+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Tahliye taahhütnamesi geçerliliği

Tahliye taahhütnamesi geçerliliği
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2010
  Nerede
  Eskişehir
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Tahliye taahhütnamesi geçerliliği

  Sayın avukatlar ve bilgi sahipleri,

  Bugün akşam elime geçen tahliye taahhütname belgesini şu an için avukatım olmadığından ve belgede 7 gün itiraz süresi yazdığından önerilerinizi almak için buraya yazıyorum.

  15 Ekim 2010 tarihinde şu an oturduğumuz evimize taşındık. Kira sözleşmemiz henüz dolmadı fakat çeşitli anlaşmazlıklardan ev sahibi evden çıkmamızı istedi ve bizde kira sözleşmemiz dolunca yenilemeden çıkacağımızı sürekli kendisine söyledik. Bugün elime icra müdürlüğünden tahliye emri geldi. 7 gün içinde itiraz 15 gün içerisinde de tahliye edilmesi gerektiği yazıyor. Bizim böyle bir belgeden haberimiz hiç olmadı. Sanırız ki kontratla birlikte eşime boş iken imzalatılmış( bizim hatamız ). Belgeyi imzaladığımız tarih 15 Temmuz 2010. Çıkmayı taahhüt ettiğimiz tarihte 5 Ağustos 2010 olarak görünüyor.
  Ev sahibimiz üst katımızda oturuyor. 3 katlı apartman 2 si onun bir de biz. Ev sahibimizin bu belgeyi sonradan düzenlediğini adım gibi biliyorum, çünkü bazen evimin önündeki dalları budadığım için, bazen arka bahçemize eşyalarımı koyduğum için, bazen kornişleri yenilediğim ve ya çıkarken yenilerini de götürürsem gibi sebeplerden sürekli gelir kavga eder sesini yükseltirdi. Ne zaman bende karşılık vermeye başladım, o zaman çıkın demeye başladı. Kontrat bitiminde taşınabileceğimizi ve bir daha bağırarak ve küfür ederek kapımıza geldiğinde polis çağıracağımızı söyledik.

  Benim 4 tane kedim var en başından beri sevdiği kedilerimi kullanarak bizi zabıtaya şikayet etti. Gerekli görevliler geldi ve hayvanların bakımının tam ve ona-çevreye zarar verecek bir durumunun bulunmadığı belgelendi. Bu da sonuç vermeyince bir gün rüzgardan evin kapısı hızlı çarpınca bunu duydu ve bağırarak küfür ederek yine kapıyı tekmelemeye başladı. Eşimle ağız dalaşına girdiler. Hakaretleri ve küfürleri hazmedemeyen eşim de karakola şikayete gitti ve oradaki ifademizde de kontrat bitiminde çıkacağımızı artık hakaretle rahatsız edilmek istemediğimizi söyledik. Bir hafta sonra bugün belge geldi.

  Çok uzun anlattım ama tedirgin ve öfkeliyim. Çünkü haksızlığa uğramak beni incitiyor, hazmedemiyorum. Bu gerçekten haksızlık 15 gün içinde evi boşaltamam ayrıca o belgeden bizim haberimiz bile yoktu o da sonradan birinden akıl aldı mutlaka önceden elinde belgesi olsaydı kapımızda kavgalar çıkartır mıydı? Ayrıca kira ödemelerimiz de düzenli. Kiralarımızı elden veriyoruz ama biz kontrata her ay imza attırıyoruz.

  Sorum- düzenli ödemelerimiz bizim sorunlu olmadığımızın bir göstergesi değil mi?
  - Karakolda verdiğimiz ifadede çıkın diye sürekli kapımıza geliyor biz çıkmayacağız demiyoruz. Kontrat bitiminde çıkacağız şeklinde idi, bu da sadece bizi madur etmek için yapılmasını gösterir mi, itiraz sebebi olur mu?
  - Belge zaten sahte ama kendi attığı tarih 15 temmuz yani sözde bizim imzamız 15 temmuzda atılmış, o tarihten sonra bize bu güne kadar bilgi verilmemiş olması, sadece haklı sebebi olmadan bizi mağdur etmesinin bir göstergesi değil mi.
  Üstelik avukat ve icra masraflarını da bizden isteyeceği yazılı, böyle bir sahtecilikle haklı çıkarsa ve gerçekten hiç hiç hiç bir suçumuz olmamasına rağmen mağdur olmak istemiyorum aksine yaptığı uyanıklık ve fırsatçılıktan şimdi ben onu mağdur etmek istiyorum.

