+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  916
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor?

  Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor?

  BURUNDAN nefes alma problemi, toplumda her 40 kişiden birinde görülen bir sorun. Rahat nefes almayı engelleyen nedenlerin başında "deviasyon" (burunda kemik) ve burun eti büyüklüğü geliyor.

  İş yaşamından cinsel performansa kadar pek çok yansıması olan bu sorun nedeniyle yemek yerken garip sesler çıkaran veya uykuda sorun yaşayan çok insan var. Levent Cerrahi ve Tanı Merkezi'nden Kulak-Burun- Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Hamdi Önay, sorunun çözümünün cerrahi olduğunu ve sonucun hastaların yüzünü güldürdüğünü söylüyor.

  AĞRI, KANAMA YOK
  Uygulama, burun kemik çatısını kırmadan endoskopik cerrahi ile yapılıyor. 20 dakikada tamamlanan ameliyat sonrası, hastada ağrı, kanama, burunda şişme, morarma gibi etkiler görülmüyor. Tampon uygulamadıklarını söyleyen Op. Dr. Önay, hastaların ameliyattan 4 saat sonra ayağa kalktıklarını, 10 saat içinde de işlerini yapar duruma geldiklerini belirtiyor.

  İYİ CİNSELLİK İÇİN
  Burundan nefes alamayan kişilerin kalp ön yükü, uyku, spor aktivite ve cinsel eylem sırasında dramatik şekilde artıyor. Bu nedenle hasta kişilerin cinsel uyarıcı olarak bilinen ilaçları almaları, bir dirence karşı çalışan kalp ve akciğer fonksiyonları üzerinde zararlı etkiler gösteriyor. Oysa yapılacak basit bir operasyonla hem bu risk yok ediliyor, hem de kişiler hayatın renklerini gönüllerince yaşama imkânına sahip oluyor. Ameliyat sonrasında erkek hastaların sık sık cinsel yaşamlarındaki olumlu değişimleri dile getirdiklerine dikkat çeken Op. Dr. Önay, "Eşiyle uyurken, cinsellik yaşarken ve yemek yerken garip sesler çıkaran erkekler, burundan nefes almalarını sağlayan ameliyattan sonra 20'li yaşlarına geri dönmüş gibi oluyorlar" diye konuşuyor.

  Yöntem kime uygulanıyor?
  ◊ Horlayanlara.
  ◊ Uyku apnesi bulunanlara.
  ◊ Uykuda huzursuzluk sendromu yaşayanlara.
  ◊ Günlük yaşamda aşırı yorgunluk ve uykusunu alamama hali olanlara.
  ◊ İş yaşamından sosyal ve cinsel yaşama kadar atalet gösterenlere.
  ◊ Efor sırasında çabuk yorulanlara.
  ◊ Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları ve kronik faranjiti bulunanlara.
  ◊ Genizden sürekli akıntıları olan ve tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları yaşayanlara.

  Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor?
  Yeterli oksijen alamıyor.
  Akciğer fonksiyon kapasitesinde yetersizlik bulunuyor.
  Kronik horlama ve uyku apnesi problemi oluyor.
  Uyanırken, düşünürken, yürürken, koşarken, cinsellikte ve uykuda verimsiz ve yetersiz kalıyor.
  (Haberturk/20.02.2010)  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor? konulu yargıtay kararı ara
  Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2001
  İletiler
  5.489
  Blog yazıları
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  17
  Dosya Yükleme
  53

  Tanımlı Cevap: Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor?

  Burnundan nefes almayan insanlarda kalp büyümesi olduğu bilimsel olarak ispatlanmış durumda.
  Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  11.945
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor?

  Hımm enteresan bi konu burundan nefes alamayan insanlar nerden nefes alıyor acaba diye sormamak elde değil.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  1.199
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor?

  Ağzı açıkların durumu sakat....

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Dec 2013
  Nerede
  Istanbul
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor?

  Üzücü bir durum gerçekten yaşayan icin

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  İletiler
  251
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı ‘Burun tıkanıklığı zeka geriliğine yol açabilir’

  Burun tıkanıklığı deyip geçmeyin…


  Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, burun tıkanıklığının çocuklarda zeka geriliğine kadar varan ciddi problemler yaratabileceğini söyledi.

  Burun tıkanıklığı çocuğunuzun huyunu değiştirebilir

  Çocuğunuzda bu sorun olduğunu fark ettiyseniz bir an önce doktora götürmelisiniz. Fiziksel ve zihinsel bazı problemlere yol açabilen burun tıkanıklığının zeka geriliğine bile yol açabileceğini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, önemli bilgiler verdi.

  Dikkat dağılması, kişilik değişikliği, öğrenme güçlüğü burun tıkanıklığının yol açtığı sorunlardan birkaçı. Burun tıkanıklığı nedeniyle yaşanan bu sorunlar yüzünden çocuk psikoloğa götürülüyor, çocukta zeka geriliği olduğu bile düşünebiliyor. Ancak gerçekte çocuğun sadece teşhis edilmemiş ciddi burun tıkanıklığı olduğu ortaya çıkabiliyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, çocuklarda sık görülen burun tıkanıklıkları konusunda bilgiler verdi:

  Hayatın ilk yıllarından itibaren burundan nefes almak, en az işitmek ve görmek kadar önemli. Çocukluğunuzda annenizin yaptığı kurabiyenin kokusunu ömrünüz boyunca unutmamanızın sebebi bu. Koku hissi beyne en kısa mesafede ve direkt olarak taşınıyor. Dolayısıyla, siz daha bilinçli olarak koku aldığınızı hissetmeden koku anında burnunuza ulaşıyor. Bu yaşlarda kazanılan burundan “kaliteli” nefes alma alışkanlığı büyük önem taşıyor. Yapılan çeşitli çalışmalar ağızdan alınan nefes ile burundan alınan nefes arasında; hem hava kalitesi, hem koku alabilme, hem de sosyal ilişkilerimizi düzenlemek açısından farklılıklar olduğunu gösteriyor.
  Geniz eti, kemik ve kıkırdak eğrilikleri, alerjik nezle ve soğuk algınlığı gibi nedenlerle oluşan burun tıkanıklıklarının çocukların hayatında önemli sorunlara yol açabildiğini dile getiren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, ebeveynlere uyarılarda bulundu:

  ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNE YOL AÇABİLİR
  Koku alamayan çocuklar da aynı işitme veya görme problemi olan çocuklar gibi dış dünya ile bağlantımızı kuran hayati beş duyumuzdan birinden yoksun kalıyorlar. Öyle ki tam çocuğun dış dünya ile olabildiğince temas etmesi, anılar oluşturabilmesi, dışarıdan uyaran alması, çevresiyle ilişki kurması gereken zamanda, burun tıkanıklığı olan bir çocuğun gelişimi eksik kalabiliyor, uzun dönemde bu öğrenme güçlüğüne kadar gidebilen problemlere yol açabiliyor.

  GENİZ ETİ BURUN TIKANIKLIĞI YAPABİLİR
  Burun tıkanıklığının birçok nedeni olabilir. Doğumdan itibaren görülen burun tıkanıklıklarında sık sebeplerinden biri koanal atrezidir. Burun arkası ile geniz arasının zar veya kemik doku ile kapalı olmasıdır. Bu durum çocuk doğduğu günden itibaren kendini belli eder. Tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Doğum sırasında veya sonradan burna darbe almak, burnun dış kısmının yapısal bozukluğu, burun abse oluşumu da tıkanıklığa neden olur.
  Çocuklarda en sık burun tıkanıklığı sebebi geniz etidir. Geniz eti, bademcik gibi bir dokudur. Burnun arkasında olan, hemen hemen her çocukta olan ama kiminde çok büyük olup nefes almasını zorlaştıracak kadar hayatını etkileyebilir. Geniz etleri ise ancak özel aletler yardımı ile (endoskop) görülebilirler.

  BAZI İLAÇLAR DA BURUN TIKANIKLIĞINA NEDEN OLUYOR
  Geniz eti çok büyükse, burundan nefes alıp vermeyi engeller. Buna bağlı olarak uykuda nefes durması (uyku apnesi) gibi hastalıklara sebep olabilir. Geniz eti dışında viral nezleler; kronik nezleler, sinüzit ile birlikte olan burun iltihapları, gribal enfeksiyonlar, enfeksiyonlar, alerji, ev tozları ve polenler burun tıkanıklıklarına yol açabilir. Bazı ilaçların da burun kuruluğuna ve tıkanıklığına yol açtığını bilmelisiniz. Çocuklarda uyku apnesi eğer geniz etine bağlı ise, büyük olan geniz eti alınmalı, bademciklerin büyüklüğü de eşlik ediyorsa aynı seansta bademcikler de alınabilir.

  NASIL ANLAŞILIR?
  Vücudun büyümesi, gelişmesi ve kendini yenilemesi için gerekli hormonların önemli bir kısmı, uyku esnasında salınıyor. Burundan nefes alamadığı için uyku kalitesi bozulan ve huzursuz olan bir çocuğun, gelişimi de etkileniyor. Çocuğunuzun burnu tıkalı sürekli ağzı açık geziyor, horluyor, yemek yerken zorlanıyorsa, iştahsızsa, uykusunda rahatsız sürekli hareket halindeyse burun tıkanıklığı açısından araştırmakta fayda var.

  TIKANIKLIK TEK TARAFLIYSA…
  Sürekli tek taraflı burun tıkanıklığı olan özellikle 3 yaş altı çocuklarda yabancı cisim akıldan çıkarılmamalıdır. Bu yabancı cisimler çoğu kez çocukların oyuncak parçaları, çevrede buldukları boncuk, toka, bozuk para, dikiş iğnesi ya da toplu iğne gibi cisimleri burunlarına sokmaları ile sorunlara yol açabilirler.
  Çocuğun burnuna sokabildiği yabancı cisimler genellikle yumuşaktır. Bunların arasında kâğıt mendil, toprak, oyuncak parçaları, silgi sayılabilir. Bazen çocuk bir şeyleri koklamaya çalıştığında da burnuna kaçabilir. Burunda yabancı cismin en sık belirtisi tek taraflı burun tıkanıklığıdır. Tıkalı olan burundan kötü kokulu akıntı gelir. Zaman, zaman akıntı kanla karışık olabilir. Tedavide doktor tarafından yabancı cismin burundan çıkarılması esastır.

  İŞİTME VE KONUŞMA GELİŞİMİNİ ENGELLEYEBİLİR
  Uykuda tıkanmalar zamanla, çocuğun diş, yüz yapısını etkileyebilir. Burun tıkanıklığı olan çocuk genelde ağzı açık durur. Uyurken horlama olabilir. Bunlarda genellikle geniz akıntısı vardır. İnatçı öksürükler burun tıkanıklığına eşlik eder çünkü hava temizlenmeden ve ısıtılmadan akciğerlere gider. Ve bu ciddi akciğer problemlerine de sebep olur. Çocuktaki bu tıkanıklık durumunda sorun burundan kaynaklanıyorsa, kulaklar da etkilenebilir. Geniz bölgesinde bulunan kulak kanalı kapanarak, kulakta sıvı birikimine ve işitme kayıplarına neden olabilir. Bu durum daha da ilerlerse çocuğun işitme ve konuşma gelişimini engelleyebilir.
  Horlama ve uyku apnesi durumu nedenine yönelik tedavi edildiğinde ve sorunlar çözümlendiğinde; burnu açılan çocuğun uyku kalitesi düzelecektir. Uyku kalitesi düzelen çocuğun okul başarısı yükselecek, gece uykuda büyüme hormonu salgısı artacağından büyümesi ve gelişimi hızlanacak, iştahı yerine gelecektir.

  BURNU NASIL RAHATLATABİLİRİZ?
  Gribal enfeksiyonlar ve bu nedenle oluşan burun tıkanıklığınız çabuk geçsin istiyorsanız; bunlara dikkat!
  Tuzlu su burnu açıyor: Burun tuzlu su ile temizlenmesi; ödemi azaltarak burun tıkanıklığının azalmasına ve mikropların burundan mekanik olarak temizlenmesine yardımcı olur.

  Peteklere ıslak bez: Kuru bir ortam burun tıkanıklığının artmasına neden olabilir. Bulunduğunuz ortamların nem dengesini sağlayın. Bunu basit yöntemlerle yapabilirsiniz. Evde kalorifer peteklerinin üzerine ıslak bez konulabilir, ıslak bezden çıkan buhar ortamdaki havanın yumuşamasını sağlar.
  Ortamda kaynamış suyu eksik etmeyin: Bir çaydanlık içerisinde su kaynatın ve bulunduğunuz ortama koyun. Suyun buharı nem oluşturacaktır.
  Yatak odasını 10 dakika havalandırın: Yatak odasını her gün en az 10 dakika havalandırın ve odada halı bulundurmayın. En sık alerjik burun tıkanıklığı sebebi olan akarlar halıda bulunurlar...http://belgoturk.tv/anasayfa/burun-t...e-yol-acabilir

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Feb 2017
  Nerede
  bolu
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: ‘Burun tıkanıklığı zeka geriliğine yol açabilir’

  Bilgiler için teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Ortadoğu'da neler oluyor?
  Yazan: çoban Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 32
  Son İleti: 09-04-2011, 23:35:17
 2. Bize neler oluyor?
  Yazan: Av.Duygu Tekay Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 89
  Son İleti: 30-04-2010, 22:07:48
 3. Neler oluyor hayatta
  Yazan: Harun Gür Forum: Hukuki.net Köşe Yazıları
  Yanıt: 4
  Son İleti: 26-09-2009, 21:15:39
 4. Orda neler oluyor!
  Yazan: deniz02 Forum: Yaşam - Sohbet - Forum Oyunları
  Yanıt: 5
  Son İleti: 13-02-2007, 16:37:31
 5. Kuzey Irak'ta neler oluyor?
  Yazan: ozcanhukuk Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 5
  Son İleti: 02-08-2002, 21:19:42

Bu sayfada bulunan kavramlar:

burundan nefes alamama

burundan nefes alamamak

burundan nefes alamama nedenleriburundan nefes alamamanın zararlarıburundan rahat nefes alamamakhttp:www.hukuki.netshowthread.php68378-Burundan-nefes-alamayan-insanda-neler-oluyorburundan rahat nefes alamamaburundan nefes alamama belirtileriburnumdan nefes alamıyorumburun nefes alma problemiburundan yeterli nefes alamamaburundan Zor nefes alma burundan az nefes almaburundan iyi nefes alamamakburunda nefes alamama nedenleriburnumdan zor nefes alıyorumburundan nefes alamama zararlarıburun nefes alamamauyurken burundan nefes alamamakyeterli oksijen alamamaburundan nefes alamıyorumiyi nefes alamamakburundan nefes alamamanın sonuçlarıBurundan nefes alamamanin zararlariyatarken burundan nefes alamamak
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.