Merhaba,

Öncelikle aşağıdaki duruma çözüm getirip gerekli hukuki işlemleri yerine getirebilecek bir avukata ihtiyacım olduğunu belirtmek istiyorum. İlk profesyonel iş tecrübem. İşe alan yöneticilerin sözlü telkinleriyle kandırıldım ve suistimal ediliyorum. Çaresiz durumdayım.

17.05.2010 tarihi itibariyle büyük ölçekli bir şirkette işe kabul edildim. Bunun neticesinde 07.06.2010 tarihine kadar sürecek bir mesleki eğitim programına dahil edildim. Bu süreç içerisinde işveren tarafından hiçbir maddi olanak dahi sağlanmadı. Eğitim programları esnasında eğitim sözleşmesi adı altında bir evrak zorla imzalatıldı. İçeriğini okumak için sadece birkaç dakika sunuldu. Fakat algıladığım kadarı ile;
- Tarihinde 07.06.2010 sunulacak sözleşmeyi kabul etmemem
- Eğitim programına devam etmemem
Durumları halinde eğitim ücretini ödeme zaruriyetinde bırakılacağım ile ilgiliydi. İmzaladım.
Eğitimi başarıyla tamamladım ve 07.06.2010 da bahsi geçen iş sözleşmesi sunuldu.
Bu sefer sunulan sözleşmenin kopyasını gizlice alma fırsatım oldu. İş sözleşmesnin örneği elimde mevcut. Beni ilgilendiren nokta; 7. maddedeki 2 aylık deneme süresi ve tazminat ile ilgili maddelerdi.

Tazminat, mülakatlardan beri 2 aylık net maaş ve eğitim ücreti olarak sözlü ve yazılı olarak belirtildi. Fakat eğitim ücreti için hiçbir zaman net bir açıklama yapıladı. 7.madde de 2 aydan önce istifa etmem halinde tazminatsız bir şekilde ayrılabileceğim belirtiliyor.

Fakat yöneticilerin belirttiği günler haricinde çalıştırılmamız : ayda 15 gün 12 saat çalıştırılacağımız sözlü olarak taahhüt edilmişti. Eleman yetersizliğinden(istifaların çokluğundan) dolayı işlerin yoğun olduğu saatlerde çalıştırılmak üzere vardiya saatlerimiz üzerinde büyük oynamalar yapıldı...Hesaplanıldığında haftalık 45 saati geçmemekle birlikte diğer departmanların aksine ayda en az 20 gün işe çağırılmaktayız. Örgün eğitim öğrencisi olduğumu belirttiğim ve bu yönde(15 günü aşmayacağına dair) sözlü taahhütleri olmasına rağmen durum şahsım için farklılık göstermemektedir.

Şuana kadar 7 istifa oldu. Deneme süresini geçen elemanlardan 2 net maaş ve eğitim ücreti olarak 100 TL istenildi. Fakat deneme süresini aşmayan elemanlar için eğitim ücreti 2 net maaş tutarında talep edildi. İstifa edenlerin hala davaları sürmekteymiş.

İşverenlerimle girdiğimiz tartışmaların sonucunda çaresiz düştük. Düzensiz vardiya saatleri nedeniyle önümüzdeki aylarda sosyal hayatım bir yana eğitim hayatım sona erecek. Uyku düzenim dahi kalmadı. İşverenlerim tarafından tutulduğum bu haksız muamalese sonucunda onurum zedelendi. Ve psikolojik olarak zor bir dönem geçiriyorum.

Şimdi sorum şu;
Tazminat hususunda yaptıkları bu belirsizlik (eğitim tutarında net bir meblağ belirtmemeleri) oluşturmaya hakları var mı?
Deneme süresince işten ayrılırsam eğitim ücretini talep etme hakları var mı?
SSK'nın internet sitesinde hala işe girişim gözükmüyor. SSK'ya girişimin bir gün dahi gecikmesi (eksik ödenmesi)durumunda sözleşmenin iptali durumu söz konusu mu?

Lütfen yardımcı olun.Zira önümüzdeki dönemde eğitim hayatıma devam edebilmem için deneme süresinden önce işten ayrılmam gerekiyor.