Devlet Hastanesinde 4/b sözleşmeli hemşire olarak çalışmaktayım. Yakın zamanda beraber çalıştığım bir doktor tarafından sözel olarak hakarete uğradım. Bu konuyla ilgili tutanağı hastane idaresine teslim ettim. Ancak doktorun hakaret ettiği ve geçimsiz olduğu bütün hastane çalışanları tarafından bilindiği ve bu doktorla ilgili idareye daha öncede şikayet gittiği halde hastane idaresi ben servis arkadaşlarım üzerinde baskı kurmaya çalıştı, tutanağımızı geri çekmemizi istedi. Fakat biz geri çekmeyi kabul etmedik.Hakkında tutanak tuttuğumuz doktor, ben ve arkadaşlarım üzerinde mesleğinin getirdiği bir takım hakları kullanarak bizi yıldırmaya ve açık aramaya çalışıyor. Örneğin daha önceden takip sayısını orderına yazmazken şuan her hastaya iyi olduğu halde 2 saatte bir takip yazıyor. Biz yinede takipleri bellirtiği şekilde almaya devam ettiğmiz halde, bu defada solunum sayısının alınmadığını mazaret edip üzerimize geliyor. Halbuki solunum sayısının serviste alınmadığını bildiği halde hiç bir zaman kendisi için bunun önemli bir kriter olduğunu belirtmedi ve daha önce hiçbir şekilde uyarıda bulunmadı.
Biz tuttuğumuz tutanaktan vazgeçmediğimiz için oda açık arayıp bu durum hakkında hakkımızda tutanak tuttu. Bizde tüm çalışan arkadaşlarımla birlikte ayrı ayrı olarak aynı zamanda dilekçe yazıp doktor hanımla böyle bir ortamda çalışmak istemediğimizi servisimizi değiştirmek istediğimizi belirttik. İdare bu dilekçelerin bir suç olduğunu söyledi niçin suç olduğunu belirtmediler, dilekçelerimizi geri çekmemizi istediler. Bizde prosedürü bilmediğmiz için dilekçelerimizi çekmek zorunda kaldık.
Bu durumda doktora ve idareye karşı nasıl kendimizi savunabiliriz yasal olarak neler yapabiliriz. Ayrıca dilekçelerin bir suç teşkil ettiği doğru mu? Sözleşmeli olduğum için sicilimiz ceza aldığımız halde her sözleşmede yenilenip cezalar siliniyor mu?
Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim. İyi günler.