+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 68 ileti bulundu.

Konu: Referandum Sonuçları

Referandum Sonuçları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı Referandum Sonuçları

Bugün (12-Eylül-2010) itibariyle referandum yapıldı. Referandum sonuçları ve referandumun etkileri açısından HUKUKİ değerlendirmelerinizi yapmanız için bu konuyu açtık.
    Ayrıca bu forumda Evet ve hayır oyları ve dağılımları ile ilgili gelişme ve haberleri de bulabileceksiniz. Sonuç ne olursa olsun Türkiye için en iyisinin olmasını temenni ediyoruz.

Not: Referandum anketi konusunda zaten neden evet/hayır demeliyiz konuları tartışıldığından artık sadece referandum sonuçları ve bu sonucun olası etkilerini tartışmanızı bekliyoruz.

İlgili yasağın kalmasını müteakip canlı referandum sonuçları için hukuki.net anasayfasında bulunan panoyu takip edebilirsiniz.

SON BİLGİ: Referandum sonuçları açıklandı. Oylama sonucu oy oranları: %58 Evet, %42 Hayır.

Hukuki NET Güncel Haber

Referandum Sonuçları konulu yargıtay kararı ara
    Referandum Sonuçları konulu hukuk haber
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkiye
    İletiler
    1.350
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Referandum Sonuçları

" Diyarbakır'da BDP'nin boykot kararı nedeniyle sandık başına geçmiş yıllara göre gidenlerin sayısı oldukça azdı. Sandıkların kurulduğu okullarda koridorlar ve sınıfların boşluğu nedeniyle görevliler en rahat seçimi yaşadı.

Ayrıca Diyarbakır'ın en işlek caddesi olan ve hemen hergün binlerce aracın geçtiği ofis semtindeki caddelerin referandumdaki boşluğu dikkat çekti. " deniliyor.

Oysaki mitingler öyle demiyordu!

Haber doğru ise "evet" oylarında önemli düşüş olacak gibi görünüyor.

Böylesine baskıcı bir tavırla referandumu sabote edenler, daha sonra demokrasi sözcüğüne nasıl dokunabileceklerini düşünüyorlar acaba merak ediyorum.

Şu ana kadar 5 kişinin mükerrer oy kullanmaya çalıştıkları tespit edilmiş, ne çirkin bir durum.

Bir de daha önceki ölü fiyaskosundan farklı olarak yaşayan bir ölü tespit edilmiş Bırakın oy kullanmayı, 12 Eylül sabahı yaşadığını ıspatlamakla meşgul durumunda bırakılmış biçarem.

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Henüz seçim sonuçlanmadı.. Ancak konu hakkında haberler verebiliyorum.

Mükerrer oy kullanan 5 kişi tespit edildi

CHP Aydın Merkez İlçe Başkanı Barış Altıntaş, 5 kişinin mükerrer oy kullandığını açıkladı.

CHP Aydın Merkez İlçe Başkanı Barış Altıntaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aydın Merkez Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda, 1292 numaralı sandıkta 1, 1294 numaralı sandıkta ise 4 kişinin mükerrer oy kullandığını söyledi.

Bu kişilerin sandık görevlileri tarafından tespit edildiğini ifade eden Altıntaş, emniyet yetkililerine bilgi verildiğini kaydetti.

Aydın Emniyet Müdürü Tacettin Kurt da olayı doğrulayarak, konuyla ilgili gerekli soruşturmanın devam ettiğini bildirdi

http://www.kurultay.net/haberler/son...09-12.html?utm

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konu ile ilgili haberlere devam..

Sandık başında gözaltına alındılar
    Tokat, Aydın, Kütahya, Muğla, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Çanakkale'de çeşitli suçlardan aranan 276 kişinin sandık başında gözaltına alındığı bildirildi.

Aydın Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, tüm yurtta olduğu gibi Aydın'da da referandumun sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için gerekli emniyet tedbirlerini aldıklarını söyledi.

Kurt, çeşitli suçlardan aranan kişilerin oy kullanmaya gelebileceğini düşünerek sandık başlarında önlem aldıklarını, şu ana kadar aranan 60 kişinin yakalandığını belirtti.

Yakalananların yüzde 95'inin borcundan ötürü, yüzde 5'inin ise basit yaralama nedeniyle arandığını ifade eden Kurt, zanlıların işlemlerinin devam ettiğini kaydetti.

Kurt, yurttaşların oy kullanmasını engellemek isteyen kişiler olabileceği ihtimaline karşı polis ekiplerinin devriye görevi yaptığını belirtti.

Tokat kent merkezinde, çeşitli suçlardan aranan 12 kişi, referandumda oy vermeye gelince polis ekipleri tarafından oy kullandıkları okullarda gözaltına alındı. Kütahya merkezde de çeşitli suçlardan aranan 80 kişi, oy kullanmak için geldikleri okullarda yakalandı.

