Olay Kısaca Şu:
YÖK, Danıştay'ın ve Yargıtay'ın 2547 sayılı Kanunun bir maddesi ve ilgili yönetmelikle hakkında aldığı yüzlerce karara aykırı bir genelge çıkarıyor. Kendi çıkardığı yönetmeliğe uymadığı gibi, bu yönetmelik yüzünden binlerce araştırma görevlisini mağdur ediyor. Bu genelgeyi çıkarıp, üniversitelerden bazı öğretim elemanlarına yönetmeliğin uygulanmamasını istiyor. Açıkça öğretim elemanları arasında ayrımcılık yapıyor. Ve de Kamuyu yüz milyonlarca lira zarara uğratıyor. Bu genelge eski YÖK başkanı tarafından çıkarılıyor ve şimdiki YÖK başkanı tarafından da uygulanmasına devam ediliyor.

Ben bu genelgenin iptali için Danıştay'da dava açtım. Bu genelgeyi çıkaranlar hakkında suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Bu suç duyurusunu direk olarak Danıştay Başsavcılığı'na yapabilir miyim? Danıştay Savcılığı benim suç duyurumu ilgili adli Cumhuriyet Savcılığına yollar mı? Yoksa Adliye'ye gidip normal şekilde mi suç duyurusu yapmalayım.

Suç duyurusu bulunacağım kişiler YÖK'ün eski ve yeni başkanları olduğu için bu suç duyurusunu oturduğum yer olan İstanbul Adliyesi'den gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapabilir miyim?

İyi Çalışmalar