Merhabalar,
Ben elektronik cihaz distribütörü olan bir firmada satış görevlisiyim. Benzer ürünlerin distribütörü başka bir firmadan gayet iyi bir iş teklifi aldım. İşe başlarken hizmet sözleşmesi imzalamıştım. Bu sözleşme süresi belirsiz iş sözleşmesidir. Bir madde aşağıdaki gibidir;
Rekabet Yasağı: Kişi borçlar kanununun 348-352. maddelerinde yer alan hükümlere uyacağını, iş bu sözleşmenin bitiminden itibaren şirketin iş sahasına doğrudan veya dolaylı yoldan giren konularda yerli veya yabancı özel veya tüzel kişi ve kuruluşların, her ne nam ve sıfatla olursa olsun 1 yıl süre ile bünyelerine katılamaz, ortak olamaz, şirketin halen ve geçmişte ticari ilişkide bulunduğu yerli ve yabancı firma ve kuruluşlarda çalışamaz. Kişi, şirkette çalışması sona erdikten itibaren firmaya ait sır, her türlü bilgi ve enformasyon birikimlerinin bizzat kullanılması, doğrudan veya dolaylı yoldan olsa dahi başkalarına aktarılması sonucu şirketin uğrayacağı zararları veya bu nedenlerle kaçırılan işlerden kaynaklanan kar mahrumiyetini karşılamakla yükümlüdür. Yukarıda kararlaştırılan ve taraflarca kabul edilen hususlara uyulmaması halinde, bu sözleşme kapsamında ödenen tüm ücret ve benzerlerinin brüt miktarının toplamının 3 katı oranında cezai şart ödeneceği, adı geçen personel tarafından kabul edilmiştir.

Rekabet ile ilgili madde yukarıdaki gibidir. Bu kapsamda ben rakip firmaya geçersem ve şu an çalışmakta olduğum firma yukarıdaki maddeye dayanarak bana ne gibi yaptırımlar uygulayabilir. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.