Kaloriferci olarak çalıştırdığımız sigortalı işçi emekli olduktan sonra sadece kalorifer yandığı aylarda sigorta girişi yaparak çalıştırmaya devam ettik. 3 mevsimde toplam 1 yıl 5 ay 21 gün çalıştıktan sonra genel kurul kararı ile işine son verdik. İşçi bir müddet sonra bazı haklarını alamadığı gerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı Bölge müdürlüğüne müracaat etti. İş müfettişleri soruşturma sonunda toplam 1603 TL ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı hakettiğini ve bunların ödenmesi gerektiğine karar verdi. Bu yazının tarafımıza ulaşmasından sonra yazıyı avukatıma götürdüm ve parayı ödeyelim dedim. alacaklıya avukatım vasıtasıyla telefon ettik. hesap numarası ver veya gel elden alacağını ödeyelim dedik. Bu miktara razı olmadığını faizlerinide istediğini söyledi. tamam ister biz hesaplatalım ister sen hesaplat faiziyle birlikte ödeyelim dedik ama gelmedi ve kendisine bir daha ulaşamadık. Bir müddet sonra İhbar ve Kıdem tazminatlarını faizleriyle birlikte istiyorum diye mahkeme celbi geldi.

1. Mahkemeden istedikleri
fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla ve iş aktinin fesih tarihi olan 30.04.2009 tarihinden itibaren işleyecek en yüksek banka mevduat faiz oranı üzerinden 50 TL Kıdem tazminatının
fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak ve dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte 50 TL ihbar tazminatının davalıdan alınarak müvekkil davacıya verilmesine.
yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalı üzerine yükletilmesine karar verilmesini....

2. Benim ne yapmam lazım. en az ödemeyle bu davadan nasıl kurulurum. Avukatım mahkemeye ödemeyi kabul ettiğimizi bildirelim avukatlık ücretinin yarısını öderiz. ama talep ettikleri para net değil istedikleri 50 TL miktarı dikakate alarak ödeme yapsak nasıl olur gibi araştırma yapıyor.

3. Kıdem tazminatı brüt 981,81TL, İhbar tazminatı brüt 621,60 TL(iş müfettişlerinin belirlediği). Dava sürerse bunların faizleri nasıl hesaplanır. Avukatlık ücreti , mahkeme masrafları ve yasal faizlerle birlikte ne kadar öderim.

Ben yönetici olarak borçlarını ödemeyen kat maliklerine avukatım aracılığıyla telefon ettirip yatırmaları için süre veriyorum. hatta bu süre bazen o kadar uzuyorki. İcra ve mahkemeye en son başvuruyorum. Hatta hiç başvurmuyorum. Borcumuzu ödeyelim dediğimiz halde bize değil avukatlara gitmesi ve avukatlarında önce telefon edelim belki öderler demeden sırf avukatlık ücreti almak için balıklama dalmaları ve belkide hatta sen mahkemeye ver daha çok alırsın gibi müvekkillerine akıl vermeleri doğrusu ne kadar etik ne kadar insancıl anlamakta zorlanıyorum. Ben hiçbir çalışanın hakkını gasbetmek gibi bir niyetim yok. İhbar ve Kıdem tazminatını ödemememiz tamamen muhasebeciden kaynaklanan bir durum. O zamanda iş müfettişlerine gideceğine bize gelse derhal öderdik. Biz bu kişiyi yıllarca çalıştırdık, emekli ettik, emeklilikten doğan tüm haklarını ödedik. Lojmanda kira ve su parası ödemeden oturuyordu çıkarmadık 6 ay çalıştırdık yıl boyunca oturmaya devam etti. Ama artık iş yapamaz duruma gelmişti maddi durumuda düzelmişti ve kendisine artık bundan sonra çalıştırmayacağımızı söyledik. o ne yaptı, çıkardıktan sonra yaklaşık 6 ay lojmanı boşaltmadı elektrik faturalarını ödemeden gitti faiziyle birlikte ve açma kapatma parası ile birlikte biz ödedik sonra bizi mahkemeye vermeye kalktı. Besle kargayı oysun gözünü dedikleri bu olsa gerek.