1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
  1. #1
    Kayıt Tarihi
    Jan 2006
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı İşten ayrılma ve YILLIK İZİN hakkı ?

    1 Mart 2001 tarihinde işe başladığım iş yerimde, 5 Ocak 2006 tarihinde, (4 Ocak 2006 tarihli) bir yazıyla "Çalışmakta olduğunuz şirket merkezimizdeki görev yeriniz, 28.02.2006 tarihi itibariyle aşağıda belirtilmiş olan adreste (başka bir ilde) devam etmeniz kararlaştırılmıştır. Bu tarih itibariyle kabul etmemeniz halinde iş akdiniz fesh edilecektir."

    Ben de yazılı bir şekilde özetle "yasal haklarım saklı kalmak ve kıdem tazminatımın ödenmesi ve hizmet akdimin feshedilmesini istiyorum" şeklinde bildirdim.

    Ancak kıdem tazminatımın hesaplanmasında bir sorun olmamasına karşın, son çalışma yılımdan doğan YILLIK İZİN HAKKIMIN DİKKATE ALINMADIĞINI gördüm. Buna sebep olarak da mart ayında işe başladığım ve 12 ay mart ayında dolacağı için izin haketmediğimi bildirdiler.

    Ben 1 Mart 2001 tarihinde işe başladım.
    1 mart 2001 - 28 subat 2002 >> 14 gün
    1 mart 2002 - 28 subat 2003 >> 14 gün
    1 mart 2003 - 28 subat 2004 >> 14 gün
    1 mart 2004 - 28 subat 2005 >> 14 gün
    1 mart 2005 - 28 subat 2006 >> 14 gün izin hak etmiyor muyum ?

    Hizmet akdimin feshedileceği 28 şubat 2006 tarihi itibariyle benim 5. iş yılım dolmuş ve 14 gün yıllık izin hak etmiş olmuyor muyum ?

    Yoksa 28 şubat değil de, 1 mart 2006'da feshedilmiş olsaydı hakediyor muydum? Eğer böyleyse bana verdikleri 4 ocak 2006 tarihli ihbarnameyi 5 ocakta verdikleri için ben imzalarken "5 ocak 2006" diye tarih atmıştım. O zaman, 8 haftalık ihbar süresi hesaplandığında 28 şubat 2006 yerine 1 Mart 2006 olması gerekiyor. Bunun bir faydası olur mu ?

    Bilgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim


  2. #2
    Kayıt Tarihi
    Oct 2003
    Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.383
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı

    İşverenin size yaptığı bildirim, işyeri değişikliğine yönelik çalışma şartlarını esastan değiştiren bir işlem olup, İşK. 22.maddeye göre 6 işgünü içinde bu değişikliği kabul etmediğini işçi işverene bildirmiş ise bu değişiklik işçiyi bağlamayacaktır. Bu takdirde işveren iş akdini geçerli nedene dayandırarak feshedebilir. işveren ihbar süresine uyarak iş akdini feshedebileceği gibi, ihbar süresine ait ücreti peşin ödeyerek de feshi gerçekleştirebilir.

    Sorunuzdan, halen çalışıp çalışmadığınız net olarak anlaşılamamakla beraber, işveren eğer iş akdinizi ihbar tazminatınızı ödeyerek feshetmiş ise, 1.3.2005-1.3.2006 dönemi çalışmanıza ait yıllık izin hakkınız zaten doğmamıştır.

    iş akdinizin hangi tarihte feshedildiğini, ihbar tazminatınızın ödenip ödenmediğini açıklarsanız daha net cevap verilebilir. İşveren tarafından geçerli bir neden olsa da bu değişiklik sizin açınızdan geçerli bir neden olmayabilir. O nedenle eğer şartları var ise işe iade davası da açablirsiniz ancak fazla da zamanınız kalmamış.
    Bir avukattan hukuki yardım almanız en doğrusu olacaktır.


  3. #3
    Kayıt Tarihi
    Jan 2006
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı

    Fırat bey, öncelikle yardımız için teşekkür ederim.
    Şu an hala çalışmaktayım. İlgili kişiye sorduğumda iş akdimin ihbar süresinin sonu olan 28 şubat günü fesh edileceğini, o zaman kadar da çalışmaya devam edeceğimi söylediler.
    Dolayısıyla 28 şubat akşamı benim 5. çalışma yılım dolmuş oluyor (1 mart 2005 - 28 şubat 2006), bu durumda izin hakkım ne oluyor, bunu öğrenmek istiyorum.
    Tekrar teşekkür ederim.

