+ Konuyu Yanıtla
6 / 6 Sayfa İlkİlk 123456
51 den 60´e kadar toplam 60 ileti bulundu.
    Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Askeri ceza kanunu firar ve izin tecavüzü suçlarıyla ilgili doğru olduğu sanılan yanlışlar

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Beyefendi beni neden anlamak istemiyorsunuz.66.maddeyi lütfen tekrar okuyunuz.Firar suçunun tanımı yapılmıyor orada.Bu apaçık belli. 6 günden fazla olan firarilerin cezasının ne olacağını yazmış orada.6 günden sonra firara girer demiyor.16 yıllık meslek hayatınıza büyük saygı duyuyorum ama eğer bir suç işlediklerinde rütbeli personele savunma,erbaş/erlere de sanık ifade tutanağı hazırlanacağını bilmiyorsanız ben tereciye tere satmış olmuyorum,tereci teresinin ne olduğunu bilmiyor demek oluyor.Size o zaman haklılığımın ispatı için şunu söyleyeceğim.Lütfen bağlı bulunduğunuz Kuvvetin,bağlı olduğunuz ana ast komutanlığının devamlı emirler yönergesinde firarla ilgili bölüme bakınız.Bu yönergeyi burada yayınlamak zor .Yoksa bu tartışma çoktan bitecekti.
    Muhtesem Bir Hukuk Bilginiz Var, Sizi Alkisliyorum..Bana 66.Maddeyi Lütfen Tekrar Okuyunuz Demissiniz Ama Ben 66.Maddeyi Okumayi Gectim Size Renkli Ve Kalin Ifadelerle Izah Etmeye Calisiyorum Ama Nafile Gibi Görünüyor Cabam..Keske Siz de Bir Kere 66.Maddeyi Okuyup Bize Bir Izah Edebilseniz Diye Dua Etmekten Baska Care Kalmadi Sanirim
    Biz Burda Kanundan Bahsediyoruz Siz Gittiniz Yönerge Diyorsunuz Simdi..Yönergeler Kanunun Üstünde Olabilirmi Hic? Pes Yani..
    Profilinizde "marmara türkçe iktisad mezunu,istanbul üni versitesi hukuk fakültesi öğrencisi" Oldugunuz Yaziyor..Iki Üniversite Okuyan Ve Bunun Icinde Birde Hukuk Fakültesi Olan Bir Kisinin Normlar Hiyerarsisinden Bihaber Olmasi Hukuk Adina Endise Verici..
    Siz Hakliliginiz Icin Bana Yönergeden Bahsetmek Yerine Buyrun Kanun Maddeleri Üstünde Konusun Yorum Yapin Yeterli..Kanun Maddesi Önünüzde Siz Onu Yorumlayamiyorsunuz, Gittiniz Yönergeleri Adres Gösteriyorsunuz, ki Yönergenin Adini Bile Tam Söyleyemiyorsunuz.."bağlı bulunduğunuz Kuvvetin,bağlı olduğunuz ana ast komutanlığının devamlı emirler yönergesinde" Diye Bir Yönerge Yok..Kara Kuvvetleri Komutanligi Devamli Emirler Yönergesidir Sizin O Söylemeye Calistiginiz..Ceza Hukukunda Yönergelere Göre Islem Tesis Edildigini de Sizden Ögrenmis Olduk Böylece
    Savunma Ve Ifade Almak Konusunda Verdiginiz Bilgi Icinde Ayrica Tesekkür Ederim, Kale Bos Sallayim Diyorsunuz Hala Yani
    Firardan Artik Size Bahsetmeyecegim Cünkü Yazdiklarimi Anlamamak Icin Büyük Caba Sarfettiginizi Düsünüyorum..Siz Hakli Olmak Icin Ugrasiyorsaniz Buyrun Siz Hakli Olun Benim Öyle Bir Niyetim Yok..
    Ama Firar Hakkinda, Kisa Süreli Kacma Hakkinda Ve Izin Tecavüzü Hakkinda ki Yorumunuz Tamamen Sizin Kisisel Düsünceleriniz Olup Hukuken Hic Bir Gercekligi Ve Degeri Yoktur..Insanlari Yanlis Bilgilendirmemeniz Icin Konuya Müdahil Oldum..Sizin Aciklamalariniz Belli Benim Aciklamalarim Belli..Okuyucular Hangi Yorumu Hukuka Uygun Görüyorlarsa Ona Itibar Etmekte Serbesttirler..
    Saygilar..

