+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Rusya Rus Avukatlık Hukuk Mevzuatı

Rusya Rus Avukatlık Hukuk Mevzuatı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Rusya Rus Avukatlık Hukuk Mevzuatı

Geçen arkadaşlardan birisi Rusya'da var olan avukatlık kanunu araştırmamı istemişti. Bulduğum ve tercüme edebildiğim bilgileri buraya ekliyorum.

RUSYA FEDERASYONUNUDA AVUKATLIK ÜZERİNE KANUN
    26 Nisan 2002 tarihinde Devlet Duması tarafından kabul edildi.
    Federasyon Konseyi Mayıs 15, 2002 onaylı

Bölüm 1. Genel Hükümler
    Madde 1. Avukatlık Etkinlikleri ve Savunma
    Madde 2. Avukat
    Madde 3. Avukatlık ve Devlet
    Madde 4. Yasal Pratik ve Avukatlık Mevzuatı
    Madde 5. Bu Federal Yasada Kullanılan Terimlerin Kullanımı, Tanımları

Bölüm 2. Avukat Hak ve Yükümlülükleri
    Madde 6. Avukat Yetkileri
    Madde 7. Avukat Yükümlülükleri
    Madde 8. Avukat Sırları

Bölüm 3. Avukatlık Statüsü
    Madde 9. Avukatlık Statüsünün Kazanılması
    Madde 10. Başvuru ve Eleme Sınavı
    Madde 11. Eleme Sınavı
    Madde 12. Avukat Atanması
    Madde 13. Avukat Yemini
    Madde 14. Avukatlık Kütüğü
    Madde 15. Bölgesel Baroya ve Avukatlık Kütüğüne Kayıt
    Madde 16. Avukatlık Süspansiyonu
    Madde 17. Avukatlık Statüsünün Sona Ermesi
    Madde 18. Avukatın Bağımsızlığı ve Garanti
    Madde 19. Avukat Sorumluluk Sigortası
    Bölüm 4. Avukat ve Avukatlık Organizasyonları Barolar
    Madde 20. Avukatlık Yasal Formları
    Madde 21. Hukuk Bürosu
    Madde 22. Avukatlık Meslektaşlığı
    Madde 23. Avukatlık Bürosu
    Madde 24. Hukuki Danışma
    Madde 25. Avukatlık Hukuki Yardım Sözleşmesi
    Madde 26. Rus Vatandaşlarına Ücretsiz Hukuki Yardım Sağlanması Hakkında
    Madde 27. Avukat Yardımcısı
    Madde 28. Stajer Avukat
    Madde 29. Rusya Federasyonu Barosu
    Madde 30. Avukatlar Toplantısı
    Madde 31. Baro Meclisi
    Madde 32. Denetim Komisyonu
    Madde 33. Yeterlilik Komisyonu
    Madde 34. Baro Mülkiyeti
    Madde 35. Rusya Federasyonu Federal Avukatlar Odası
    Madde 36. Tüm Rusya Avukatlar Kongresi
    Madde 37. Federal Baro Konseyi
    Madde 38. Federal Baro Konseyi Mülkiyeti
    Madde 39. Avukat Gönüllük Dernekleri

Bölüm 5. Son ve Geçici Hükümler
    Madde 40. Avukatlık Statüsünün Korunması
    Madde 41. Avukatlar Kurucu Meclisi
    Madde 42. Avukatlar Birinci Tüm Rusya Kongresi Uygulaması
    Madde 43. Bu federal yasa ile bu Federal Kanunun yürürlüğe girmesinden önce kurulan Barolar, örgütsel ve hukuki formlar uyumlu hale getirilmesi
    Madde 44. Ücretsiz Hukuki Yardım ve Hukuki Yardım için Rus Vatandaşlara Destek Sağlamak
    Madde 45. Yürürlük Hükümleri

Hukuki NET Güncel Haber

Rusya Rus Avukatlık Hukuk Mevzuatı konulu yargıtay kararı ara
    Rusya Rus Avukatlık Hukuk Mevzuatı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.750
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı Cevap: Rusya Rus Avukatlık Hukuk Mevzuatı

