Merhaba.
Öğrenmek istediğim husus aşağıdaki gibidir.
Konu hakkında uzman bir hukukçu arkadaş tsrsfından cevsp verileceği umuduyla.
Site yönetim planında, site yönetim kuruluna avukat tutma yetkisi verilmesine ilişkin bir hüküm yer almadığı, yönetim kuruluna, avukat tutma yetkisi verilmesi ile ilgili herhangi bir Kat Malikleri Kurulu karar maddesi bulunmadığı halde, sadece yönetim kurulu tarafından imzalanmış olan işletme projesine "avukat gideri" şeklinde gösterilen bir gider maddesi konularak, bazı kat maliklerince dava edilen site yönetimi bir avukat tutmuş olup, kendilerini bu davada temsil ettirmektedir.
Avukatlık ücreti, yönetim kurulunu dava edenlerin aidatlarının da içinde bulunduğu site gelirinden karşılanmaktadır.
1)Bu şartlarda, yönetim Kurulunun aylık para ödeyerek (yani maaşlı) avukat tutma yetkisi bulunmakta mıdır? Böyle bir yetkisi yoksa yasal dayanağı nedir? bu konuda herhangi bir yargıtay kararı varmıdır?,
2)Site yönetiminin, maaşı yönetimi dava eden kat maliklerinin aidatlarının da içinde bulunduğu site gelirinden aylık olarak karşılanan bir avukat tutarak, davacı kat maliklerine karşı temsil edilme yetkisi bulunmakta mıdır?
3)Gerek bu dava gerek icra takibi için, yönetim planında buna ilişkin bir madde bulunmayan, kat malikleri kurulu kararı ile avukat tutma yetkisi verilmemiş olan yönetim kurulu, her ay aylık ücret ödediği avukat ile çalışıp, harcama yapabilir mi?
4) İşletme projesine aylık ve yıllık avukatlık giderleri ile ilgili ayrı bir harcama bütçesi konsa bile, site yönetim planında da bu konuda herhangi bir madde bulunmuyorsa, konu ile ilgili kat malikleri kurulu kararı da mevcut değilse, yetki şartı esas ise; yönetimi mahkemeye veren kat maliklerinin karşısına, yine o kat maliklerinin ödediği aidatların da içinde bulunduğu site gelirinden aylık ücreti ödendiği sabit olan avukat çıkarılabilir mi?
5) Yönetim planında, site yönetiminin dava edildiği durumlarda ve site yönetiminin yapacağı işlerle ilgili olarak site yönetimine avukat tutma yetkisi verilmesine ilişkin bir hüküm bulunmadığı halde, yine ayni konular için kat malikleri kurulu kararı bulunmamasına rağmen, işletme projesine avukatlık ücreti şeklinde bir gider maddesi konulabilir mi? Konulamazsa site yönetimine dava açanlar ne şekilde itiraz etmelidir? Bunlara ilişkin yasal dayanaklar nelerdir? Yargıtayca verilmiş kararlar var mıdır?
6) Yönetim planında dava edilen bir site yönetiminin avukat tutmasına ilişkin bir madde bulunmamasına karşın, kat malikleri kurukunca site yönetimine avukat tutma yetkisi verilebilir mi? Verilirse kat malikleri kuruluncua "şu...şu konuların takibi için gibi) konunun tarifi yapılarak site yönetimine avukat tutma yetkisi verilmesi gerekmez mi?
Bunlara ilişkin yasal dayanaklar ve yargıtay kararları var mıdır, nelerdir?
7) Bu şekildeki bir avukatı, karşı tarafı oluşturan kat maliklerinin duruşma sırasında veya duruşmadan önce yasal olarak reddetme olanağı bulunmakta mıdır? Bu durumla karşılaşan kat malikleri ne şekilde işlem yapabilir?
8) Bu konuda yasal dayanaklar nelerdir? Nerede bulubilirim? Herhangi bir Yargıtay Kararı bulunmakta mıdır?
Acilen cevap verilebilirse çok makbule geçecektir. Saygılarımla.28.07.2010