Arkadaşlar üniversitede azami ögrenim süremi doldurmam dolayısıyla ilk yarıyıl sonu sınav dönemlerinde ek sınav haklarını aldım.fakat bu sınavlar sonucu ders sayım 7 de kaldı ve kaydım silindi.fakat üniversitenin yönetmenliginde bulunan bir madde derki,

Ek sınav
MADDE 24 – (1) Öğrencinin bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sınavlardan yararlanabilmesi için yazılı müracaatı ve ilgili yönetim kurulunun kararı gereklidir.
(2) Öğrenciler ek sınav haklarını azami öğrenim sürelerini tamamladıkları yarıyılı izleyen ilk ve ikinci yarıyıl/yıl sonu sınav dönemlerinde kullanırlar.

yani ben 8.madde geregi 2 ek sınav hakkımı ilk yarıyıl sonunda kulandım fakat bu maddenin (2) bendindeki azami ögrenim süresini takiben(yani 7 seneyi takiben) ilk ve ikinci yarıyıl sonu sınav dönemlerinde kullanırlar demesi kafamı çok karıştırdı.çünkü ben bu madde geregi ikinci dönemde bir sınav hakkına sahipim.sonuç olarak bir hak dogmuş bana fakat bu hak elimden alındı şu an.sizlerden ricam öncelikle yönetmenlikteki bu maddenin kaldırılmaması için bir an önce ne yapmam gerekiyor.ve bundan sonra işleyecek olan süreç nedir yardımcı olursanız sevinirim.aynı zaman tazminat davası da açmayı düşünüyorum.bu olay benim için oldukça önemli bir olay.çünkü elde etmiş oldugum bir hak var ve bu benden alındı şu an.diger 8.madde ise şu şekilde

Eğitim-öğretim süresi

MADDE 8 – (1) Üniversiteye bağlı fakülte ve yüksekokullarda; İki yıllık programların en çok dört, dört yıllık programların yedi, beş yıllık programların sekiz, altı yıllık programların dokuz yılda tamamlanması zorunludur. Bu süreler içinde mezun olamayan son sınıf öğrencilere aşağıdaki hükümler uygulanır.

a) Bu süreler sonunda mezun olabilmek için beşten daha fazla dersten başarısız olan son sınıf öğrencilerine bu Yönetmeliğin 21 inci maddesinde öngörülen sınav koşullarını yerine getirdiği dersler için iki ek sınav hakkı verilir. Bu koşulların yerine getirilmemesi nedeni ile başarısız olunan ders sayısı beşten fazla ise öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir.

b) Ek sınavlar sonucunda başarısız olduğu ders sayısını beşe indirenlere, bu derslerin açıldığı üç yarıyıl ( yıllık dersler için iki yıl) içinde açılacak sınavlara girme hakkı tanınır.

c) Azami sürenin bitiminde mezun olmak için dört veya beş dersi kalan öğrencilere, bu derslerin açıldığı dört yarıyıl (yıllık dersler için iki yıl) içinde açılacak sınavlara girme hakkı tanınır.

ç) Azami sürenin bitiminde veya yukarıdaki sınav haklarının kullanılmaları sonucunda mezun olmak için üç veya daha az dersi kalanlara, bu derslerden sınırsız sınav hakkı tanınır.

d) Bu fıkranın (b), (c) ve (ç) bentleri kapsamına giren durumlarda, bu Yönetmeliğin 21 inci maddesindeki şartların yerine getirilmediği dersler için bu şartlar yerine getirilerek sınava girilir. Ancak, uygulamalı ve uygulaması olan dersler için bu Yönetmeliğin 21 inci maddesindeki şartların yeniden yerine getirilmesi gerekir.

e) Bu fıkranın (a), (b), (c) ve (ç) bentlerindeki durumlar için açılan sınavlarda başarılı olunması için en az (CC) harf notunun alınması gerekir. Başarı notunun hesaplanmasında ara sınav notu dikkate alınmaz