+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Şahsi Munasebet - icra Takibi Neler yapılmalı

Şahsi Munasebet -  icra Takibi Neler yapılmalı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Şahsi Munasebet - icra Takibi Neler yapılmalı

Çok uzatmadan yazmak istiyorum. Çocuğumla şahsi munasebet kurmam için mahkeme ara karar verdi. icra takibi başlattık. eski eşim çocuğu göstermiyeceğini ve her seferinde icramemuruyla gitmem gerektiğini söylüyor. Avukatı önermiş söylediğine göre.
    1-)Herhangi bir avukat bezdirme politikası sonucu böyle bir öneri getirirmi.
    2-)icra yoluna hiç girmek istemiyorum çünkü bu süreyi bana karşı kullanacak. Eşine hiç kötü davranmamış ve kötü bir söz söylememiş biri olarak çocuğu alana kadar ısrar etsem kötü birşey söylemeden sadece vermen gerekiyor mahkeme kararı desem hemen icra yoluna gitmesem burda tatsızlık çıkartabilir ailesine haber verip büyütebilir. bunu sonuçları ne olur.Çocuğumu almaya gitmişim mahkeme kararı sonrası ve belki ailesiyle üstüme saldırmışlar.Bunun sonuçları ne olur.
    3-)çocuğumu almam gereken gün gitsem ve evde olmasalar icrayla gidip tutanak tutturmamnın bir anlamı olurmu. O gün evde olmak zorundamıdır?Bunu velayet için kullanabilirmiyim bunun belli bir sayısı varmıdır?
    4-)icrayla kapısına gitsem teslim ederkende ica memuruylamı teslim etmem gerekiyor. Hiçbirzaman çocuğu böyle birşey için kullanmam ama sadece merakımdan soruyorum cocugu teslim edeceğim sırada gec teslim etsem onlar bu durum karşısında ne yapmalı. yada ben normal saatinde teslim etsem çocuğu geç teslim etti diyebilirlermi. bunun ıspatı nasıl yapılır. sonuçta etrafında bir şekilde yalancı şahitlik yapabilecek birsürü insan var.

Hukuki NET Güncel Haber

Şahsi Munasebet -  icra Takibi Neler yapılmalı konulu yargıtay kararı ara
    Şahsi Munasebet -  icra Takibi Neler yapılmalı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Şahsi Munasebet & icra Takibi Neler yapılmalı

Bu konuda bilgisi olan yokmudur. Yardım Ederseniz sevinirim.

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    365
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle geçmiş olsun,
    1.İcra takibi ile çocuğunuzu almaya giderseniz ve bu durumda çocuğunuzu göremezseniz elinizdeki tutanaklar ile velayetin kötüye kullanılması sebebiyle velayet davası açabilir ve bu tutanaklar ile icra müdürlüğüne başvurarak yaptığınız masraflar için icra takibinde bulunabilirsiniz.Çocuğunuzu bana kalırsa geç teslim etmeyin çünkü bu süreçte karşı taraf hata yapmanızı bekleyecektir.Bu arada çocuğunuzu sürekli icra yoluyla görmek zorunda kalırsanız boşanmanızın gerçekleştiği aile mahkemesine başvurarak eşinizin bu konuda bir uyarı almasını sağlayabilirsiniz.

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet boyle etik çalışmayan avukatlar var, eşinizden daha çok düşmanlık gösterebilecek ve durumu savaş hali olarak gören.
    Dikkatli ve hazırlıklı olun.
    evet icra dairesine gidin icra memuru ve psikologla cocugunuzu almaya gidin, zamanında teslim edin.
    Sabredin aynı şey 3-4 defa tekrarlanınca belgeleri mahkemeye sunup velayet hakkının kötüye kullanılmasından dolayı velayeti isteyin ve alın.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burda iki önemli konu daha var. Belki bunlarda da yardımcı olabilirsiniz. Ben çocuğu almaya gittiğimde huzursuzluk çıkartabilir ailesini çağırıp olaylarıda büyütebilir. burda korktuğum bana iftira atıp saldırdı vs diyebilir. Bugünekadar çok kötü durumlarda kaldım ve gerek sakinliğimi gerekse saygınlığımı korudum. Ama beni her seferinde diğer yollara çekmeye çalıştılar başaramadılar. Böyle bir tatsızlık ve iftira ne gibi sonuçlar doğurur.
    bir diğer sorumsa biraz yanlış anlaşılmış. Sadece merak ettiğim ben tamam çocuğu zamanında teslim edeceğim ama teslim sonrası eğer çocuk atıyorum saat 17 de değilde 20 de teslim edilirse yasal yoldan yapabilecekleri nelerdir. çünki bunu sadece sözlü ve şaitlerin sözüyle onaylanıyorsa ben çocuğu tek alıp götürüyorum ve bu o konuda da diğer tecrubelerime dayanarak iftiraya maruz kalabilirim.
    Son olarak çok merak ediyorum icra yoluyla çocuğu almaya gittiğimde çocuğu psikologlamı görmem gerekiyor. artı olarak pazar sabahı saat 9 da nerenden bulacağım bu psikologu. ve 4-5 kere olursa velayeti alabilirsiniz yazmışsınız bu gerçekten mümkünmü yoksa sadece basit bir ihtar yada para cezasıyla kurtulabilirmi ve bunun ard ardamı olması gerekiyor?atıyorum 6 ayda 4-5 kere bu durumda kalırsam yine hak talep edebilirmiyim.
    Buarada cevap veen herkeze teşekkürler..

