+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 5´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
  1. #1
    Kayıt Tarihi
    Mar 2010
    Nerede
    eskisehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Exclamation Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

    herkese merhaba,

    2007 yılında eskisehir tokiden bir ev aldım. kiraya verdim. kiracım elektrik ve dogalgaz aboneliklerini kendi ustune actı. 2008 kıs doneminde kiracım 1 ayda 1200 tl lik dogalgaz harcamıs. ihtarlara ragmen odememiş ve eskisehirdeki dogalgaz şirket ESGAZ icra işlemi baslatmıs. tahsilat yapamadıgı icin dogalgaz saatini sokup gitmiş. kiracı 2009 aralık ayına kadar 1 sene boyunca aynı evde oturmus ama ESGAZ nedense bir turlu icra takibi veya hukuki sureci baslatamamıs. kiracı kira ve aidatı odemediği icin noterden 2 ihtarname cekince evi bosaltıp aynı site icinde 100 mt ileriye tasındı.

    2010 yılının subat 20 sinde bu evi sattım. evi satın alan kişi ESGAZ a yeni abonelik yaptırmaya gittiğinde
    adresin gecmiş senelerden borcu oldugu , bu borcu odemeden dogalgaz acmayacaklarını soyleyip ESGAZ avukatına gidip borcu kapatmasını soylemiş. avukata gittiğimizde borcun 2400 tl oldugu bu borcun yeni veya eski ev sahibi tarafında odenirse abonelik alabilecegimiz soylendi.

    ESGAZ avukatına borcun ve aboneliğin eski kiracıya ait oldugu , evi satan veya alan kişinin kefaleti , imzası , taahhutu olmadan bu borcun istenmesinin kanunsuz oldugu soyledik.kiracının dogalgaz borcu icin icra takibini neden 1 yıl boyunca takip etmediklerini abonenin aynı sitede 100 mt ilerde baska bir eve tasındıgını , ustune şirketi , aracı , emekli maası oldugunu soyleyip yeni adresinide verdik.
    aradan gecen 10 gunluk surede gittigimizde hicbir işlem yapmadıklarını gorduk. avukatın soylediği
    ESGAZ aboneliğinde kiracı borcu odemezse ev sahibinin bu borctan dolayı sorumlu oldugu.

    Sizlerden isteğim bana daha once alınmış yargı kararları veya avukata - ESGAZ a verecegim dilekce orneklerini gondermeniz. cevaplar icin simdiden herkese tesekkurler

    Huseyin Aydin    Hukuki NET Güncel Haber


    Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu konulu yargıtay kararı ara
    Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu konulu hukuk haber

  2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Kayıt Tarihi
    Bugün
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?
     
  3. #2
    Kayıt Tarihi
    Jan 2008
    İletiler
    230
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

    Bir çok bu şekilde karar var, hizmet tekelini elinde buluınduran kurum bu yargıtay kararına uyması gerekir. eğer yapmıyorlarsa görevliler hakkında hem suç duyrusunda bulunun hemde hukuk mahkemesinde dava açın.

    T.C. YARGITAY
    13.Hukuk Dairesi

    Esas: 2002/2584
    Karar: 2002/4338
    Karar Tarihi: 18.04.2002 T

    ÖZET: Devlet veya kutnu kurumlanma tekelinde bulunan bazı kamu hizmetleri ve zaruri ihtiyaç maddelerini dağıtan kuruluşlarla, bunları talep eden kişiler arasında, sözleşme yapma mecburiyeti vardır. Bu nedenle davalı kurum, elektrik enerji dağıtım tekelini elinde bulunduran bir kurum olarak sözleşme yapmak zorunda olup bunun için de, alacaklı olmadığı kişilere, mükellefiyet getirecek şekilde, eski borçların abone olmayan kişiden (davacıdan) istenmesi, sözleşme yapma hürriyetine engel teşkil eder.

    (818 S. K. m. 18, 19)

    Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği düşünüldü.

    KARAR

    Davacı, kendisine ait daireyi üçüncü şahsa kiraya verdiğini, kiracının elektrik abonesi olmak üzere Tedaş'a müracaatında, eski abonenin elektrik borcu bulunduğu, borcun ödenmemesi halinde, abone olunamayacağı gibi, elektriğinde bağlanmayacağının bildirildiğini, bu zorunlulukla eski aboneye ait elektrik borcunu ihtirazı kayıtla ödemek zorunda kaldığını, Tedaş’ın, eski abonenin elektrik borcunu haksız olarak kendisinden tahsil ettiğini ileri sürerek, 610.630.801 TL. nın 18.5.2001 tarihinden itibaren faizi ile birlikte davalıdan alınmasını istemiştir.

    Davalı, davacının ancak kendi kiracısı olan eski aboneye karşı rücu davası açabileceğini bildirerek, davanın reddini dilemiştir.

    Mahkemece, davanın husumet nedeniyle reddine karar verilmiş; hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir.

    Davacı, taşınmazını kiraya verildiğini, Tedaş'a borcu nedeniyle elektriğin kesildiğini, yeni kiracının davalı kuruma müracaatında eski abonenin borcunun ödenmesi halinde, abone sözleşmesi düzenlenerek, elektriğin bağlanacağının bildirildiğini, bunun üzerine ihtirazı kayıtla eski abone olan kiracının borcunu ödemek zorunda kaldığını, bu nedenle ödenen paranın istirdadını istemiştir. Davalı kurum, davacının ancak kendi kiracısı olan eski aboneye karşı rücu davası açabileceğini bildirerek, davanın reddini savunmuş mahkemece davalının bu savunmasına itibar edilerek davanın reddini karar verilmiştir.

    Tedaş’ın dava dışı üçüncü kişi Cengiz E. ile aralarında abone sözleşmesi olduğuna, davacının kiracısı olan Cengiz E.'nin elektrik borcunu ödemeden mecuru terk ettiği, tarafların kabulündedir. Kural olarak, abone sözleşmesi kimin adına düzenlenmiş ise, tüketim bedelinden o kişi yani eş söyleyişle sözleşmenin tarafı olan abone sorumludur. Davacı borcu olmadığı halde darda kaldığından eski kiracısı olan abonenin elektrik borcunu ödememesi nedeni ile yeni kiracı ile davalı kurumun abone sözleşmesi düzenlemeyip, elektriği daireye bağlanmadığından bu zorunlulukla, eski kiracısı olan kişinin borcunu ödemek zorunda kalmıştır. Borçlar Hukukunda, sözleşme yapma hürriyeti kural olmakla birlikte, bunun da bazı istisnaları vardır. Devlet veya kamu kurumlarının tekelinde bulunan bazı kamu hizmetleri ve zaruri ihtiyaç maddelerini dağıtan kuruluşlarla, bunları talep eden kişiler arasında sözleşme yapma mecburiyeti vardır. bu nedenle davalı Tedaş enerji dağıtım tekelini elinde bulunduran bir kurum olarak sözleşme yapmak zorundadır. Bu sözleşmeyi yapmak içinde, alacaklı olmadığı kişilere, mükellefiyet getirecek şekilde eski borçların, abone olmayan davacıdan istenmesi sözleşme yapma hürriyetine engel teşkil eder. Açıklanan nedenlerle davanın kabulü gerekirken, mahkemece aksi yazılı düşüncelerle davanın reddi usul ve yasaya aykırıdır. Bozma nedenidir.

    Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz olunan kararın davacı yararına BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 18.04.2002 gününde oybirliği ile karar verildi.

  4. #3
    Kayıt Tarihi
    Mar 2010
    Nerede
    eskisehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

    Hızlı cevabınız ve karar icin tesekkurler. asıl sorunumuz olan dogalgaz borcunda ESKİSEHİRDE dagıtım yetkisi olan ESGAZla.

    ESGAZ a gittigimizde evin yeni sahibi bu kanunu ornek gostererek yeni abonelik istediğinde konunun ESGAZ avukatlarında oldugunu ,

    icra takibinde olduklarını kendilerinin işlem yapmaya veya abonelik acmaya yetkileri olmadıgını soyleyip bizi ESGAZ avukatlarına yonlendiriyorlar.

    ESGAZ icin calısan avukatlarda icra adresleri olmadıgı icin işlem yapamadıklarını soyluyor. kendilerine eski kiracının 100 mt ilerde tasındıgı yerin adresini verdiğimizde de

    borcu bizim odememizi ve onlardan tahsil yoluna gitmemizi soyleyip aboneliği acmıyorlar. aboneliği eski kiracıyla yapan ESGAZ tahsilat yapamadıgında evsahibine

    yukleniyor. ne yapmalıyız ? savcılıga gidip suc duyurusunda mı bulunalım ? noterden ESGAZ a ihtarnamemi cekelim. Bu sıkıntıyı nasıl cozeriz. CEVABINIZ icin tesekkurler

  5. #4
    Kayıt Tarihi
    Jan 2008
    İletiler
    230
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

    Siz resmi olarak abone olmak istediğinizi belirtir bir dilekçe verin ve abone yapmama nedenlerini yazılı olarak vermelerini isteyin ve yargıtay kararınıda gösterin Hukuk genel kurul kararıda var sözleşmenin tarafları birbirini bağlar ,yasal olarak tarafı olmadığınız bir sözleşmeden dolayı sizden hiç bir şey talep edemezler. Borçlunun adresini vermek zorunda değilsiniz ama biliyorsanız adresinide belirtin dilekçenizde. şayet bütün bunlar sonuç vermezse yargıtay kararlarınıda konu eden 10 süreli ihtar çekin yapmazlarsa dava açın.

  6. #5
    Kayıt Tarihi
    May 2009
    Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.040
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

    Sayın Hüseyin25,
    Okuduklarım karşısında dehşete düştüm. Bu kadar mı gemi azıya aldı bu işletmeler dedim. Sayın karakas2 çözümü gayet iyi açıklamış durumunuza bire bir uyan güzel bir de Yargıtay kararı eklemiş. Ancak madem olay inada bindi eski kiracımın adresini bilsem de Esgaz'a vermem. Zira sizin Esgaz ile eski kiracınız arasında akdedilen sözleşmeden doğan borç alacak ilişkisini takip etme gibi bir zorunluluğunuz olmadığı gibi buna yasal olarak olanak da yoktur. Bir başka ifade ile Esgaz'ın kendi yasal obonesi ile arasında olan sözleşmeden doğan borcun tahsili için taşeron görevini üstlenmiş değilsiniz.

    Esgaz yetkililerinin konunun avukatlarında olduğu, kendilerinin isteseler de birşey yapamayacaklarını söylemeleri yalandır. Konu ile ilgili sorumlu öncelikle abone işleri müdürüdür.

    Yeni abone olacak kişi dilekçe vermeden önce Esgaz'ın en üst düzey yetkilisi ile şifahen görüşsün. Bizzat kendisi ve abone işleri müdürü hakkında görevi kötüye kullanmaktan savcılığa suç duyurunusunda bulunacağını söylesin.

    Ayrıca eski borç ödenmeden yeni abonelik yapılamayacağını söyleyen Esgaz avukatı da muhtemelen stajyerdir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

  1. Eski kiracının elektrik borcu bana yüklenmiş
    Yazan: ghasgoren Forum: Borçlar Hukuku
    Yanıt: 1
    Son İleti: 15-02-2015, 16:41:02
  2. Eski Kiracının Elektrik Borcunun Yeni Kiracıya Ödetilmesi
    Yazan: klavuz34 Forum: Borçlar Hukuku
    Yanıt: 4
    Son İleti: 17-04-2013, 15:04:38
  3. Yanıt: 7
    Son İleti: 01-04-2013, 12:16:33
  4. Kiracının elektrik borcu
    Yazan: umt Forum: Borçlar Hukuku
    Yanıt: 4
    Son İleti: 15-03-2009, 00:24:25
  5. Kiracının elektrik borcu
    Yazan: özlem21 Forum: Kira Hukuku
    Yanıt: 1
    Son İleti: 17-09-2005, 22:34:19

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kiracı faturaları ödemezse

elektrik borcu varken yeni abonelik

kiracı su faturasını ödemezse

kiracı doğalgaz faturasını ödemezse

eski kiracının elektrik borcu

http:www.hukuki.netshowthread.php69970-Eski-kiracinin-elektrik-ve-dogalgaz-borcu

kiracının doğalgaz borcu

kiracı elektrik borcunu ödemezse ne olur

doğalgaz borcunu ödemeyen kiracı

kiracıya ait elektrik borcu

kiraci elektrik borcu

satilan evin su aboneligi baskasinin uzerine abonelik nasil kapattirilir

kiracı elektrik faturasını ödemezse

kiracının ödemediği doğalgaz borcu

kiraciciktikdan sonra su sayaci sokulurmu

esgaz abonelik terk olduysa tekrar abone olabilir miyim

evden cikan kiraci elektrik borcunu

kiraci doğalgaz borcu var

elektrik borcu odemeyen yeniden abonman

evin dogalgaz borcunu ev sahibi

Kendisine ait olan abonenin borcunu ödemeden giden kiracı

cikan kiraci dogalgazi kapattirmamis

kiracının ödemediği elektrik borcu

eskielektirik borcu

igdaşa borcu olan igdas ustune alabilirmi

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

  • Yeni konu açma yetkiniz yok
  • Konuya cevap verme yetkiniz yok
  • Dosya ekleme yetkisi yok
  • İleti düzenleme yetkisi yok
  •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Terapi  |  Kral |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Online Muhasebe Programı |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  icralık arabalar  | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.