  Sonuna kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Tahliye taahhütnamesi geçerliliği konulu yargıtay kararı ara
  Tahliye taahhütnamesi geçerliliği konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  SAMSUN
  İletiler
  1.322
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tahliye taahhütnamesi geçerliliği

  2009 da taşındınız herhalde.Eve taşındığınız zaman boş kağıda imza attı eşiniz.Ev sahibi bunu temmuz ayında kendisi doldurmuş doğrumu.? Tahliye taahhütnamesi kontrat tarihinle aynı anda yapılamayacağı kira kontratından 1 ay felan sonra düzenlenebileceğini okumuştum.Baskı ve tehdit ile imza attırılamayacağını biliyorum.Enteresan olan 15 temmuzda taahhütname imzalanıp 20 gün sonraya tarih atılması.Bu işi iyi bilen cevap verir inşallah.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Aug 2010
  Nerede
  Eskişehir
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tahliye taahhütnamesi geçerliliği

  Evet.. Ben uzun ve karışık yazmışım ama siz doğru anlamışsınız teşekkür ederim..Umarım yardımcı olan çıkar.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  SAMSUN
  İletiler
  1.322
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tahliye taahhütnamesi geçerliliği

  21-10-2009, 14:56 #2
  Av.Engin


  --------------------------------------------------------------------------------
  Sayın av.sertacugur;
  Sunduğum Hukuk Genel Kurulu kararı, boş olarak verilen tahliye taahhütnamesinin içinin sonradan kiralayanca doldurulduğuna yönelik itirazda bulunulamayacağına ve taahhütnamenin geçerli olduğuna ilişkindir. Saygılarımla..

  YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 1999/6 - 29 K. 1999/11

  • TAHLİYE TAAHHÜDÜ NEDENİYLE TAHLİYE ( İmzalı boş tahliye taahhüdü )

  • İMZALI BOŞ TAHLİYE TAAHHÜDÜ ( Tahliye taahhüdü nedeniyle tahliye )

  6570/m.7/a

  ÖZET:Davalı imzası inkar edilmeyen taahhütnameyi boş olarak davacı tarafa vermekle bunun istenildiği gibi doldurulabileceğini peşinen kabul etmiştir. Bunun sonucuna da katlanması gerekir.
  DAVA VE KARAR : Taraflar arasındaki "tahliye" davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Uşak Sulh Hukuk Mahkemesince davanın reddine dair verilen 25.11.1997 gün ve 1996/1306 - 1997/1865 sayılı kararın incelenmesi Davacı vekili tarafından istenilmesi üzerine,
  Yargıtay 6. Hukuk Dairesinin 10.2.1998 gün ve 821 - 779 sayılı ilamı;
  ( ...Dava taahhüt nedeniyle kiralananın tahliyesi istemine ilişkindir. Mahkeme davayı reddetmiş ve hüküm davacı vekili tarafından temyiz olunmuştur.
  Davacı vekili davalının 1.4.1996 tarihinde kiralananı tahliyeyi 1.4.1996 tanzim tarihli tahliye taahhütnamesi ile taahhüt ettiğini belirterek bu davayı açmıştır.
  Davalı vekili taahhütnamenin 1.1.1982 tarihinde kiralanana girerken boş olarak imzalanıp verildiğini "yukarıda adresini verdiğim ve halen kiracı olarak içinde iş yaptığım büroyu hiçbir ihtara gerek kalmaksızın 1.4.1996 tarihinde boşaltmayı kabul ve taahhüt ediyorum" ibaresinin sonradan kiralayan tarafından doldurulduğunu savunarak davanın reddini istemiştir.
  Davalı imzası inkar edilmeyen taahhütnameyi boş olarak davacı tarafa vermekle bunun istenildiği gibi doldurulabileceğini peşinen kabul etmiştir. Bunun sonucuna da katlanması gerekir. Bilirkişi raporu da davalının savunmasını kanıtlayamamıştır. Bu durumda taahhüt geçerli olacağından kiralananın tahliyesine karar vermek gerekirken yazılı şekilde davanın reddedilmesi hatalı olmuştur.
  Hüküm bu nedenle bozulmalıdır... ) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle yeniden yapılan yargılama sonunda; mahkemece önceki kararda direnilmiştir.
  YARGITAY HUKUK GENEL KURULU KARARI:
  Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:
  Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere ve özellikle tahliye taahhüdünün boş olarak verilmesi zamanının kiracıya kiralananın tesliminden önce tahakkuk ettiği, böylece müzayaka halinin oluştuğunun kanıtlanamamasına göre, Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.
  SONUÇ : Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının Özel Daire bozma kararında ve yukarıda gösterilen nedenlerden dolayı ( BOZULMASINA ), oybirliği ile karar verildi.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Aug 2010
  Nerede
  Eskişehir
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tahliye taahhütnamesi geçerliliği