Çok teşekkür ederiz. Keşke zor olmasaydı da olduğundan Rus Avukatlık Kanununun tam metnini tercüme edebilseydiniz, karşılaştırma imkanımız da olurdu. Ancak zor olduğu kesin...
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bölüm 1. Genel Hükümler
    Madde 1. Avukatlık Etkinlikleri ve Savunma
    1. Adalete erişim yanı sıra, düzeni oluşturanların hakları, özgürlükleri ve çıkarlarını korumak için – Avukatlık. Bu federal kanunun konusu, gerçek ve tüzel kişiler (bundan sonra asıl olarak nitelendirilecektir) tarafından öngörülen bir şekilde avukatlık statüsü elde kişiler tarafından profesyonel nitelikli hukuki yardımdır.
    2. Avukatlık ticari bir iş değildir.
    3. Avukat tarafından sağlanan özellikli bazı hizmetlerin hukuki yardım olabilmesi için çalışma şekli,
    a) Tüzel kişiler (bundan böyle - örgüt) yasal hizmetler çalışanları yanı sıra devlet ve yerel yönetimlerde çalışılması;
    b) Üyeleri ve hukuk hizmetleri yanı sıra, bireysel girişimciler sağlayan kuruluşların çalışanları;
    c) Noterler, bir patent vekili olarak, bir avukat veya hukuk özellikle mesleki faaliyetleri yürütmekle görevlendirilmiş diğer kişilere hizmet dışında patent vekilleri,
    4. Bu federal yasa, aynı zamanda kurum ve tüzel kişilerin vekaletname düzenlemeleri için geçerli değildir.

Madde 2. Avukat
    1. Avukat bu federal yasa gereğince avukat ve avukatlık hakkını statüsünü almış olan bir kişidir. Avukat hukuki konularda bağımsız profesyonel bir danışmandır. Avukat yanı sıra Rusya Federasyonu, Rusya Federasyonu, kamu hizmeti ve belediye ofislerinin, devlet dairelerinin kamu görevleri, eğitsel, bilimsel ve yaratıcı faaliyetleri dışında, bir çalışan olarak bir iş ilişkisi içine giremez.
    2. Adli yardım avukat sağlanması:
    1. Tavsiye ve bilgi vermek, hukuki konularda sözlü ve yazılı olarak tavsiye ve bilgi verilebilir;
    2. Uygulamalar, şikayetler, dilekçeler ve diğer belgelerin hazırlanması;
    3. Davalarda anayasadan kaynaklanan temel çıkarları temsil eder;
    4. Sivil ve askeri davalarda başlıca temsilcidir;
    5. Cezai takibat veya işlemlerin idari ihlalleri durumunda müşterisinin bir temsilcisi veya avukatı olarak katılır.
    6. Tahkimle ilgili konularda temsilcilik yapar, uluslararası ticari tahkim organlarında ve mahkemelerde temsilcilik yapar.
    7. Temel kamu otoriteleri, yerel yönetimler, kamu kurum ve diğer kuruluşların çıkarlarını temsil eder;
    8. Yabancı devletlerin mevzuatının öngördüğü takdirde, temel kamu otoriteleri, mahkemeler ve yabancı devletlerde, uluslararası yargı organları, yabancı devletlerin sivil toplum kuruluşlarının, Kolluk kuruluşlarının çıkarlarını temsil eder, uluslararası yargı organları ve diğer uluslararası örgütler ya da Rusya Federasyonu antlaşmalarının tüzüklerinin dair uygulamalarda temsilcilik yapar.
    9. Ceza ve cezaların yanı sıra icra takiplerinde bir baş temsilci olarak katılır;
    10. Vergisel davalarda ve uyuşmazlıklarda başlıca temsilcidir.
    3. Avukat federal yasalarla yasaklanmamış tüm hukuksal yardımları yapabilir.
    4. Federal yasalarda aksine hükümler yoksa sivil ve askeri davalarda kuruluşları, yerel yönetimleri, hükümet kuruluşlarını sadece avukatlar temsil edebilir.
    5. Yabancı bir devlet avukatları yabancı devletin hukuku ile ilgili Rusya Federasyonunda hukuki yardım sağlayabilir.
    6. Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından belirlenen kurallara göre- Rusya Federasyonu topraklarında avukatlık faaliyetleri yapan yabancı devletlerin, avukat ve yargıçlarının (adalet federal ajans bundan böyle) Rusya Federasyonunda Baroya özel bir kayıt ile kayıtlanması gerekir.
    Madde 3. Avukatlık ve Devlet
    1. Avukatlar ve Barolar devlet veya yerel yönetim sistemine dahil değildir. Barolar avukatlar sivildir ve sivil toplum kuruluşudur.
    2. Avukatlık eşit hakları savunucuları ilkesi ve yasallık, bağımsızlık, özerklik, kurumsallık ilkelerine dayalıdır.
    3. Kamu makamları Rus vatandaşlarına ücretsiz hukuki yardım sağlamak için uygun finansman sağlamak ve nüfusun avukat bağımsızlığını güvence altına alacak şekilde hukuki yardım hizmetine erişilebilirliği sağlamak amacıyla uygun iletişim imkanlarını oluşturmak zorundadır.
    4. Her avukata Rusya Federasyonu Anayasası ile vatandaşlarına sağlanan sosyal güvenlik garanti edilmiştir.
    Madde 4. Yasal Pratik ve Avukatlık Mevzuatı
    1. Yasal Uygulama ve Avukatlık, Rusya Federasyonu Anayasasına dayanan ve bu Federal Yasa ile oluşturulan mevzuatın yanı sıra, bu etkinliği düzenleyen federal yasalara uygun olarak çıkarılan diğer federal yasalara uygun olmak zorundadır. Ayrıca Rusya Federasyonu ve federal yürütme organlarının Hükümetleri bu normatif hukuki düzenlemelere uymak zorundadır.
    2. Bu federal yasa, mesleki etiği avukatlık örgütleri tarafından belirlenen şekilde kabul etmiştir. Adaletin oluşumu için bir avukat sağlanması ilkesini güvence altına almak ve avukatlara mesleğinin gerektirdiği egzersiz ve uygulamaları yapması için meslek etiğine ve kurallarına uyulmasını zorunlu kılar.
    Madde 5. Bu Federal Yasada Kullanılan Terimlerin Kullanımı, Tanımları
    Örgütleri ve dernekler açısından, "Baro", "avukat" savunma "nın adlarının kullanımı," Baro Meclisi "," baro eğitim "," yasal danışmanlık "veya bu terimleri içeren ifadelerin avukatlar ve onların oluşturduğu örgütler tarafından kullanımına izin verilir ve oluşturulan örgütler yasal prosedür, bu federal kanun hükümlerine uygun olarak kurulur.