Hukuki NET Güncel Haber

Askeri ceza kanunu firar ve izin tecavüzü suçlarıyla ilgili doğru olduğu sanılan yanlışlar konulu yargıtay kararı ara
    Askeri ceza kanunu firar ve izin tecavüzü suçlarıyla ilgili doğru olduğu sanılan yanlışlar konulu hukuk haber
    Konu ATAAN tarafından (22-11-2010 Saat 13:55:17 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Askeri ceza kanunu firar ve izin tecavüzü suçlarıyla ilgili doğru olduğu sanılan yanlışlar

Alıntı ATAAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kanun Maddelerine Dikkat Ederseniz Orda Suclarin Adi Zaten Yaziyor..Yani Tanim Basligin Icinde..Kanun Koyucu 6 Günden Az Olana Kisa Süreli Kacma/Izin Tecavüzü 6 Günden Sonrasina Firar Diyor..Bunu Kanun Diyor Ben Demiyorum..
    Birlikten Kacip 5 Gün Sonra Gelen Bir Personelin Savunmasini Almam..Ifadesini Aldirip Mahkeme Dosyasi Düzenleyip Disiplin Mahkemesine Sevkederim..Bakin Askeri Mahkeme Demiyorum Disiplin Mahkemesi Diyorum..7 Gün Sonra Gelmis Olsaydi Bu Personel, Yine Ifadesini Aldirip Mahkeme Dosyasi Düzenleyip Mevcutlu Olarak Askeri Mahkemeye Göndermek Durumunda Olurdum..
    Kısa ve öz,olay bu.Bunda anlaşılmayacak ne var bilmiyorum.Sayın ATAAN gayet açık ve net yazmış.

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konularla ilgilenen biri olarak konuya sadece uygulamadan bilgilendirmek için müdahil oluyorum.

Durumu kronolojik olarak açıklayarak izah etmek istiyorum.

1. 24 saat içinde yasal izinlerinden (Yıllık,mazeret, yurt dışı, sıhhi) veya kaçarak gelenler veya yakalananlar; Disiplin tecavüzü kapsamındadır. => Disiplin amiri savunmasını almak veya almamakta serbesttir. Dolaylı olarak ister ceza verir ister vermez.(AsCK. md.163/2)

2. 24 saati aşarsa;
    Yakalanması durumunda suç As.Suçtur.(AsCK. md.68)=>Disiplin amiri hazırlayacağı suç dosyasını As.Mah.sevk eder.

Kendisi teslim olmuş ise;

a. Yasal izinlerinden geç gelenler(6*24 saat içinde); DMK md.50/B Kısa Süreli İzin Süresini Geçirme Disiplin suçunu işlemiştir.=> Dis.A. Kendisi cezalandırır veya Dis.Mah. Sevk eder. (477 SK.md.14)

b. Kaçmayı müteakip gelenler((6+1)*24 saat içinde); DMK md50/A Ksa Süreli Kaçma Disiplin suçunu işlemiştir.=> Dis.A. Kendisi cezalandırır veya Dis.Mah. Sevk eder. (477 SK.md.14)

3. Daha fazla ise de As.C.K.md.66 =>Disiplin amiri hazırlayacağı suç dosyasını As.Mah.sevk eder.
    66.md geçen altı günden fazla tabiri 6+1, altı gün içerisinde tabiri de 6 gün olarak uygulanır.
    Md.66;
    a) Kıt'asından veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz olarak altı günden fazla uzaklaşanlar,
    b) Kıt'asından veya görevini yapmakta olduğu yerden izin, istirahat veya hava değişimi alarak ayrılanlardan, dönmeye mecbur bulundukları günden itibaren altı gün içerisinde özürsüz olarak gelmeyenler...

Ayrıca Firar (genel tabir olarak) son buluncaya kadar suç devam ediyordur, adli işlem yapılmaz. Suç bitince suç tarihi ayrıldığı tarihten gelinceye kadar geçen süredir ve zaman aşımı geldiği tarihe göre işler.

Diğer işleri idari işlemler olarak değerlendiriyorum burada onlara girmeyeceğim.
    Konu rit3155 tarafından (26-11-2010 Saat 13:40:35 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir Kac Hususu Düzeltmek Isterim Müsadenizle, Onun Disinda Verdiginiz Bilgilerde Size Katiliyorum..

Alıntı rit3155 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu konularla ilgilenen biri olarak konuya sadece uygulamadan bilgilendirmek için müdahil oluyorum.

Durumu kronolojik olarak açıklayarak izah etmek istiyorum.