  hiç birşey anlamadım. sonuç ne olmuş acaba

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  SAMSUN
  İletiler
  1.322
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tahliye taahhütnamesi geçerliliği

  Gönderdiğim iletide,Ev sahibi kiracıyı tahliye taahhütünden dolayı tahliye etmek istiyor.Kiracıda boş kağıda imza attığını söylüyor.Ev sahibi davayı kazanıyor.Ev sahibi tahliye taahhütü olmasına rağmen evi hemen boşalttıramıyor.Mahkeme süreci hemen bitmiyor.Ev sahibi uğraşıyor anlıyacağınız.Gönderdiğim iletiyi Avukat müvekkilinin kiracısı ile sorunu olduğunu elinde tahliye taahhüdü olduğunu,kiracının boş bir kağıda imza attığını söylüyor.Başka bir Avukat bu iletiyi gönderiyor.Sizin olayınıza yakın boş kağıda attığı imzanın geçerliliğinin olduğu mahkeme sonucu ile sabit.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Aug 2010
  Nerede
  Eskişehir
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tahliye taahhütnamesi geçerliliği

  Anladım. Cevaplar bu kadar net olmamalı. sonuçta hakim de bir insan değil mi. Kağıdın gerçek olduğunda tamam itiraz yok. Ama sadece bizi " elinde haklı sebebi yokken" mağdur etmek için çok kısa süreli bir tarih attığı, üstelik tarihi muhtemelen bizim onu karakola şikayet ettiğimiz tarihten bir gün sonra atmış olması amacının evini boşaltması değil de bize maddi manevi zarar vermek olduğu. daha önceleri de evde beslediğim hayvanlar yüzünden bir sebep araması falan onun amacını geri çevirmez mi. yani hakim de insan değil mi...
  Bu haksızlığı sindiremeyip bi kötülük yapmam umarım.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Şartsız tahliye taahhütnamesi ile evi tahliye etmek
  Yazan: cenközefe Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 26-01-2018, 08:24:12
 2. Tahliye Taahhütnamesi
  Yazan: ruzbe Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 20-04-2012, 21:55:47
 3. Yanıt: 1
  Son İleti: 25-09-2009, 17:48:52
 4. Yanıt: 7
  Son İleti: 11-05-2009, 09:37:50
 5. Tahliye Taahhütnamesi
  Yazan: bandelero Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 03-06-2007, 16:58:51

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tahliye taahhütnamesi geçerliliği

tahliye taahhütnamesi hakkındaki tüm cevaplar

tahliye taahhüdünün geçerlilik şartları

taahhütnamede zamanaşımi suresi ne kadar

Taahhütname Nin gecerlılık suresı

tahliye taahhüdü zamanaşımı

tahliye tahutnamesi tutanak suresi

taahhütnamenin geçerliliği

tahliye taahhütnamesi 2014

tahliye taahhütnamesine itiraz

tahliye taahhütnamesinde sahtecilik

tahliye taahhüdünün geçerliliği

tahliye taahhüdü yargıtay kararları

tahliye taahutnamesinin zamanasimi suresi

tahliye taahhüdü yargıtay

tahliye taahhütnamesi doldurma sartlari

tahliye taahhütnamesi 15 günlük süre

tahathutnamede zaman asimi

kira tahliye taahhutundeki tarih onemli

tahliye taahhutu evrakta sahtecilik

tahliye taahhütnamesi ile ilgili yeni mahkeme kararları

süresiz tahliye taahhütnamesi

tahliye taahhüdü geçerlilik şartları

taahhütname geçerliliği

tahliye taahhütnamesi şartları

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.