Merhaba degerli hukukcular,
Oncelikle kucuk bir serzeniste bulunarak baslamak istiyorum. Zira bu problemi, eminim benim gibi nice turkce klavyesi olmayan kisilerin de yasadigi kanisindayim. Sitenizin sag ustundeki arama butonuna ingilizce klavye ile yazilan turkce telaffuzlar maalesef sonuc vermemektedir. Bu konuda bir duzenleme soz konusu olabilirse, biz yurtdisinda yasayanlar icin cok daha iyi olacaktir. Zira bir konu hakkinda baslik acmadan once, o konuyla ilgili acilan eski basliklari saglikli tarama yapamamaktayiz. Ve istemeden forumda ayni konuda 2. bir baslik acma durumumuz soz konusu olabilmekte.

2007 yilinda iflas ettim ve mevcut durumda temerrute dusen borclarimi faizleriyle birlikte talep edildigi rakamda odemem imkansiz. Alacakli kurumlarla, islerimi yoluna koyduktan sonra tekrar pazarlik edip borclarimin tamamini uygun kosullarda odemeyi cok istiyorum. Fakat bir yandan da hayatimi idame ettirmeliyim. Durumumu kisaca ozetledikten sonra sorularim asagidaki gibidir:

1- Evlenmeden once sahip oldugum bir borc hakkinda, evlendikten sonra esimin sorumlulugu var midir? Varsa, ne sekildedir? (Banka hesabina yada ortak oldugu sirkete, ortak kullanimimizda olan ve onun adina kayitli olan bir eve, menkul ve gayrimenkullerine haciz gelebilir mi?
2- Icra'da zaman asimi nedir? Kimi gorustugum bankalar 20 yada 30 yil bile devam edebilecegini soylemislerdi. Bu ne kadar dogrudur?

Simdiden vereceginiz yanitlar icin tesekkur eder, basarilar dilerim.