Muğla'nın Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Milas ilçelerinde de çeşitli suçlardan aranan 87 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yetkililer, Marmaris'te 30, Fethiye'de 22, Bodrum'da 10, Milas'ta 25 kişinin oylarını kullandıktan sonra gözaltına alındığını söyledi.

Bu arada, Marmaris'te İhsan Mermerci İlköğretim Okulu'ndaki 1016 numaralı sandıkta, tekerlekli sandalyeyle gelen engelli yurttaşın oy kullanma işlemi sırasında gerginlik yaşandı. Engelli yurttaşın birinci derece yakının yardımıyla oyunu kullanmasına başka bir seçmen tepki gösterdi. Sandık başkanı ve siyasi partilerin temsilcilerinin uyarılarına rağmen tepkisi sürdüren kişiyle engelli yurttaşın yakını arasındaki gerginliğin kavgaya dönüşmesini polisler önledi. Birbirinden şikayetçi olan kişiler karakola götürüldü.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, Selahattin Mahallesi'ndeki Sağlık Meslek Lisesi'nde kurulan sandıkta BDP'nin görevlendirdiği Tarık Ekmen'in, kimlik tespiti sırasında, daha önce işlediği suçtan dolayı hakkında arama kararı bulunduğu belirlendi. Ekmen gözaltına alındı.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde, hakkında ''cürüm işlemek için suç örgütü kurma ve örgüte katılma'' suçundan 1 yıl 2 ay 3 gün kesinleşmiş hapis cezası bulunan Ali Rıza B, ilçeye bağlı Narlı beldesinde halk oylaması kapsamında oyunu kullanmak için Narlı 26 Ocak İlköğretim Okulu'na gitti. Ali Rıza B, oy kullandıktan sonra gözaltına alındı. Ali Rıza B'nin jandarmadaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Çanakkale'de de çeşitli suçlardan aranan 35 kişi, oylarını kullandıktan sonra, sandık başlarında bekleyen görevliler tarafından gözaltına alındı. 35 kişi, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

AA

12 Eylül 2010

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=172536&utm

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Oy verme işlemi sona erdi
    5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un halk oylamasında oy verme işlemi, Türkiye genelinde sona erdi.

Yurttaşlar, Türkiye'nin doğusundaki 32 ilde 07.00-16.00 saatleri arasında, batısındaki 49 ilde ise 08.00-17.00 saatleri arasında oylarını kullandı.

Batıdaki illerde, oy verme işleminin bitiş saati olan 17.00'de sandık başlarında bulunan seçmenler, sandık kurulları yetkileri tarafından tespit edildikten sonra oylarını kullanabilecekler. Bu tespitten sonra oy vermek için sandık başına gelenler ise oy kullanamayacaklar.

Oy verme işleminin bitmesiyle birlikte sandıklar açılmaya başlandı ve oy tasnifine geçildi.
    Bu arada, YSK'nin daha önceki kararı doğrultusunda dün saat 18.00'de başlayan her türlü yayın yasağı da saat 21.00'e kadar devam edecek. 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK'nin bildirileri yayınlanabilecek. Yayın yasağı, YSK'nin kararıyla daha erken bir saatte de kaldırılabilecek.

12 Eylül 2010

AA

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=172146

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ne kadar ilginç?

Sn.Kılıçdaroğlunun adı seçmen listesinde bulunmadığından, OY kullanamadı!..

Eh siz artık bu seçimin ne kadar dürüst olarak hazırlandığını tahmin edin!
    Konu yas2010 tarafından (12-09-2010 Saat 16:37:43 ) de değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yas2010 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Konu ile ilgili haberlere devam..

Sandık başında gözaltına alındılar
    Tokat, Aydın, Kütahya, Muğla, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Çanakkale'de çeşitli suçlardan aranan 276 kişinin sandık başında gözaltına alındığı bildirildi.

Aydın Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, tüm yurtta olduğu gibi Aydın'da da referandumun sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için gerekli emniyet tedbirlerini aldıklarını söyledi.

Kurt, çeşitli suçlardan aranan kişilerin oy kullanmaya gelebileceğini düşünerek sandık başlarında önlem aldıklarını, şu ana kadar aranan 60 kişinin yakalandığını belirtti.

Yakalananların yüzde 95'inin borcundan ötürü, yüzde 5'inin ise basit yaralama nedeniyle arandığını ifade eden Kurt, zanlıların işlemlerinin devam ettiğini kaydetti.

Kurt, yurttaşların oy kullanmasını engellemek isteyen kişiler olabileceği ihtimaline karşı polis ekiplerinin devriye görevi yaptığını belirtti.