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Admin Bey
    Bir ay içerisinde hepsini tamamlamaya çalışacağım. Burada Avukatlık yapmak isteyenlere yaardımcı olacağını umuyorum.

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bölüm 2. Avukat Hak ve Yükümlülükleri
    Madde 6. Avukat Yetkileri
    1. Avukat hak ve yetkileri, anayasa çerçevesinde, sivil ve idari davalarda asıl kişinin başlıca temsilcisidir. Ayrıca ceza davası ve ilgili işlemlerin idari suç vakalarında asıl kişinin bir temsilcisi veya avukatı, taleplerini ileten kişi olarak Rusya Federasyonu'nun ilgili usul hukuku tarafından sağlanan tüm yetkilere sahiptir.
    2. Federal yasanın öngördüğü olarak, avukat ilgili yasal uygulamalar usul ve emirlere göre yürütülmesi için bir garanti altında olmalıdır. Federal Adalet Makamları tarafından avukat hakları ve yetkileri garanti altına alınmıştır. Avukat bir vekaletname kapsamında asıl kişinin temel hak ve özgürlüklerini korumak zorundadır. Her kimsenin hukuki yardım isteme ve avukat talep etme hakkı vardır.
    3. Avukatların Hakları:
    3.a) Hükümet kuruluşları, yerel yönetimler ve kamu kuruluşları ve diğer kuruluşların bağlantıları standart ve diğer belge talepleri de dahil olmak üzere, hukuki yardım sunmak amacıyla gerekli bilgi ve kanıtları toplayabilmesi için avukata başvurusu tarihinden itibaren en geç bir ay içerisinde vermek zorundadır.