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sıkıntı varsa cocugunu alamaya biriki şahitle git,.
    psikoloğu icra veriyor zaten sana.

6 ayda 4-5 defa fazla bir rakam,
    sizin hayatınızda bir sakınca görülmessse hakimin velayeti değiştirmesi gerekir diye düşünüyorum(tabi benim görüşüm hakimleri bağlamaz)

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    365
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı zargana rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Burda iki önemli konu daha var. Belki bunlarda da yardımcı olabilirsiniz. Ben çocuğu almaya gittiğimde huzursuzluk çıkartabilir ailesini çağırıp olaylarıda büyütebilir. burda korktuğum bana iftira atıp saldırdı vs diyebilir. Bugünekadar çok kötü durumlarda kaldım ve gerek sakinliğimi gerekse saygınlığımı korudum. Ama beni her seferinde diğer yollara çekmeye çalıştılar başaramadılar. Böyle bir tatsızlık ve iftira ne gibi sonuçlar doğurur.
    bir diğer sorumsa biraz yanlış anlaşılmış. Sadece merak ettiğim ben tamam çocuğu zamanında teslim edeceğim ama teslim sonrası eğer çocuk atıyorum saat 17 de değilde 20 de teslim edilirse yasal yoldan yapabilecekleri nelerdir. çünki bunu sadece sözlü ve şaitlerin sözüyle onaylanıyorsa ben çocuğu tek alıp götürüyorum ve bu o konuda da diğer tecrubelerime dayanarak iftiraya maruz kalabilirim.
    Son olarak çok merak ediyorum icra yoluyla çocuğu almaya gittiğimde çocuğu psikologlamı görmem gerekiyor. artı olarak pazar sabahı saat 9 da nerenden bulacağım bu psikologu. ve 4-5 kere olursa velayeti alabilirsiniz yazmışsınız bu gerçekten mümkünmü yoksa sadece basit bir ihtar yada para cezasıyla kurtulabilirmi ve bunun ard ardamı olması gerekiyor?atıyorum 6 ayda 4-5 kere bu durumda kalırsam yine hak talep edebilirmiyim.
    Buarada cevap veen herkeze teşekkürler..
    Eşiniz gider Aile Mahkemesi'ne,size dava açar,icra tesliminde geç kaldığınızı öne sürerek şahsi münasebet hakkınızın kısıtlanmasın/kaldırılmasını talep eder.Sizde mahkemedeki savunmanızda trafik vardı,yangın çıktı,sular kesildi gibi bahanelerde bulunursunuz.Bu savlarınızı şahitle desteklersiniz.Hakim sizi uyarırır.Dava açılmasına sebep olduğunuz için dava masrafları üzerinize kalır

Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Son bir soru yönelteceğim bu konuda birçok kişinin bilgisi vadır diye düşünüyorum yardım ederseniz sevinirim.
    Ben cumartesi günü çocuğu almaya gitsem ve çocuğu bana vermeseler yada evde bulamasam icrayla o gün nasıl kapısına dayanacağım. yani bildiğim kadarıyla cumartesi günleri icra dairesi kapalı. 1gün önceden de çocuğu verip veremiyeceğinide bilemem. Çokta eski eşimle konuşmakta istemiyorum. bu işin prosedürü nasıl yürüyor. bir avukattan duydum ama emin olamadım icra memuru polis psikolog ve bir avukatla gitmek zorundasın. burada ben kendi avukatımı götürsem bu dava ücreti içindemidir yoksa gidip birkez daha avukata harcırah vermek zorundamıyım.Detaylı yazabilirseniztüm soru işaretlerini kaldırmış olacaksınız.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Elinizdeki mahkeme kararı ile birlikte icra dairesine gideceksiniz.
    Çocuğumu görmek için icra çıkartmak istiyorum diyeceksiniz.