Tokat kent merkezinde, çeşitli suçlardan aranan 12 kişi, referandumda oy vermeye gelince polis ekipleri tarafından oy kullandıkları okullarda gözaltına alındı. Kütahya merkezde de çeşitli suçlardan aranan 80 kişi, oy kullanmak için geldikleri okullarda yakalandı.

Muğla'nın Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Milas ilçelerinde de çeşitli suçlardan aranan 87 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yetkililer, Marmaris'te 30, Fethiye'de 22, Bodrum'da 10, Milas'ta 25 kişinin oylarını kullandıktan sonra gözaltına alındığını söyledi.

Bu arada, Marmaris'te İhsan Mermerci İlköğretim Okulu'ndaki 1016 numaralı sandıkta, tekerlekli sandalyeyle gelen engelli yurttaşın oy kullanma işlemi sırasında gerginlik yaşandı. Engelli yurttaşın birinci derece yakının yardımıyla oyunu kullanmasına başka bir seçmen tepki gösterdi. Sandık başkanı ve siyasi partilerin temsilcilerinin uyarılarına rağmen tepkisi sürdüren kişiyle engelli yurttaşın yakını arasındaki gerginliğin kavgaya dönüşmesini polisler önledi. Birbirinden şikayetçi olan kişiler karakola götürüldü.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, Selahattin Mahallesi'ndeki Sağlık Meslek Lisesi'nde kurulan sandıkta BDP'nin görevlendirdiği Tarık Ekmen'in, kimlik tespiti sırasında, daha önce işlediği suçtan dolayı hakkında arama kararı bulunduğu belirlendi. Ekmen gözaltına alındı.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde, hakkında ''cürüm işlemek için suç örgütü kurma ve örgüte katılma'' suçundan 1 yıl 2 ay 3 gün kesinleşmiş hapis cezası bulunan Ali Rıza B, ilçeye bağlı Narlı beldesinde halk oylaması kapsamında oyunu kullanmak için Narlı 26 Ocak İlköğretim Okulu'na gitti. Ali Rıza B, oy kullandıktan sonra gözaltına alındı. Ali Rıza B'nin jandarmadaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Çanakkale'de de çeşitli suçlardan aranan 35 kişi, oylarını kullandıktan sonra, sandık başlarında bekleyen görevliler tarafından gözaltına alındı. 35 kişi, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

AA

12 Eylül 2010

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=172536&utm
    Oyumu veririm.Paşa paşa yargılanır,cezam ne ise çekerim. Verdikleri oy nedir bilemem ama taktir ettim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yas2010 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ne kadar ilginç?
    Sn.Kılıçdaroğlunun adı seçmen listesinde bulunmadığından, OY kullanamadı!..
    Eh siz artık bu seçimin ne kadar dürüst olarak hazırlandığını tahmin edin!
    Nasıl yani? seçmen listelerini kontrol etmemiş mi nerde nasıl oy kullanacağıyla ilgilenmemişmi?

Nerede
    Turkiye
    İletiler
    1.350
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Türkiye dirildi bugün

Erkan Yolaç ın kulakları çınlasın.

Bir bakıma da "Evet" ve Hayır" deme rekoru kırılmış oluyor bugün..

Evet.. sandıklar pencerelerden uçuşurken ,

Bakalım Dünya ne diyor:

WALL STREET JOURNAL: Referandum Ak Parti için bir test
    Pazar günü oylanacak olan anayasa değişikliği referandumu, Ak Parti iktidarının bir üçüncü dönemi garanti edip etmeyeceği ve Avrupa Birliği (AB) üyeliği için gereken reformları güçlendirip güçlendiremeyeceğine yönelik bir test olma özelliği taşıyor.

Çok küçük bir farkla alınacak bir zafer veya yenilgi genel seçimler öncesinde hükümetin cesaretini kırabilir ve oy kazanmak için yapılan harcamayı anormal boyutlara taşıyabilir. Öte yandan, analistler yatırımcıların çıkacak sonucun etkisini göz ardı ettiklerini belirtiyor.

Viyana merkezli Credit Agricole Cheuvreux SA gelişmekte olan ülkelerden sorumlu analisti Simon Quijano-Evans, “Geçtiğimiz hafta yapılan anketler tek bir şey gösteriyor: Halen evet oyları kazanacakmış gibi gözükse de, aradaki fark zaman geçtikçe daralıyor. Sonuç olarak fark çok az olacak” dedi.

Morgan Stanley ekonomistleri, Pazartesi günü müşterilerine olası risklere karşı kendilerini güvence altına almalarını belirtti ve özellikle Türkiye’de oturmayan yatırımcıların “belirgin bir destek farkı” tahmin ettiklerini ifade etti.

