederim,

"Merhabalar,

18.11.2010 tarihinde bir otomotv firmasından 17.500 tl karşılığında bir araç ile anlaşma yaptım (plakasız araç,sıfır satışı yapılacak).bu bağlamda 5000 tl peşinat yatırdım ve 17.600 tl kredi çekecektim.Toplam ödeyeceğim mebla 22600 tl olacaktı.(Bu tutarın içinde firmanın ürettiği tekstil ürünleri de dahil.)

25.11.2010 itibari ile bir banladan taşıt kredisi onaylanması sonucu imzaları attım.Dosya kullanım masrafı ve kaskoyu yaptırmamı takiben para satış bayi tarafından çekilebilir duruma gelecekti.Fakat ben aynı günün akşamı bu parayı ileride sağlık harcamalarında kullanabilem durumu olduğunu farkettim.Ve bankaya kredi iptali,taşıt firmasınada araç satış işleminin iptali için talimat verdim.Bankada sorun yok.Fakat taşıt firması ilk olarak satışı iptal edemeyeceğini çünkü ÖTV yi yatırdığını söyledi.(4500 tl imiş).Makbuz isteyince ödemeyi iptal ettirdiğini söyledi.(Bu arada malları teslim almadım,paranın geri kalanı yatmadı,ruhsat ve plaka işlemleri de yapılmadı.).Firmaya yazılı olarak 5000 tl peşinatımı istediğimi belirttim.(bu arada 5000 tl peşinatı havale ederken açıklama olarak peşinat diye belirttim.)Satıcı firma bana amerikadaki merkezlerine 13 bin avro para gönderdiğini onları çok zarara uğrattığımı söyledi.Bende aldığım 9000 avro dedim ,sonra yine kıvırdılar,paranın bir kısmı benim motor masraflarımmış.Yani ilk gönderdiğim 5000 tl ile hem ötv ödemişler,hemde amerikadaki merkeze ..... avro göndermişler sözüm ona.Makbuz isteyince hemen kıvırmaya başlıyorlar.(Birde bu işlemleri satış tam yapılmadan,kredi çıktığı belli olmadan vede ben malları teslim almadan yapıyorlar.)

Özetle firma 5000 tl peşinatımı geri vermek yerine tekstili 4000 liraya sana kargo yapalım 1000 tl zararımızı karsılasın dedı.Bende satısı komple iptal edip 5000 tl paramı istediğimi söyledim.

Tüketici olarak haklarımı nereden öğrenebilirim,nasıl bir yol izlemeleyim,araştırmalarım sonucunda kazanma durumum var ise hemen dava açacaağım bu insanlara.

Desteklerinizi rice ederim,

Teşekkürler,"