3.b) Avukat hangi hukuki yardım sağlıyor ise o vaka ile ilgili bilgi sahibi olduğu iddia edilen tüm kişilerle görüşme yapabilir;

3.c) Belge ve delil toplamak. Nesneler ve gerçek ve diğer kanıt olarak kabul edilebilir delillerin belgelerin Rusya Federasyonu mevzuatına uygun bir şekilde toplanması hakkına avukat sahiptir.
    3.d) Sözleşmeli olarak ücretli çalışanları işinden çekmek: Hukuki yardım ile ilgili sorunları açıklığa kavuşturmak için her türlü işyerinde çalışanlarla görüşme ve mülakatları avukat gerçekleştirebilir;

3.e) Müvekkili ile cezaevlerinde ziyaretlerin ve süreleri sayısını sınırlanmadan (tutukluluk dönemi dahil) gizliliği sağlamak koşulu ile yalnız ve serbest olarak avukat görüşmek hakkına sahiptir.

3.f) Kayıt (teknik vasıtasıyla dahil) avukat hukuki yardım sağladığı dosyada yer alan bilgi, devlet ya da yasa tarafından korunan diğer sırların birer kopyasını serbestçe alabilir. Ancak avukatlar bu bilgileri ilgisiz kişilere açıklayamazlar.

3.g.)Ayrıca avukatlar Rusya federasyonunda suç sayılan diğer fiilleri kendileri işleyemezler.

4. Avukatların Yapamayacakları:
    1. Açıkça illegal olan işlerde varsa hukuki yardım, eğitim, alamazlar.
    2. Suçlu kişilerden, meslekten men edilenlerden hukuki yardım almazlar
    3. Aşağıdaki Durumlarda:

- Vekil eden kişinin vekalet konusu dışında veya ilgisiz diğer anlaşmazlıklarında temsilde bulunamazlar.
    -Mağdur veya tanık olduğunu ve o kişi ile ilgili davalarının bulunduğu durumlarda veya o kişi için bilirkişilik yaptığı, hakem olduğu veya tahkimlik yaptığı durumlarda tarafsızlık niteliği zedelenebileceğinden o olayla ve kişi ile ilgili avukatlık yapamazlar
    - Müvekkili ile veya soruşturulan olayın tarafları ile kan bağı, akrabalık ilişkisi varsa bu olayla ilgili avukatlık yapamazlar
    - Temsil ettiği kişini çıkarlarına aykırı hukuki yardım veya avukatlık hizmeti sağlayamazlar;
    4. Avukat varsa müdürünün veya amirinin kendini suçladığına inandığı durumların dışında müdürünün veya amirinin isteklerine karşı dava açamaz, avukatlık yapamaz.

5. Avukatın elinde müdürünün veya amirinin suç işlediğine ilişkin kanıtlar varsa suç duyurusunda bulunmak zorundadır.
    6. Avukat vekil edenin rızası olmadan hukuki yardımı sona erdiremez ile hukuki yardım ile ilgili olarak (varsa müdür tarafından kendisine iletilen) bilgileri ifşa edemez;
    7. Avukat kendisini savunması gerektiği durumlarda bunu reddedemez.
    8. Operasyonel araştırma faaliyetleri yürüten kuruluşlar ile avukatın gizli örtülü işbirliği, yasaktır.

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Madde 7. Avukat Yükümlülükleri
    1. Avukat Yükümlülükleri:
    1. Dürüst, makul ve haklarını korumak için iyi niyetli asılın veya bir müdürün meşru çıkarlarının tüm Rusya Federasyonu mevzuatında korunması;
    2. Araştırma kuruluşlarının atama için ceza davalarında savunma avukatı olarak avukat zorunlu katılımı konusunda hukukun gereklerine uymak, ön inceleme, bu Federal Kanunu'na göre Rusya vatandaşlarına gerektiği durumlarda ücretsiz olarak hukuki yardım sağlamak;

3. Sürekli olarak bilgisini geliştirmek ve becerilerini geliştirmek;
    4. Mesleki etik avukatlık kurallarına uymak ve kendi yetkisi içinde, kabul edilen Rusya Federasyonu, Rusya Federasyonu Avukatlar Federal Odası ve Avukatlar Odası kararları yürütmek;

5. Rusya Federasyonu (avukatların toplantı (konferans) bundan böyle) ile ilgili konunun toplantı (konferans) Avukatlar Barosu tarafından belirlenen şekilde ve miktarda Avukatlar Odası genel ihtiyaçları ile alınan bir aylık ücret veya aidatı ödemek

