Yeni kayıt olduğum için herkezin bu soruya cevap vermesi için ne yapmam gerek olduğunu bilemediğim için, doğrudan size yazmak ihtiyaçı duydum.
Umarım yanlış anlamaz ve yardımcı olabilirsiniz.
Şu an da Almanya' da Hukuk Fakültesinde okumaktayım. Türkiye'ye Yatay geçiş yapmak istedim, kabul edilmedi. Burada okumaya başlarken, buraya kayıt olduğum Yıl'a ait bir ÖSS sonuç belgem yok. Ancak 2547 Yükseköğretim Kanununa göre hazırlanan Yatay Geçiş Esasları bu şartı koymaktadır. Ama Türkiye' de bir Üniversite okuduğum ve mezun olmam dolayısıyla buradaki Eğitim kurumu tarafından Almanya' daki Üniversitelere giriş imkanı sağlandı. Bu giriş belgesi tarafıma verildi. Ancak bu niteliksel Belge Türkiye Eğitim Kurumları tarafından tanınmamakta olup, ÖSS belgesi yok şeklinde karşılık almaktayım ve hukuksal haklarım yok sayılmakta. Ama bu Öss belgesi ya da muadil sayılan Abitur belgesi sonucunda kazanılan Almanya' daki üniversitelere giris belgesi, bir Üniversite okuduğum için ve Almancam yeterli bulunduğu için mevcut. Bu hak da baki olarak kazınılmış resmi bir Belge. Dolayısıyla genel şartlar ışığında bakıldığında bu istisnai durum karanlıkta kalmakta.
Genel şartlar dahilinde İstanbul' daki bir Üniversiteye yatay geçiş basvurusunda bulundum. Bu başvurum grekçesiz ret edildi. Bu redde karşın İdare mahkemesine vardım. İdari Mahkeme bu gerekçesiz reddin hukuk kuralları dışında olduğunu yürütmeyi durdurma ile konuyu karara bağladı. Bunun üzerine Üniversite değerlendirmeye aldı ve yine, bu sefer açıklamalı olarak ret etti. Ancak bu açıklama da buradaki eğitim sistemi ile örtüşmediği için tekrar idari Mahkeme'ye başvurdum. Nihai olarak Mahkeme yürütmeyi durdurma talebini ret etti ve de dava talebide ret edildi.
Şu an ise tebligatı beklmekte olup, Danıştay'a gitmek isteği içindeyim. Ama ne yapamam gerektiği hakkında hiç bir bilgim yok. Avukatım var tabii ki ama Avukatım yeğnim olmakta ve Dava'ya para almaksızın bakmaktadır. Ciddi olduğuna samimiyetim ile inanmamaktayım.
Bundan ziyade okuduğum Fakülte'nin denkliğini de taleb edememekteyim. Çünkü denklik için yine ÖSS'ye girme şartı aranmaktadır. Kısacası okuduğum bunca sene (5 yıl) ve mahkemenin sonuçlanması için beklediğim süre, şu an bir hiç olgusu içinde.
Hayatımdan vazgeçmiş durumunda, sadece Türkiye Cumhuriyeti'nde sizler gibi Avukat olabilme arzusu içindeyim. Genel ve özel şartlar neticesinde burada Hukuk okumak mecburiyetinde kaldım, ve bu mecburiyet den şu an çok memnunum. Ama Annem'in rahatsızlığı ve Eşim'in de İstanbul'da olması nedeni ile Ülkeme geri gelmek mecburiyetinde ve de isteğindeyim. Fakat ancak Hukuk tahsilimden vazgeçmek mecburiyeti dahilinde Ülkeme geri gelebilmek imkanı doğmakta.
Bu sonucun ama hukuksal mantığa sığmadığına inanmaktayım.
Ayrı bir mantıksızlık da şurdan doğmakta:
Herşeye nalet olsun diyip Ülkeme gelip tahsilime orda, yani ÖSS' ye yeniden başlıyayım diyorum. Bu sefer de bu süre zarfı içinde edinmiş olduğum Alman Vatandaşlığı başıma bela oluyor. Şöyle ki: Yabancı Uyrukluların T.C' de okuya bilmesi için Abitur, yani ÖSS ile muadil sayılan Alman Lise Diplomasına sahip olma şartı aranmaktadır.
Bu şartıda ama ben yerine getiremiyorum çünkü Lise'yi İstanbul'da bitirdim ve Üniversite'yi Ankara' da okudum.
Sonuç olarak ne ülkemde okuya biliyor ne yatay geçiş yapa biliyorum.
kimileri buna Kadermiş desede sizden yardımınızı esirgememenizi diliyorum.
Biliyorum bu tür uygulamalar (Yatay Geçiş, Denklik) Türkiye'mizde genelde kişisel bağlantılar ile çözülmekte. Ama ne maddi olanağam ne de çevrem. Daha ziyade Halk çocuğu diye adlandırılan toplum bireyi sıfatındayım. Bundan utandığım veya Edebiyatını yaptğım için belirtmiyorum. Sadece hakkımı aramanın Mahkeme yolu hariç, başka bir yola sahip olmadığımı belirtmek istedim. Tek istediğim merhamet göstermeniz ve bana yardımcı olmanızdır. İnanın yardımcı olduğunuz takdirde, ömür boyu müteşekkir kalacağım.
Dolayısıyla bunu genel bir Konu bağlamında diğer Avukat ya da burada bulunan ve bu konu hakkında bilgili diğer kişilere sormamda yardımcı olsanız dahil, çok memnun olacağım.

Beni bu hususta bilgilendirmenizi, yol göstermenizi rica ediyorum.

Saygılarımla Orhun Ülbegi