İyi günler,

Ablamın 2 yıl önce anlaşmalı olarak boşandığı eşi, ortak çocukları için ödediği ve ortaklaşa kabul edilen nafaka miktarını düşürmek istiyor(400'den 200'e)..
Bunun için öne sürdüğü gerekçelerden biri; yeni evliliği, o evlilikten doğacak çocuğu(yeni eşi şu an hamile) ve vakt-i zamanında ekonomik krizden dolayı işten çıkarılması. Vakt-i zamanında diyorum çünkü kendisi şu an çalışıyor. Aslında bunu başlarda bizden gizlemeye çalıştı, fakat çalıştığı yer ve çevreden çalıştığına dair birçok şahit bulduğumuz için daha fazla inkar edemedi.
Gerekçelerden diğeri ise; ablamın ve çocuğunun bizle(ailesiyle) beraber yaşaması. Tabii evin kirasına, elektrik, su, ısınma, gıda gibi harcamalarına yaptığı katkıları faturalandırmadığımız için maddi açıdan rahatmış gibi görünüyor kendisi.
Sorularıma gelirsek..

1) Şimdi, söylediğim gibi dava gerekçelerinden biri; "ablamın gelirinin iyi olması ve ailesiyle birlikte rahat bir yaşam geçirmesi"
Fakat ablam, asgari ücretin biraz daha fazlasına çalışıyor. Eve yaptığı katkı, çocuğun bakıcısına ödediği maaş ve kendine ayırdığı para bir yana, maaşından kesilen kredi borcu gibi belgelendirilebilecek giderleri var. Evet, ailesiyle beraber yaşıyor fakat bizim de yaklaşık 25bin lira civarında taksitlendirilmiş borcumuz var ve kirada yaşıyoruz.
Bu durum davanın gidişatını değiştirebilir mi?

2) Evet, ablamın eski eşinin, -şu an çalışıyor olsa da- zamanında işten ayrılması ve maddi durumunun iyi olmaması geçerli bir mazeret olabilir. Fakat, kendi rızası ve iradesiyle yaptığı evlilik ve bundan doğan çocukları, nafakanın düşürülmesi için geçerli bir mazeret olabilir mi? (Sadece mantık yürütüyorum, bu bahanelerin hukuken karşılığı var mı, merak ediyorum)

3) Elimize bugün geçen bir tebliğgat var ve mahkeme sadece 2 gün sonra. Bu 2 gün, delil ve şahit toplamak için yeterli bir süre olabilir mi? (eğer davacı, şu an çalıştığını inkar ederse veya maddi durumumuzun pek de parlak olmadığını kanıtlamamız gerekirse diye soruyorum)

4) Eğer davacı davayı kazanırsa ve nafaka düşürülürse bunun geriye dönük bir yaptırımı olur mu? Yani düşürülen miktar, daha önceki aylarda ödediği nafakadan da düşülür ve ablam borçlu duruma düşer mi?

5) Bir de harca esas değer'den bahsedilmiş tebligatta. O ne demek oluyor?

Şimdilik bu kadar, teşekkürler...