1. 24 saat içinde yasal izinlerinden (Yıllık,mazeret, yurt dışı, sıhhi) veya kaçarak gelenler veya yakalananlar; Disiplin tecavüzü kapsamındadır. => Disiplin amiri savunmasını almak veya almamakta serbesttir. Dolaylı olarak ister ceza verir ister vermez.(AsCK. md.163/2)
    Disiplin Amiri AsCK.Madde 163/2 ye Göre "Disiplin tecavüzlerinde, disiplin amiri ceza verip vermemekte salahiyeti dahilinde takdir hakkını haizdir." Cümlesi Ister Ceza Verir Ister Ceza Vermez Anlaminda Degil, Verilecek Ceza Disiplin Amirinin Ceza Yetkisi Sinirlari Icindeyse Cezayi Disiplin Amirinin Verme Takdiri Oldugunu Belirtmektedir Zira AsCK 163/3 e Göre "Disiplin kabahatlerinde ceza mutlaka verilecektir." Denmek Suretiyle Disiplin Suclarinin Cezasiz Kalamayacagi Belirtilmistir..
    24 Saat Icinde Bile Olsa Yakalanmak Söz Konusuysa "Izin Tecavüzü" Yada Kisa "Süreli Kacma" Disiplin Suclarindan Disiplin Mahkemesine Degil AsCK.Madde 68 "Mehil Icinde Yakalanmakla Sona Eren Firar" Sucundan Askeri Mahkemeye Sevki Gerekir..
    Konu ATAAN tarafından (29-11-2010 Saat 10:42:57 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bartelmi diaz, sizin şu askeri ceza konularına olan merakınız ve ilginize gerçekten hayran kaldım.
    Lakin biraz karışık anlatmışşsınız konuyu.Daha sade olsa daha kolay anlaşılabilirdi. 477 sayılı disiplin mahkemeleri kanunu bu olayları detaylı olarak ele alıyor, kaynak olarak kullanılabilir. Bİrde göz hapsi erbaş ve erlere verilmiyor, düzeltmek istedim.
    Yalnız birde tuhaf bir husus vardır ki onada hep lanet etmiştir bir çok kişi:
    1. Üst her zaman haklıdır.
    2. Üstün haksız olduğu yerlerde 1' inci kural geçerlidir.

Üzücü ve komik...

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ATAAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir Kac Hususu Düzeltmek Isterim Müsadenizle, Onun Disinda Verdiginiz Bilgilerde Size Katiliyorum..

Disiplin Amiri AsCK.Madde 163/2 ye Göre "Disiplin tecavüzlerinde, disiplin amiri ceza verip vermemekte salahiyeti dahilinde takdir hakkını haizdir." Cümlesi Ister Ceza Verir Ister Ceza Vermez Anlaminda Degil, Verilecek Ceza Disiplin Amirinin Ceza Yetkisi Sinirlari Icindeyse Cezayi Disiplin Amirinin Verme Takdiri Oldugunu Belirtmektedir Zira AsCK 163/3 e Göre "Disiplin kabahatlerinde ceza mutlaka verilecektir." Denmek Suretiyle Disiplin Suclarinin Cezasiz Kalamayacagi Belirtilmistir..
    24 Saat Icinde Bile Olsa Yakalanmak Söz Konusuysa "Izin Tecavüzü" Yada Kisa "Süreli Kacma" Disiplin Suclarindan Disiplin Mahkemesine Degil AsCK.Madde 68 "Mehil Icinde Yakalanmakla Sona Eren Firar" Sucundan Askeri Mahkemeye Sevki Gerekir..

Aynı kanaatte değilim. Yazdığımın aynısını tekrar ediyorum.
    Zira 163 md 2 bendinde Disiplin tecavüzlerinde, disiplin amiri ceza verip vermemekte salahiyeti dahilinde takdir hakkını haizdir.hükmü amirdir.

3. md Kabahatlerden bahsetmektedir ki bunlar da 162 md delaletiyle AsCK md 18 de belirtilen suçlardır. Mutlaka ceza verilmesi gereken olarak bahsedilen bunlardır.

Hatırlarsak askeri suçlar ilgili kanunlarda tanımlanan 4 çeşittir;

1. Disiplin tecavüzleri
    2. Disiplin suçları
    3. Disiplin Kabahatleri veya Askeri kabahatler
    4. Askeri suçlar

Teşekkürler.İyi günler

Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Haklisiniz sayin rit3155, izin tecavüzüydü, firardi derken dikkatimden kacmis..Disiplin tecavüzünde sizinde belirttiginiz gibi amir ceza verip vermeme takdirine sahiptir..
    Düzeltme icin tesekkür ederim..
    Konu ATAAN tarafından (04-12-2010 Saat 13:54:47 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu tartışmaya kesin ve son noktayı koymak için 477 sayılı Kanunun 7 ve 14. maddelerini okumanızı öneririm.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim baska bir sorum olacak:
    Sevgili Bartelmi cevaplamisti bu sorumu gerci baska bir forumda ama hala insanlardan farkli yorumlar duyuyorum. Teyit almak istedim:
    "Yurtdışında 3 gunden fazla mazeretsiz kalan personelin firar cezasi farklidir" diye birşey kaldı mı arkadaşlar?

