+ Konuyu Yanıtla
5 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon
41 den 50´e kadar toplam 118 ileti bulundu.

Konu: Yeni alınan mülkteki kiracının durumu

Yeni alınan mülkteki kiracının durumu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yeni alınan mülkteki kiracının durumu

Alıntı selcukm rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Valla herhalde kiracıyla anlaşma yoluna gidicem yoksa 6 ay süreyi bekle dava aç en az 6 ayda dava sürse bir birbuçuk yıl beni oyalayacak . Kredi çektim evi alırken aynı anda kendimde kirada oturuyorum ikisinin altından nasıl kalkarım evden çıkmazsa . Bu ülkede en güzeli kiracı olmakmış onu öğrendim gir adamın evine kirada vermesen devletin seni çıkarması zaten bir seneyi buluyor o süre zarfında evi işgal et ne ala memleket .
    Kendiniz satın aldığınız daireden kira bedeli alacaksınız,ödemelerinizde sıkıntı olmaz. Kanun hep kiracının yanında diye bir kaide yok.Sizce taşınmanın maddi külfeti yok mu.?Bence 1000 tl gibi taşınma masrafı olur.Aslında kanun koyucu madde ile işi çözebilir.Daire sahibi taşınma masrafını karşılayıp 1-1.5 ay içinde kiracıyı tahliye ettirebilmesi 2 tarafın daha az sıkıntısız süreçle olayın bitmesini sağlayabilir.

Hukuki NET Güncel Haber

Yeni alınan mülkteki kiracının durumu konulu yargıtay kararı ara
    Yeni alınan mülkteki kiracının durumu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tabiki kiracının masrafı olacaktır bende bunun farkındayım ama sizinde dediğiniz gibi maksimum 1000 tl civarı olacaktır. Zaten ben bu meblağı ve ödemediği 1 aylık kirayı gözden çıkarttığımı kendisine söylememe rağmen benden daha yüksek bir miktar talep etmesi bu kişinin kötü niyetini göstermezmi ? . Kiranızı ödeyecektir diyorsunuz ödemezse mahkeme tahliye kararı verene kadar ne kadar zaman geçecektir işte bundan emin değilim ve bu yüzden kendisiyle anlaşma yolunu tercih edicem sanırım

Nerede
    trabzon
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

iyi günler Engin bey benim bir sorum olacakti.1 hafta once bir dükkan satın aldım.Satıcı bana kira sözlesmesinin bitmesine 1 yıl kaldı demisti.fakat tapu günü 3 sene daha kaldıgını sözlesmeyede okudum deyip imza atmamı istedi.bende imzayı attım cunku vazgecmek istemiyordum oradan.
    Simdi size sorum bu kontrat ve imzam gecerlimidir.tahliye icin ihbar cekebilirmiyim.bu kontrat tapudan sonra iptal olmuyormu?oraya cok ihtiyacım var.yada sizin önerebileceginiz bir cözüm varmıdır..iyi günler dilerim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Aranızda nasıl bi sözleşme var bilemiyorum mümkünse bi meslektaşımıza götürün sadece kira kontratının üç yıl kaldığına dair bilgiyi okuduğunu imzalamak kafi değil muvaffakat edip etmediğinize kiracıyı çıkarmayacağınıza dair tahhüdünüzün de olması gerektiğini düşünüyorum.

Nerede
    trabzon
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cok tesekkur ederim engin bey cevabınız icin..

Nerede
    izmir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

selamlar
    11.01.2011 tarihinden geçerli olmak üzere 3 yıllık sözleşme yaptığım bir dükkanın kiracısıyım. bina 20.01.2012 tarihinde mütahite satılmış ve 25.01.2012 tarihinde dükkanıma gelip ay sonuna kadar boşaltmamı eğer boşaltmaz isem burayı kafama yıkacağını söyledi.bende geçen yıl burayı tutar iken 3000 gibi bir masraf yaptığımı (belediyeden numara,elk abaoneliği için plan proje ve camekan korumaları için korkuluklar vs.) söyledim. bunların onun sorunu olmadığını ve çıkmamamı ve kirasını vermemi de istedi.
    ben onun hesap numarasını aldım ve şubat ayı itibari ile yatırmaya başladım.
    mal sahibi ve mütahit arasındaki sözleşmede kiracılar ile ilgili hiç bir hüküm konulmamış.şu ana kadar da bana hiç bir tebligat gönderilmeyip üstüne üstlük tehdit ve hakaretlerde bulunmuşlardır.mütahiti tehdit ve hakaretlerinden dolayı da mahkemeye verdim.
    şu an benim bir tebliğ veya mahkeme beklemem mi gerekiyor.beni nasıl çıkarabilir

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba, basıma ilginc bir durum geldi. bunun hakkında fikir edinmek istiyorum ilgi gosterip beni yonlendirirseniz sevinirim. yeni evlendim ve ev tuttum tuttugum evde tapuya serh koydurmadık. boyle bir secenekten haberimiz yoktu. yine de basımıza birsey gelmesin diye, bilgi edinmistik. ev sahibinin uzakta oturdugunu ve bu taraflara tasınmakla ilgili yakın vadede planlarının olmadıgı bize soylendi (emlakcı ve ev sahibi tarafından).

Soz konusu evi 15 mart 2012'de tuttum. icine bir miktar tadilat yaptıktan sonra, evlendikten sonra (27 nisan 2012) yeni esyalarla burada oturmaya basladım. ben evi tuttuktan 1.5 ay sonra -ki daha oturmaya baslayalı 1 hafta olmustu- evi tuttugum emlakcı "biliyorsunuz bu ev satılacaktı, bir alıcı var gormek" istiyor dedi. boyle birsey bilmedigimizi, biliyor olsaydık evi tutmayacagımızı soyledik. ama yine de kotu niyetli olmadıgımızın anlasılması icin evi alıcılara uygun bir zamanda (2 gun sonra) gosterdik. evi gostermeden evvel, ilanı yayımdan kaldıracagını, bir daha boyle birsey olmayacagını, soz verdigi icin usulen gostermemizi rica etti. ev sahibi biraz da alıcıların evi gormesine izin vermemiz icin olsa gerek, alıcılar yatırım icin alıyorlar diye iletti. sonrasında bu fikir, 2-3 yıl sonra oturmak istiyorlar fikrine donustu. simdi de evde hemen oturmak istiyorlar, yeni evli cift onlarda anlayıs gosterin diye degisti. surekli olarak bir kandırmaca ile iletilen sozler degisti. bu noktada gerek ev sahibinin gerekse de emlakcının kotu niyetli olarak davrandıgını dusunuyorum.

Gecen gun de, alıcıların evi almak uzere fiyat teklif edildigini, ve anlasıldıgını, henuz satıs olmadıgını; ama eger ilgileniyorsak ve satın almak istiyorsak bize oncelik verecegini soyledi. bizim boyle bir imkanımızın olmadıgını, yeni dugun yaptıgımızı ve borclarımızın oldugunu ilettik. henuz satıs olmadı, ancak 1-2 gune olacaktır. boyle bir durumda ne gibi haklarım var bunu ogrenmek istiyorum. evin yeni sahibi, 1 ay icinde tahliyemizi isteyen ihtarı gonderebilir. 6 ay sonra da tahliye davası acabilir bunu forumlardan arastırarak ogrendim. ancak benim daha fazla ogrenmek istedigim bu konuda kotu niyetli satıcılar yuzunden karsılastıgımız magduriyetin nasıl giderilecegi, soz konusu magduriyetlere gelince:

1- hic bir yeni evli cift, 3-4 yıl oturma beklentisi olmadan bir evi tutmaz; aksini dusunmek saflık olur. kaldı ki evin satılacagından haberimiz olsa yine tutmazdık. boyle bir durumda benim anladıgım, "musteri cıkana kadar ev bos kalmasın bari kira getirsin" maksadı gudulerek bizim magdur edildigimiz. bu durum basiretli bir tacire yakısmayan bir davranıs. ben bu durumu nitelikli dolandırıcık kapsamına sokup nasıl cezalandırabilirim, belki cok iddialı olacak ama bu kisinin ticaret yapmasını ve ileride baskalarını da magdur etmemesini nasıl yasaklatailirim?

2- eve yaptıgımız tadilat, depozito, tasınam masraflarını nasıl tazmin edebilirim, ne olcude tazmin etme sansım var?

3- yeni ev bulma, elektirk, su vs. isleri ile ugrasma gibi isler uzun suruyor. zaten bu evi tutabilmek adına bu izinlerin hepsini ve yıllık iznimi kullanmısken, tekrar ev ile ilgili konularda izin almam is yerinde benim icin sıkıntı yaratıp beni zor duruma dusuruyor; bu noktadaki magduriyetimi nasıl tazmin ederim?

4- yeni evli oldugumdan, tum esyalarım sıfır ve yeni monte edilerek kuruldu. bu tarz esyalar tasınmalarda hasar gorup, (tekrar montaj vs) omru kısalıyor ya da kullanımı kotulesiyor en basitinden degerini yitiriyor. esyalarımın tasınma nedeni ile ugrayacagı kaybı nasıl tazmin edebilirim?

5- soz konusu esyaların montajının ve sokulmesinin yetkili firma tarafından yapılması ucret karsılıgı yapılması gerekiyor. bu da normal bir tasınmanın cok otesinde bize maliyet getiriyor. sadece nakliye ve hammaliye degil, bunlara ek olarak bu tarz ozellikli tasınma maliyetlerini nasıl tazmin edebilirim?

6- eve yaptıgım ve amorte edemeden tahliyeye maruz kaldıgım bu durumda yaptıgım tadilat masraflarını nasıl tazmin edebilirim?

7- ev tutarken odedigim ve simdi bir kez daha yeni ev icin (tahliye olursam) odeyecegim emlakcı parasını nasıl tazmin edebilirim?

kira bedeli 1250 tl,
    benim yaptıgım masraflar: 10.000 tadilat
    hammaliye, nakliye, mobilyaların sokulup monte edilmesi: (1000 + 1500 + 2000) = 4500
    emlakcı ucreti: 1250
    depozito: 1250

8- soz konusu tahliyeden dolayı ugrayacagım stres, manevi kayıpi vakit kaybı iş yeri izin problemleri icin yukarıdaki maddi bolumden ayrıca ne kadar manevi tazminat talep edebilirim.

buna hakkım var mı, sansım var mı? var ise muhattabım kim? kimden tazmin edebilirim. surec boyunca gosterdigimiz iyi niyetin bir kıymeti ya da bize gosterilen kandırmacanın bir cezası olur mu tahliye davası acılırsa. yoksa magdur oldugumla mı kalıyorum.

benim 1. onceligim bu evde tasınmadan 3-4 yıl oturmak, bunu bu dakikadan sonra nasıl garanti ederim? yukarıdaki dolandırıcılık (evin icin yeni kiracıya yaptırtma, depozito alma, emlakcı parası alma, kotu niyetli ve yalan soyleme) hareketlerini gostererek; evin satısını 3-4 yıl durdurabilir miyim?

sorularım bu kadar, yardımcı olursanız sevinirim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Kira sözleşmesi imzaladığınız ev sahibinizin yazılı olur izni ile tadilat yapmışsanız bedelini ondan dava yolu ile talep edebilirsiniz. Yeni malike karşı yapabilecek fazla bir şey olduğunu zannetmiyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kira sözleşmesi imzaladığınız ev sahibinizin yazılı olur izni ile tadilat yapmışsanız bedelini ondan dava yolu ile talep edebilirsiniz. Yeni malike karşı yapabilecek fazla bir şey olduğunu zannetmiyorum.
    yanıt icin tesekkur ederim. tadilat icin sormustuk biz evi tutmadan, sozlu olarak olurunu aldık. ama yazılı bir belge almadık, zira tadilatı biz yaptırdık ev sahibinden de para istemeye niyetimiz yoktu tadilat icin bu yuzden de ondan bir yazı almayı dusunmedik. bu bile bizim iyi niyetimizi gosteren bir hareket olmaz mı mahkeme onunde?

ayrıca, tadilat masrafları benim ugradıgım zararın 4'te 1'i. diger tasınma ve zarar gorme ile birlikte ugrayacagım manevi hasarın tazmini de var. yani yeni ev tutulmus bir yerde; tasındıktan bir hafta sonra; satıs isleri konusuluyorsa burada bir dolandırıcılıktan soz edilemez mi? ("evin icini bu adama yaptırtayım, sonra yapılmıs ev fiyatı da artar hemen satarım" veya "emlakcı parasını alalım, hop bir hafta sonra hadi satıs var cık evden, yeni işlem yeni emlakcı komisyonu ohhh" gibi dusunceler var anlamına geliyor bu)

ayrıca yeni evlenmiş, telefonunu bile yeni baglatacak kadar o eve yeni giren birine her ne sebeple olursa olsun cık deme hakkı var mı? burada cok basit bir sekilde kanunumuz "madem satmak istiyordun; o zaman neden kiraya verdin; musteri cıkana kadar kira gelirinden mahrum olmamak ve bunların sırtından gecinmek" maksadı ile diye sormuyor mu?

kanunlarımız buradaki kotu niyeti gormekten bu kadar uzak mı? evin onceden beri satılması isteniyormus beyanlarına gore; biz bunu yeni duyduk; onceden beri satılmak istenilen evin bize kiralanması ve bu sayede muhtelif zararlara ugratılmamız kotu niyetli hareket degil midir? basiretli bir tacire bu durum yakısıyor mu? yakısmıyorsa kanunda bunun cezası veya benim haklarım nelerdir? en nihayetinde boyle bir durumda yasa beni korumuyor mu? koruyamıyorsa o zaman bu ulkede adaletten soz edilebilir mi; kendimiz mi yasanın yapamadıgı cezalandırma veya koruma islerini yapalım.

bu durumu anlayısla karsılaması cok zor en azından benim acımdan.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar, bu konu başlığındaki pek arkadaşın durumu ile benimki aynı aslında sadece bir farkla. Eski ev sahibi başka bir kentte oturduğundan bir emlakçı aracılığıyla kirayı alıyormuş. Üstelik 2 senelik sürenin sonunda biz evi almadan 3 ay önce kontratı yenilemişler lakin kira kontratı eski ev sahibinde olmadığından bize veremedi. Emlakçı ise evi almak istediği için bize kontratı vermiyor. Biz de bu arada Bir tanıdığımızdan ev aldık ve tapu üstümüze geçtikten sonra 6570 sayılı kanunun 7/d maddesi uyarınca 30 gün içerisinde ihtarımızı tebliğ ettik. İhtarda kontratın bir suretini de istediğimizi yazılı olarak beyan ettik. Ancak, içindeki kira kontratını bize vermediği gibi kirayı da zamanında ödemiyor. İcra aracılığıyla işlem yaptırmak istediği ise bizden kira kontratı istiyorlar. Kira kontratı olmadan işlem yapamaz mıyız?

+ Konuyu Yanıtla
5 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yeni satın alınan işyerinden kiracının tahliyesi

satın alınan evden kiracı nasıl çıkarılır

http:www.hukuki.netshowthread.php69925-Yeni-alinan-mulkteki-kiracinin-durumu

yeni alınan mülkteki kiracının durumu

adi kira sözleşmesi üçüncü kişileri baglamaz

evi yıkılan kiracının hakları site:www.hukuki.net

kira sözleşmesi tarafları baglar

yeni iktisap nedeniyle tahliye ihtarnamesi örneği

yeni alınan mülkün tahliyesi