Size bu konuda orada(icra dairesinde) yardımcı olurlar.

Bu konu daha önce sorulmuştu. Aşağıdaki linki okuyunuz. Hukukçu üyemiz gayet açık ve net cevap vermiş.

https://www.hukuki.net/showthread.php...cra-%DD%FElemi

Eğer icra ile de alamazsanız tutulan tutanak ile birlikte İCRA CEZA HAKİMLİĞİNE dava açacaksınız.

Çocuk Teslimi Hakkındaki Kararların Yerine Getirilmesi

Çocuk teslimini kapsayan mahkeme kararı verildikten sonra, bu karara uymayan eş hakkında icra takibi başlatılabilir. İcra memurluğunca, çocuğu teslim etmeyen eşe bir icra emri çıkartılır. Bu icra emrinde 7 gün içinde çocuğu teslim etmesi istenir. Borçlu kendisine icra emrinin tebliğ edilmesini takip eden 7 gün içinde çocuğu teslim etmezse, çocuk nerede olursa olsun mahkeme kararı zorla yerine getirilir yani çocuk alınarak takibi yapana verilir. Bundan sonra çocuk borçlu tarafından yeniden alınırsa, artık ikinci bir icra emri çıkartılmasına gerek duyulmadan icra memurluğunca çocuk elinden zorla alınarak alacaklısına teslim olunur.

Aynı şekilde bir boşanma davası sonucunda bir eş lehine çocukla kişisel ilişkinin nasıl kurulacağı konusunda karar verilmiş olup da, diğer eş buna uymuyorsa yine bir icra emri yollanır ve bu icra emrinde çocuğun kişisel ilişkisi için karardan yararlanan kişiye engel olunmaması istenir. Aksi takdirde kararın zorla yerine getirileceği de icra emrinde gösterilir.

Kanunun çocuk teslimi ile ilgili maddesinde bir değişiklik yapılmıştır ve 17.07.2003 kabul tarihli İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan değişikliğe göre çocukların teslimine ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilamların icrası, icra müdürü ile birlikte Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından görevlendirilen sosyal çalışmacı, pedagog, psikolog veya çocuk gelişimcisi gibi bir uzmanın, bunların bulunmadığı yerlerde bir eğitimcinin hazır bulunması suretiyle yerine getirilir.

Çocuk teslimi hakkındaki karara uymayanlar hakkında alacaklının şikayeti üzerine İcra Tetkik Merciince borçluya ceza verilir. Yani çocuk, mahkeme kararı ile kendisine verilen kişi, çocuk teslimi hakkındaki kesinleşmiş mahkeme kararının yerine getirilmesi sırasında, borçlu çocuğu gizler veya kararın yerine getirilmesinden sonra yeniden çocuğu kaçırırsa, alacaklı borçlunun cezalandırılmasını şikayet edebilir. Bunun sonucunda çocuğu kaçıran veya gizleyen eş hakkında iki aydan altı aya kadar hafif hapis cezası verilir.

Yani çocuğun kendisine teslimine karar verilen eş şikayetçi, çocuğu gizleyen veya teslim ettikten sonra kaçıran eş ise sanık olacaktır. Ancak süre şartı vardır, suçun işlenildiğinin öğrenilmesinden itibaren 3 ay içinde sanık şikayet edilmelidir. Şikayetçi, şikayetinden vazgeçerse dava düşer.

Dava sonunda borçlunun suçunun sabit olduğu ortaya çıkarsa bir aya kadar hafif hapsine, sabit olmamışsa beraatine karar verilir. Eğer hükümlülük kararı verilirse bu ceza hafif para cezasına çevrilebilir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

çocuk için icra takibi

icra ile cocuk tesliminde alacakli bulunmak zorundami

icra ceza davası çocuk teslim edilirse düşer mi

cocuk teslimi icra 2015 çalışma varmı

radyo joyturk dinle

sahsi munasebet karari

icra yoluyla cocuk nasil alinir

çocuklar için icra takip karari

cocuk teslimine iliskin ilamsiz takip

aile sahsi munasebet davasi velayet icra takibi nasil yaptiriliricra yoluyla çocuğun teslimiicra takibi nedircocuk icra davasicocuk icrasi nasil gerceklesircocuk tesliminde icra memuruçoçuk icrasında son durumcocugu icrayla gorme dilekcecocuk teslimi talebine karsi ne yapiliricrayla cocuk almacocuk icin icraya verdikten sonraicra ile cocuk almada icra suresiicra cocuk nasil baslatiliricrayla cocukcocugun icra yoluyla alinmasi nasil olur
Forum