Daha önce annem ve babam benim yanımda yaşıyorlardı. Annem ve babam ayrılma kararı aldılar. Bunun neticelenmesi aşağıda anlatılan borçlu olma zamanlarına ve sonraki işlem zamanlarına yaklaşık bir tarihi buldu.
Babam lokanta açmak için ilgili açılış işlemlerinde vergi dairesine ikametgah olarak benim adresimi göstermiş (ben bu konudan habersizim ). Lokanta için alkollü içki veren bir firma, kendi firmasının ürünlerinin kullanılması için ücretsiz olarak hem belli bir miktar ürününü lokantaya veriyor, tabela, dolap vb. yaptırıyor.
Bir de belli bir miktar senet karşılığı taksitle ödenmek üzere para veriyor. Kefil de var.
(Bu bilinen genel bir uygulama). Fakat bu lokantanın henüz içki ruhsatı yok. Babam içki ruhsati alamıyor vb. nedenlerle işyerini kapatmak zorunda kalıyor.
Bu borcunu da firmaya ödeyemiyor. İlgili firma bununla ilgili olarak kefile, babama icra takibinde bulunuyor. Kefili tanımadığım için orda detayı bilemiyorum. Ordan sonuç alınamadığı için babamla ilgili olarak icra takibine başlıyorlar. Benim kendime ait olan evime icraya geliniyor. Gelindiği zaman evde değildim. Kapıyı çilingir ile açtırıp çamaşır makinemi, televizyonumu alıyorlar. Komşularım o an görüyor bu olayı, orda manevi açıdan bana zarar verici konuşmalar, davranışlar oluyor.
Ben de bu olanlar üzerine avukatımla görüşerek bu yapılan icra işlemine karşı dava açiyorum. (Benimle ilgisi olmayan borca karşılık benim evime icraya gelinmesi, malların alınması nedeniyle).
Bu dava nisan/05;den beri hep ertelenerek devam etti. Bu ay 23.Kasım.2005 ;de aleyhimize sonuçlanarak dava kaybedildi.
Avukatın bu süreçte yaptığı bana anlattığı işlemler şöyle;
· Evimin tapusunu, elektrik, su, telefon vb. evle ilgili her ne evrak varsa onların kopyaları,
· Hem şuanki işyerimden ünvan ve çalışma süremi gösteren yazı, mali müşavirde olduğum için mali müşavirlik ruhsatımın kopyası dosyaya konuldu.
· 3 şahit istendi, bunlar dinlendi mahkeme tarafından.
· Benim çalışma sürelerim bu zamana kadar hem işyerimden hem de SSK#8217;dan yazı olarak talep edilmesi,
· İşyerimden maaş bilgisinin istenmesi, ( işe girişten itibaren)
· Babam daha sonraları ikametgahını benim adresimden aldırmış, farkli yerler göstermiş, bunların konulması,
· Annem ve babamın boşanma belgeleri

Avukatın dediğine davaya yaklaşım ,
Evin ortak yaşam yeri olması gibi algılanması, ikametgahın o dönemde bu ev adresinin olması, babamın sonradan ikametgahının başka yere alması tarihlerinin bu dava, icra takibi tarihlerine yaklaşık olması, boşanma sürecinin de bunlara denk gelmesi vb. nedenlerle benim lehime kanaat oluşamamış.

Şimdi avukat temyize gidelim diyor. Bunun içinde 7 gün sure varmış.

Sizlere danismak istedigim konular:
1. Yukarida belitilen surec normal bir surec mi? ve Avukat burada kilit kisi midir?
2. Benim esyalarimin haczedilmesi dogru mudur?
3. Temyiz bir sey getirir mi?

Sure kisitli olmasi sebebi ile goruslerinize acilen ihtiyacim var. Simdiden ilginize ve goruslerinize sonsuz tesekkurler...