Merrill Lynch ise referandum da şansların eşit olduğunu belirtti. Ak Parti hükümetinin mali disipline olan bağlılığı hakkındaki endişeler geçen ay bütçe açığını kısıtlayan yasamaya yönelik planların iptal edilmesi kararıyla artmıştı.

BLOOMBERG: Kürtlerin boykot kararı Erdoğan’ı zor duruma düşürebilir

Bir zamanlar Türkiye’deki Kürt azınlık için kahraman figürü olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şimdi son kozlarını oynuyor. Son iki genel seçimde açık ara farkla galip gelen Erdoğan’ın işi, 12 Eylül’de yapılacak referandumda o kadar kolay görünmüyor.

Erdoğan’ın vaat ettiği hakları ve 26 yıllık terörü bitirme sözünü destekleyen ancak bunları yerine getirilmediği için Erdoğan’ı eleştiren Kürt nüfusu, referandumda sonuçları etkileyen faktör olabilir. Ankara merkezli MetroPOLL şirketinin başkanı Özer Sencar, “Bu pakette Kürtlere doğrudan fayda getiren hiçbir şey yok. Ancak 1980 darbesinde zulüm görenler hesaplaşmak istiyor” dedi.

Kürtlerin oy gücü ise BDP’den gelen boykot çağrısı ile çelişkiye düşmüş durumda. BDP, anayasa değişikliklerinde kendilerine danışılmadığı ve anayasanın daha geniş çaplı bir değişime gerek olduğu gerekçesiyle boykot kararını destekliyor. Diyarbakır’da asılı olan birçok pankartta, “Kürtlerin olmadığı bir anayasa istemiyoruz, 12 Eylül’de sandıklara gitmiyoruz” mesajları yer alıyor.

ASSOCIATED PRESS: Referandum öncesi işkence aletleri gözler önüne serildi

“Utanç Müzesi” adlı sergide, bir zamanlar tutukluların kollarına vurmak için kullanılan tahta bir sopa, falakaya yatırmak için kullanılan bir cop ve elektrik vermek için kullanılan kablolar sergileniyor. Tüm bunlar, istismar ve işkenceyle anılan 1980’deki askeri darbenin ardından yürürlüğe giren anayasa üzerinde yapılacak değişikliğin oylanacağı referandum öncesinde sergilenmesiyse dikkat çekici.

Pazar günü 12 Eylül’ün 30’uncu yıldönümünde oylanacak referandum paketi, Başbakan Tayyip Erdoğan iktidarı için bir güvenoyu oylaması haline geliyor. Referandum aynı zamanda dindar Müslümanlar ile laik kesimler arasındaki son savaş alanına dönmüş durumda.

Sunulan değişiklikler hükümet ve Mustafa Kemal Atatürk’ün laik vasiyetinin geleneksel koruyucuları olan mahkemeler arasındaki farklılıkların altını çiziyor. Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk referandumu darbeyle hesaplaşma yolu olarak görüp ‘evet’ oyu kullanacağını belirtirken, bazıları İslami kökenlere sahip iktidar partisine bir cevap verme fırsatı bulduklarını düşünüyor.

Resmi rakamlara göre, 12 Eylül’de yaşanan darbenin ardından yaklaşık 650 bin insan tutuklanmış ve 230 bin kişi askeri mahkemelerde yargılanmıştı. 300 civarında kişi hapishanelerde ölürken, 171 kişi işkence kurbanı olmuş, 49 kişi ise idam edilmişti.

GLOBAL TIMES: Yeni anayasa yarışında Türkiye referanduma gidiyor

Pazar günü anayasaya değişikliği paketi için referanduma gidecek Türkiye, iktidar partisi ve muhalefetin artan referandum kampanyalarına sahne oluyor. Ak Parti için, büyük tartışma konusu olan reform için alacağı oy, sahip olduğu desteğin göstergesi niteliğimde.

Türkiye’deki politik atmosfer Ak Parti’nin anayasa değişikliğini gündeme getirdiği Mayıs ayından bu yana acımasız bir referandum kampanyasına sahne oluyor. Sunulan değişiklikler arasında en çok tartışma konusu olan maddeler, yargı sisteminin değiştirilmesi, politik partilerin kapatılması için parlamento komisyonuna izin verilmesi ve askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını içeren maddeler.

Muhalafet, Ak Parti’nin yargı sistemini kendisine düşman gördüğünü belirtti. Muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, 26 maddenin tümüne birden ‘evet’ ya da ‘hayır’ demenin mantık olarak yanlış olduğunu ifade etti.

Hürriyet

Bu arada ,

CHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada seçmen listesinde adı olmadığı için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun oyunu kullanmadığı belirtildi.

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını ben de merakla beklemekteyim. Mutlaka bir açıklaması olacaktır..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: