Herkese selamlar,

1997 senesinde üç ortaklı bir limited şirket kurduk.
Ortakların hepsi aynı oranda hisseye sahip, hepsi müdür konumunda ve münferit imza yetkileri var.
1998 senesinde ortaklardan birisi şahsi borçlarından şirket etkilenmesin diye hissesini eşine devretti,

2003 senesinde hissesini devreden ortağa şirketle ilgili tüm işlemler için (çek defteri almak, çek keşide etmek dahil) süresiz bir vekaletname verdim.

2008 senesinde işlerimiz bozuldu ve iflas ettik, eşine hisselerini devreden ortağım o tarihte eşinin başı derde girmesin diye eşine verdiği hislerini eski yetkileri ile geri aldı.

2008 senesinde bir firmaya vermiş olduğumuz 2009 ve 2010 vadeli toplam değeri 1.000.000.-TL’yi bulan yaklaşık 40 adet çekimiz ödenmedi ve yazılıdı, karşılığında bu firmaya elimizdeki tüm şahsi ve firmamıza ait malları devrettik, ancak bu devir işlemini yazılı bir protokol dahilinde yapmadık, (firmanın sözüne güvendik veya o tarihteki psikolojide bunu hiç düşünmedik)

Şimdi bu firma elindeki çeklerle ilgili davalar açmakta ve davalı kişi olarakta beni ve diğer ortağı göstermiş, ilk davam altı ay kadar sonra. (elimde hiçbir mal varlığım ve param yok)

Sorularım şöyle;
1. Üç ortaklı bir limited şirkette karşılıksız çekten üç ortakta hapis cezası alırmı, yoksa sadece çeki imzalayan ortakmı ceza alır.
2. İmza yetkim olmasına rağmen hiçbir çeki ben imzalamadım, tüm çekleri vekalet verdiğim ortağım imzaladı. Bu durumda bana hapis cezası çıkarmı?
3. Böyle bir durumda alınacak toplam ceza süresi (40 çek ve toplam 1.000.000.-TL için) beş yıldan fazla olurmu?

Saygılarımla,