Anayasa Mah. 21/01/2004 tarih ve E. 2002/166, K. 2004/3sayili karariyla (karara bu adresten ulasabilirsiniz, http://www.resmi-gazete.org/sayi/150...04-temmuz.html) "A) Herhangi bir nedenle izinli olsa dahi, yabancı ülkeye gitme müsaadesi bulunmaksızın ülke sınırları dışında üç günü geçirenler,” bendi iptal edilmis, yani bu su demek mi oluyor "izne ayrilarak donmeyerek firar eden personelin cezasi su anda yurtici-yurtdisi bakilmaksizin ayni cezaya tabidir." dogru mu? Firar ile ilgili olan maddelerin hepsi asagida. Dogru mudur yorumum?

FİRAR VE CEZASI:

Madde 66 - (Değişik madde: 14/06/1989 - 3574/2 md.)

1) Aşağıda yazılı askeri şahıslar bir yıldan üç yıla kadar hapsolunur:

a) Kıt'asından veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz olarak altı günden fazla uzaklaşanlar,

b) Kıt'asından veya görevini yapmakta olduğu yerden izin, istirahat veya hava değişimi alarak ayrılanlardan, dönmeye mecbur bulundukları günden itibaren altı gün içerisinde özürsüz olarak gelmeyenler,

2) Aşağıda yazılı hallerde hapis cezası iki yıldan aşağı olamaz.

a) Suçlu, silah, mühimmat ve bunların teçhizat veya nakil vasıtalarından ve hayvanlardan birini veya ordu hizmetine tahsis edilen herhangi bir şeyi beraberinde götürmüş ise;

b) Suçlu hizmet yaparken kaçmış ise; c) Suçlu mükerrir ise;

3) Seferberlikte bu maddede yazılı mehiller yarıya indirilir.

YABANCI MEMLEKETE FİRAR EDENLERİN CEZALARI:

Madde 67 - (Değişik madde: 22/03/2000 - 4551 S.K./14 md. *1* ;Değişik madde: 22/01/2004 - 5080 S.K./1. md.) *2*

Aşağıda yazılı fiilleri işleyen asker kişiler, yabancı ülkeye kaçmış sayılarak bir seneden beş seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar:

A) (İptal bent: Anayasa Mah. 21/01/2004 tarih ve E. 2002/166, K. 2004/3) *3* *4*

B) Ülke sınırları dışındaki bir askeri birlik veya görev yerinden, deniz veya hava aracından kaçıp da bu durumda üç günü geçirenler.

C) Ülke sınırları dışındaki bir askeri birlikten, deniz veya hava aracından herhangi bir nedenle ayrı düşüp de askeri veya sivil bir Türk resmi makamına veya müttefik devlet makamlarına özürsüz olarak müracaat etmeksizin üç günü geçirenler.

D) Harp esiri iken serbest bırakılıp da askeri veya sivil bir Türk resmi makamına veya müttefik devlet makamlarına teslim olmak üzere harekete geçme imkanı doğduğu halde, özürsüz olarak hareketsiz kalan ve bu durumda üç günü geçirenler.

Aşağıda yazılı hallerde üç seneden yedi seneye kadar hapis cezası verilir:

A) Fail beraberinde silah, mühimmat, savaş araç veya gerecini götürmüş ise.

B) Fail hizmet yaparken kaçmış ise.

C) Fail mükerrir ise.

Seferberlik ve savaş halinde, bu maddede yazılı mehil bir güne iner. Bu ma ddedeki suçu seferberlikte işleyenlere beş seneden, savaş halinde işleyenlere ise yedi seneden aşağı olmamak üzere hapis cezası verilir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

izin tecavüzü suçlarında hapis cezası veriliyor mu ?

+ Konuyu Yanıtla
6 / 6 Sayfa İlkİlk 123456

Bu sayfada bulunan kavramlar:

izin tecavuzu

askeri ceza kanunu firar

askerde izin tecavuzu

http:www.hukuki.netshowthread.php76368-Askeri-ceza-kanunu-firar-ve-izin-tecavuzu-suclariyla-ilgili-dogru-oldugu-sanilan-yanlislaraskerlikte izin tecavüzüasker izin tecavüzü izin tecavuzu cezasitsk izin tecavüzüaskerden firar etmenin cezasıaskeri izin tecavüzüuzman erbaş firar cezasıfirar eden asker cezasıizin tecavüzü suçuizin tecavuzu nedirasker firar cezasıaskeri firaraskerden firar etmenin cezasitsk firar cezalarıaskerden firarin cezasiaskeri ceza kanunu firar 2016askeri ceza kanunu firar 2017tsk firaraskeri firar cezasıaskerde firar etmekaskeri ceza kanunu izin tecavüzü
Forum