  4. #4
    Kayıt Tarihi
    Oct 2003
    Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.383
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı

    izin hakkınızın peşine düşmeden önce eğer işyerinizde 30 dan fazla işçi çalışıyorsa ( bu sayı şirketin değişik illerde ve yerlerdeki tüm işyerlerinde çalışan sayısı toplamı olmalıdır) işe iade davası açma hakkınızı düşünseniz daha yerinde olacak. Zaman geçirmeden bir avukat ile görüşün.

  5. #5
    Kayıt Tarihi
    Nov 2004
    Nerede
    Kıbrıs
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı

    sayın fırat bey..
    unutmamak gerek ki bildirimli fesihte işveren parayı peşin ödese dahi iş akdi o an sona ermez..bildirim süresinin sonuna kadar askıda kalır.bildirim süresinden sonra akit son bulur.
    sayın mycamoer
    avukatınıza danışmanız da yarar vardır.

  6. #6
    Kayıt Tarihi
    Oct 2003
    Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.383
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı

    sayın ariakas,
    eğer meslektaşımsanız sakın bu hataya düşmeyin. Fesih, bildirimli de olsa işe iade davası açma süresi bildirim tarihinden başlar.Bildirim süresince akdin askıda kalması bu hak düşürücü süreyi etkilemez. Yargıtay'ın bana göre son derece sakat bir yorumu ama şimdilik böyle. Kaldı ki ihbar sürelerine uyularak yapılan fesihte kıdem tazminatı bildirim süresinin sonunda ödenir.
    İŞE İADE İŞ BARIŞI başlıklı forumu inceleyin

  7. #7
    Kayıt Tarihi
    Jan 2006
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı

    Ben esas öğrenmek istediğim konuya ilişkin herhangi bir cevap alamamış olmama rağmen, hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim.

  8. #8
    Kayıt Tarihi
    Apr 2005
    Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.931
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı

    Sayın mycamper;
    Sorunuzun içinde yaptığınız senelik izin hesabı doğrudur. İşe giriş tarihiniz olan 1 mart 2001 tarihine göre, beşinici yılın iznini 28 Şubat 2006 günü mesai bitiminde kazanıyorsunuz. Buna hak kazanmak için 1 Mart 2006 günü de çalışmanız gerekmez. senelik izne hak kazanmak için geçmesi gereken bir yıllık süre 28 Şubat akşamı sona erdiğinden yaptığınız hesap doğrudur. Selamlar.

Benzer Konular :

  1. Yillik İzİn Ücretİ mİ?
    Yazan: JTT59 Forum: Bireysel İş Hukuku
    Yanıt: 2
    Son İleti: 23-01-2014, 06:24:39
  2. Tekrar gİrİŞte yillik İzİn/kidem hakki
    Yazan: kaya19811 Forum: Bireysel İş Hukuku
    Yanıt: 1
    Son İleti: 26-03-2013, 09:08:37
  3. Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma-Kıdem Hakkı
    Yazan: srcgl Forum: Bireysel İş Hukuku
    Yanıt: 0
    Son İleti: 06-02-2013, 11:55:05
  4. İşten ayrılma ve izin hakkı
    Yazan: seksenyedi Forum: Bireysel İş Hukuku
    Yanıt: 46
    Son İleti: 02-08-2008, 01:35:55
  5. İşten ayrılma hakkı ve tazminat
    Yazan: archers70 Forum: Bireysel İş Hukuku
    Yanıt: 0
    Son İleti: 16-02-2006, 02:13:59

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yıllık izin hakkı parası isden ayrildim

işten çıkış yıllık izin parası

işten ayrılırken izin hakkı

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

  • Yeni konu açma yetkiniz yok
  • Konuya cevap verme yetkiniz yok
  • Dosya ekleme yetkisi yok
  • İleti düzenleme yetkisi yok
  •  



Hukuk Blog |  2014 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Kral | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2011-2014 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2011-2014 yılı reklam pazarlaması MEDYACİN İletişim Reklam Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılmakta olup, reklam talepleri için Medyacin Ltd. Şti. ile iletişim kurmanız rica olunur.