Merhaba. Yazdığım bu mesaja cevap bulabilirim umarım, çünkü inanın şuan çok kötü bir durumdayım. Kısaca durumu anlatayım. Bir kamu kuruluşunda taşeron firma personeli olarak çalışmaktaydım. 2009 yılının Mart ayında işe başladım. Çalıştığım süre boyunca hiç bir uyarı, ikaz, kınama yazısı almadım. İşimi en iyi şekilde yaptım. Bu süre boyunca Asgari Geçim İndirimi'mi alamadım. Defalarca istekte bulunmama rağmen cevap gelmedi.

Tarih 17 Mayıs Pazartesi 2010. Mesai bitimine yarım saat kala. Çalıştığım Kamu Kuruluşunun Amiri, çalıştığımız bölümdeki insanları tek tek çağırarak işten çıkarıldıklarını söyledi. En sonunda beni de yanına çağırarak, işten çıkarıldığımı beyan etti. İşten çıkarılmamın sebebini sorduğumda ise sebebi yok, çalıştığınız firma ihaleyi kaybetti, yeni firma kendi elemanlarına istihdam sağlayacak dendi sadece. İşinden memnunuz ama herkesi çıkartıyoruz mecburen gibi bikaç cümle sarfetti. Yarından itibaren işe gelme dedi.

Şöyle de bir durum var. Her sabah işe gelirken ve çıkarken imza attığımız defteri de ortadan kaldırmışlardı. Yani ben bugün akşama kadar çalıştığımın imzasını atamadım.

Sonuç olarak. İşten çıkarılacağımı 2 hafta önceden haber vermeleri gerekiyor diye biliyorum. Bana işten çıkarıldığım gün söylendi bu. Bu sebepten ihbar tazminatı alabilir miyim?

İkincisi ise şu: 1 yılı geçkin süredir sigortalı olarak çalışıyorum, sebepsiz yere, çalıştığım firma ihaleyi kaybetti diye çıkarıldığım için kıdem tazminatı alabilir miyim?

İş mahkemesine dava açabiliyoruz diye biliyorum tazmnat anlaşmazlığı çıktığında. Dava açarsam kazanma şansım nedir ve tazminatım ne olur?

Ayrıca, bana imza attırmadıkları için işe sebepsiz yere gelmiyor, bu yüzden işten çıkarıldı, tazminatta vermiyoruz deme hakları var mı? Bunun için Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne gtmem gerekiyormuş sanırım. Bu işin prosedürünün nasıl yapıldığını da tarif ederseniz inanın çok mutlu olurum. Yani Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne gidip işten çıkarıldım diye dilekçe mi vereceğim elimde işten çıkarıldığıma dair hiçbir belge yokken?

Son olarak, işszilik sigortasına başvurabilir miyim, almaya hakkım var mıdır?

Lütfen cevaplamaya çalışın, inanın çok zor durumdayım, hem ben hemde ailem kahrolmuş durumdayız, cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim..