+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  eskisehir
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

  herkese merhaba,

  2007 yılında eskisehir tokiden bir ev aldım. kiraya verdim. kiracım elektrik ve dogalgaz aboneliklerini kendi ustune actı. 2008 kıs doneminde kiracım 1 ayda 1200 tl lik dogalgaz harcamıs. ihtarlara ragmen odememiş ve eskisehirdeki dogalgaz şirket ESGAZ icra işlemi baslatmıs. tahsilat yapamadıgı icin dogalgaz saatini sokup gitmiş. kiracı 2009 aralık ayına kadar 1 sene boyunca aynı evde oturmus ama ESGAZ nedense bir turlu icra takibi veya hukuki sureci baslatamamıs. kiracı kira ve aidatı odemediği icin noterden 2 ihtarname cekince evi bosaltıp aynı site icinde 100 mt ileriye tasındı.

  2010 yılının subat 20 sinde bu evi sattım. evi satın alan kişi ESGAZ a yeni abonelik yaptırmaya gittiğinde
  adresin gecmiş senelerden borcu oldugu , bu borcu odemeden dogalgaz acmayacaklarını soyleyip ESGAZ avukatına gidip borcu kapatmasını soylemiş. avukata gittiğimizde borcun 2400 tl oldugu bu borcun yeni veya eski ev sahibi tarafında odenirse abonelik alabilecegimiz soylendi.

  ESGAZ avukatına borcun ve aboneliğin eski kiracıya ait oldugu , evi satan veya alan kişinin kefaleti , imzası , taahhutu olmadan bu borcun istenmesinin kanunsuz oldugu soyledik.kiracının dogalgaz borcu icin icra takibini neden 1 yıl boyunca takip etmediklerini abonenin aynı sitede 100 mt ilerde baska bir eve tasındıgını , ustune şirketi , aracı , emekli maası oldugunu soyleyip yeni adresinide verdik.
  aradan gecen 10 gunluk surede gittigimizde hicbir işlem yapmadıklarını gorduk. avukatın soylediği
  ESGAZ aboneliğinde kiracı borcu odemezse ev sahibinin bu borctan dolayı sorumlu oldugu.

  Sizlerden isteğim bana daha once alınmış yargı kararları veya avukata - ESGAZ a verecegim dilekce orneklerini gondermeniz. cevaplar icin simdiden herkese tesekkurler

  Huseyin Aydin  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu konulu yargıtay kararı ara
  Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jan 2008
  İletiler
  244
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

  Bir çok bu şekilde karar var, hizmet tekelini elinde buluınduran kurum bu yargıtay kararına uyması gerekir. eğer yapmıyorlarsa görevliler hakkında hem suç duyrusunda bulunun hemde hukuk mahkemesinde dava açın.

  T.C. YARGITAY
  13.Hukuk Dairesi

  Esas: 2002/2584
  Karar: 2002/4338
  Karar Tarihi: 18.04.2002 T

  ÖZET: Devlet veya kutnu kurumlanma tekelinde bulunan bazı kamu hizmetleri ve zaruri ihtiyaç maddelerini dağıtan kuruluşlarla, bunları talep eden kişiler arasında, sözleşme yapma mecburiyeti vardır. Bu nedenle davalı kurum, elektrik enerji dağıtım tekelini elinde bulunduran bir kurum olarak sözleşme yapmak zorunda olup bunun için de, alacaklı olmadığı kişilere, mükellefiyet getirecek şekilde, eski borçların abone olmayan kişiden (davacıdan) istenmesi, sözleşme yapma hürriyetine engel teşkil eder.

  (818 S. K. m. 18, 19)

  Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği düşünüldü.

  KARAR

  Davacı, kendisine ait daireyi üçüncü şahsa kiraya verdiğini, kiracının elektrik abonesi olmak üzere Tedaş'a müracaatında, eski abonenin elektrik borcu bulunduğu, borcun ödenmemesi halinde, abone olunamayacağı gibi, elektriğinde bağlanmayacağının bildirildiğini, bu zorunlulukla eski aboneye ait elektrik borcunu ihtirazı kayıtla ödemek zorunda kaldığını, Tedaş’ın, eski abonenin elektrik borcunu haksız olarak kendisinden tahsil ettiğini ileri sürerek, 610.630.801 TL. nın 18.5.2001 tarihinden itibaren faizi ile birlikte davalıdan alınmasını istemiştir.

  Davalı, davacının ancak kendi kiracısı olan eski aboneye karşı rücu davası açabileceğini bildirerek, davanın reddini dilemiştir.

  Mahkemece, davanın husumet nedeniyle reddine karar verilmiş; hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir.

  Davacı, taşınmazını kiraya verildiğini, Tedaş'a borcu nedeniyle elektriğin kesildiğini, yeni kiracının davalı kuruma müracaatında eski abonenin borcunun ödenmesi halinde, abone sözleşmesi düzenlenerek, elektriğin bağlanacağının bildirildiğini, bunun üzerine ihtirazı kayıtla eski abone olan kiracının borcunu ödemek zorunda kaldığını, bu nedenle ödenen paranın istirdadını istemiştir. Davalı kurum, davacının ancak kendi kiracısı olan eski aboneye karşı rücu davası açabileceğini bildirerek, davanın reddini savunmuş mahkemece davalının bu savunmasına itibar edilerek davanın reddini karar verilmiştir.

  Tedaş’ın dava dışı üçüncü kişi Cengiz E. ile aralarında abone sözleşmesi olduğuna, davacının kiracısı olan Cengiz E.'nin elektrik borcunu ödemeden mecuru terk ettiği, tarafların kabulündedir. Kural olarak, abone sözleşmesi kimin adına düzenlenmiş ise, tüketim bedelinden o kişi yani eş söyleyişle sözleşmenin tarafı olan abone sorumludur. Davacı borcu olmadığı halde darda kaldığından eski kiracısı olan abonenin elektrik borcunu ödememesi nedeni ile yeni kiracı ile davalı kurumun abone sözleşmesi düzenlemeyip, elektriği daireye bağlanmadığından bu zorunlulukla, eski kiracısı olan kişinin borcunu ödemek zorunda kalmıştır. Borçlar Hukukunda, sözleşme yapma hürriyeti kural olmakla birlikte, bunun da bazı istisnaları vardır. Devlet veya kamu kurumlarının tekelinde bulunan bazı kamu hizmetleri ve zaruri ihtiyaç maddelerini dağıtan kuruluşlarla, bunları talep eden kişiler arasında sözleşme yapma mecburiyeti vardır. bu nedenle davalı Tedaş enerji dağıtım tekelini elinde bulunduran bir kurum olarak sözleşme yapmak zorundadır. Bu sözleşmeyi yapmak içinde, alacaklı olmadığı kişilere, mükellefiyet getirecek şekilde eski borçların, abone olmayan davacıdan istenmesi sözleşme yapma hürriyetine engel teşkil eder. Açıklanan nedenlerle davanın kabulü gerekirken, mahkemece aksi yazılı düşüncelerle davanın reddi usul ve yasaya aykırıdır. Bozma nedenidir.

  Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz olunan kararın davacı yararına BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 18.04.2002 gününde oybirliği ile karar verildi.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  eskisehir
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

  Hızlı cevabınız ve karar icin tesekkurler. asıl sorunumuz olan dogalgaz borcunda ESKİSEHİRDE dagıtım yetkisi olan ESGAZla.

  ESGAZ a gittigimizde evin yeni sahibi bu kanunu ornek gostererek yeni abonelik istediğinde konunun ESGAZ avukatlarında oldugunu ,

  icra takibinde olduklarını kendilerinin işlem yapmaya veya abonelik acmaya yetkileri olmadıgını soyleyip bizi ESGAZ avukatlarına yonlendiriyorlar.

  ESGAZ icin calısan avukatlarda icra adresleri olmadıgı icin işlem yapamadıklarını soyluyor. kendilerine eski kiracının 100 mt ilerde tasındıgı yerin adresini verdiğimizde de

  borcu bizim odememizi ve onlardan tahsil yoluna gitmemizi soyleyip aboneliği acmıyorlar. aboneliği eski kiracıyla yapan ESGAZ tahsilat yapamadıgında evsahibine

  yukleniyor. ne yapmalıyız ? savcılıga gidip suc duyurusunda mı bulunalım ? noterden ESGAZ a ihtarnamemi cekelim. Bu sıkıntıyı nasıl cozeriz. CEVABINIZ icin tesekkurler

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jan 2008
  İletiler
  244
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

  Siz resmi olarak abone olmak istediğinizi belirtir bir dilekçe verin ve abone yapmama nedenlerini yazılı olarak vermelerini isteyin ve yargıtay kararınıda gösterin Hukuk genel kurul kararıda var sözleşmenin tarafları birbirini bağlar ,yasal olarak tarafı olmadığınız bir sözleşmeden dolayı sizden hiç bir şey talep edemezler. Borçlunun adresini vermek zorunda değilsiniz ama biliyorsanız adresinide belirtin dilekçenizde. şayet bütün bunlar sonuç vermezse yargıtay kararlarınıda konu eden 10 süreli ihtar çekin yapmazlarsa dava açın.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  Nerede
  Hakkari
  İletiler
  3.264
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

  Sayın Hüseyin25,
  Okuduklarım karşısında dehşete düştüm. Bu kadar mı gemi azıya aldı bu işletmeler dedim. Sayın karakas2 çözümü gayet iyi açıklamış durumunuza bire bir uyan güzel bir de Yargıtay kararı eklemiş. Ancak madem olay inada bindi eski kiracımın adresini bilsem de Esgaz'a vermem. Zira sizin Esgaz ile eski kiracınız arasında akdedilen sözleşmeden doğan borç alacak ilişkisini takip etme gibi bir zorunluluğunuz olmadığı gibi buna yasal olarak olanak da yoktur. Bir başka ifade ile Esgaz'ın kendi yasal obonesi ile arasında olan sözleşmeden doğan borcun tahsili için taşeron görevini üstlenmiş değilsiniz.

  Esgaz yetkililerinin konunun avukatlarında olduğu, kendilerinin isteseler de birşey yapamayacaklarını söylemeleri yalandır. Konu ile ilgili sorumlu öncelikle abone işleri müdürüdür.

  Yeni abone olacak kişi dilekçe vermeden önce Esgaz'ın en üst düzey yetkilisi ile şifahen görüşsün. Bizzat kendisi ve abone işleri müdürü hakkında görevi kötüye kullanmaktan savcılığa suç duyurunusunda bulunacağını söylesin.

  Ayrıca eski borç ödenmeden yeni abonelik yapılamayacağını söyleyen Esgaz avukatı da muhtemelen stajyerdir.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  eskisehir
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

  cevaplarınız icin cok tesekkurler. sonunda bu sorunla ilgilenecek bir avukat buldum.
  kendisi bugun kiracının ustune abonelikleri gosteren fatura , ceza makbuzları , kira kontratı ,
  kiracının kactıgı yeni adres gibi eklentiler le dilekce hazırlayıp ESGAZ ve tedaş a basvuracagız.
  eger yine abonelik baslatmazlarsa dediğiniz gibi savcılıga suc duyurusunuda gorevi kotuye kullanmaktan suç duyurusunda bulunacagız. bu suc duyurusunun neticelenmesi ne kadar surer. avukat 60 gun icinde cevap verme zorunlulugu oldugunu soyledi ama bu iş inada bindi deyip elektrik ve dolgalzgazı acmazlarsa sonraki asama nedir. mahkemenin minimum 1-2 yıl surdugunu dusunursek ev bos mu duracak. 2010 yılında hala ev sahibi - kiracı ilişkileri kanunla duzenlenmediği icin paramızla rezil oluyoruz. cevaplar icin tesekkurler.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Nov 2006
  Nerede
  Ankara, Turkey.
  İletiler
  1.842
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

  Bence avukatınızın yaptığı başvuruyu işi sürüncemede bırakmadan kabul edeceklerdir.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  eskisehir
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eski kiracının elektrik ve doğalgaz borcu

  herkese merhaba
  daha önce buraya yazdıgım şikayetimi su sekilde cozdum. buraya gondermiş oldugunuz yargıtay kararını ve internetden buldugum benzer bir kac kararı
  dilekceyle beraber cevap verilmesini isteyerek TEDAŞ ve eskisehirde gaz dagıtımı yapan ESGAZ a verdim. dilekcede borclar , kira kanunu , sozlesmeler hukukuna gore abonelik icin imza atanın sorumlu oldugunu , 3. şahısların ve evsahibinin kiracı ve gaz elektrik dagıtımı yapan şirketlerde bir kefalet , imza , sorumlugu olmadıgını ,
  en kısa zamanda yeni aboneliklerin acılmasını ,aksi taktirde sorumlu kişiler hakkında gorevi kotuye kullanmaktan savcılıga suc duyurusunda bulunup , maddi manevi zararlarımın tazmin yoluna gidecegimizi belirttim. evde yeni sahibinin elektrik ve gaz olmadıgı icin evi kullanamadıgını sorumllular hakkında tazminat davası acacagını ayrı bir dilekce ile belirtti. ertesi gun esgaz ve tedas halkala ilişkiler md ve abone md. yeni abonelikleri acacaklarını soyleyip 3-4 gun icinde işleri sonuclandırdılar.
  hakkınızı sonuna kadar arayın , son care gazetelere gideceginizi soylemekte etkili oluyor.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Eski kiracının elektrik borcu bana yüklenmiş
  Yazan: ghasgoren Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 15-02-2015, 16:41:02
 2. Eski Kiracının Elektrik Borcunun Yeni Kiracıya Ödetilmesi
  Yazan: klavuz34 Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 17-04-2013, 15:04:38
 3. Yanıt: 7
  Son İleti: 01-04-2013, 12:16:33
 4. Kiracının elektrik borcu
  Yazan: umt Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 15-03-2009, 00:24:25
 5. Kiracının elektrik borcu
  Yazan: özlem21 Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 17-09-2005, 22:34:19

Bu sayfada bulunan kavramlar:

elektrik borcu varken yeni abonelik

kiracı faturaları ödemezse

kiracı su faturasını ödemezse

kiracı doğalgaz faturasını ödemezse

kiracı elektrik borcunu ödemezse ne olur

kiracının doğalgaz borcu

eski kiracının elektrik borcu

eski elektrik borcu olan yere yeni abonelik

http:www.hukuki.netshowthread.php69970-Eski-kiracinin-elektrik-ve-dogalgaz-borcu

igdas borcu varsa yeni abonelik

kiracıya ait elektrik borcu

kiracı elektrik faturasını ödemezse

doğalgaz borcunu ödemeyen kiracı

kiracının ödemediği doğalgaz borcu

kiraci elektrik borcu

satilan evin su aboneligi baskasinin uzerine abonelik nasil kapattirilir

borcundan dolayi elektrik saati sokulurmubenden önceki kiracının elektrik borcuönceki kiracının elektrik borcukiracı elektrik borcunu ödemezse eski kiracinin elektrik su borcu var yeni kiraci abonelik alabilirmikiracının ödemediği elektrik borcuKendisine ait olan abonenin borcunu ödemeden giden kiracıdogalgazı kiracı ödemezse kimden alınırkiracidan doğalgaz borcu
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.