6. Mesleki sorumluluk sigortası yaptırma zorundadır.

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Madde 8. Avukat Sırları
    1. Avukatın hukuki yardım sağlaması ile ilgili elde ettiği veya öğrendiği her türlü bilgi gizlidir. Bu bilgileri güven ilişkisini zedeleyecek hiçbir şekilde kullanamazlar.
    2. Avukatlar hukuki yardım hizmetiyle ilgili olarak öğrendikleri bilgilerle bağlantılı olarak veya kendisini vekil eden hakkında tanıklık yapamazlar.
    3. Avukatlara (meslek için onlar tarafından kullanılan konut ve ofis binaları dahil) karşı arama operasyonları ve soruşturma yürütmek için sadece mahkeme kararı ile izin verilir.
    Arama işlemleri veya bilgi, yazı ve belgeler (avukatın hizmetinin askıya alınması veya fesih edilmesi durumundan sonra da) incelemeler sırasında elde edilen deliller avukatların kendi müşterileri için, bir avukat bulunmayan durumlarda ise sadece savcılık için delil olarak kullanılabilir.
    Bölüm 3. Avukatlık Statüsü

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Madde 9. Avukatlık Statüsünün Kazanılması
    1. Rusya Federasyonu avukatlık statüsünü bir yüksek öğrenim devlet akredite eğitim kurumundan ya da yasal meslek eğitimi ile elde edilen bir hukuk diploması bulanan bir kişi edinme hakkına sahiptir. Bu kişinin aynı zamanda veya en az iki yıl süreyle avukatlık tecrübesi olması gerekir. Bu Federal Yasa ile belirlenen yasal pratik eğitimden, stajdan geçmesi zorunludur. Yüksek lisans veya doktora yapılması halinde, iş deneyimi veya staj gerekmemektedir.

2. Avukatlık Statüsünün elde edilememesi halleri
    1. Kişinin daha sonradan ehliyetinin olmadığının anlaşılması veya ortaya çıkması;
    2. Kasıtlı suç işleyenlerin veya hakkında mahkumiyet kararı bulunanlar.
    3. Avukat (bundan böyle - Başvuru) durumunu elde etmek iddiasıyla kişi, yeterlik sınavını geçerek - (Yeterlilik Komisyonu bundan sonra) avukatlık statüsünü alır.
    4. Hukuk mesleği icra etmek avukat olmak için gerekli, çalışma deneyimi ;
    1. Federal Devlet Kurumları, diğer devlet organları Rusya Federasyonu kamu otoritelerinin devlet dairelerinde yüksek hukuk eğitimi ile çalışılarak;
    2. Rusya Federasyonu'nda bulunan SSCB, RSFSR ve Rusya Federasyonu, Rusya Federasyonu devlet organlarının Anayasa ön kabulünde hukuk eğitimi gerektiren pozisyonlarda çalışılarak;
    3. Belediye ofislerinde bir hukuk eğitiminin zorunlu olduğu durumlarda;
    4. Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi de yargı bölümünde yüksek hukuk eğitimi pozisyonlarda çalışılarak;
    5. Hukuki hizmet kuruluşlarında yüksek bir hukuk eğitimi gerektiren pozisyonlarda çalışılarak;
    6. Araştırma kurumlarında bir hukuk eğitimi gerektiren pozisyonlarda çalışılarak;
    7. Kurumlarında hukuk disiplinleri bir öğretmen olarak meslek, yüksek mesleki ortaöğretim ve yüksek lisans kuruluşlarında eğitmen veya öğretim görevlisi olarak,
    8. Bir avukat olarak;
    9. asistan avukat olarak;
    10. Bir noter olarak.
    5. Avukat başka izin almadan Rusya Federasyonu boyunca avukatlık yapma hakkına sahiptir.
    6. Aksi federal yasa ile sağlanmadığı sürece yabancılar ve bu Federal Yasa ile öngörülen şekilde bir avukatın durumu almış vatansızlar, olay Rusya Federasyonu boyunca sözcülük uygulanması kabul edilir.

Nerede
    yurtdışı
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Rusya da hukuk okuyan biri Türkiye'de avukatlık yapabilir mi ? bu konu hakkın da yardımcı olabilirseniz sevinirim

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

rusyada avukatlik hizmetleri

rusyada avukatliktan once

turkiyede rus avukatlar

rusya avukatlik denklik

rusyada çalisan turk avukatlik burolari

rusyada türk avukat

rusyada avukatlik

Rusyada turk calısan avukatlar

rusyada hukuk danismanligi

rusya avukatlık bürosu