merhaba, ben 2010 YÖS mağduru bir öğrenciyim. 21.01.2010 tarihli karara göre çift uyrukluyken TC den izinle ayrılan kişi eğitimini türkiyede tamamladıysa YÖS e başvuramıyor. Bu kararı sınava 2 ay kala vermeleri doğrumudur? bizler bu sınav için tc den izinle ayrılıp devlet memuru olma gibi haklarımdan feragat ettim. YÖS ile ilgili dersaneye kaydoldum yüklü paralar harcandı.. sınava son 2 ay kala bu sınava giremeyeceğimi açıkladılar. bu benim eğitim hakkımın elimden alınması değilmidir? sınava başvursamda tercih yapamayacağımı soylediler. tıpkı össye basvurup yerleştirilemeyeceğim gibi. yani ben okuyamayacakmıyım? eğitimle ilgili kararları en az 1 yıl önce duyurmak gerekmezmi? benim gibi olan pek çok kişi evini ailesini bırakarak türkiyeye gelip dersanelere kaydoldu. aylarca çalıştı emek harcadı.. çift uyruk kabul etmeyen ülkeler dolayısıyla vatandaşlıktan çıkan ve mavi kart alan kişinin ne gibi bir suçu olabilirki okuyamamakla cezalandırılsın? ÖSSye girerken yabancı statüsünde sayılıyorum YÖS e girerken Türk statüsünde sayılıyorum. bu nasıl bir karmaşadır? danıştaya 1 hafta önce yürütmeyi durdurma davası açtım. ne kadar etkili olur bilemiyorum ama ortada yabancılar arasında eşitsizlik vardır. hiç tc olmayan ve eğitimini türkiyede tamamlayan kişi sınava girebiliyor ama çift uyrukluyken ayrılmak zorunda kalan giremiyor! biz vatandaşlıktan çıkarken yös sınavınıda gerekçe olarak gösterdik. ve kabul edildi. madem böyle bir kara alınacaktı temmuz gibi bildirmeleri gerekmezmi? bu sınav için tc den cıkan binlerce öğrenci ortada mağdur olarak kalmış durumda.. hukuki olarak daha ne yapabiliriz? davamı açtım ama numarasından sorguladığımda daha incelenmedi yazıyor. Yös ün klavuzu açıklandı, hala yökten bizler için bir değişiklik yapılmış değildir. burada haksızlık yokmudur bizlerin emekleri boşunamı gitti? yeniden tc ye donebilmem için 3 senemi hebamı edeceğim? danıştay bu kararı reddederse ne yapmalıyım? ortalama ne kdr sürede değerlendirilir bu dava? lütfen bana çıkar yolu gösterin ne yapmalıyım, ortada kaldım ben okuyamayacakmıyım? ailemin işi sebebiyle burada okumak zorundayım, bu davanın kabul edilmesi yani yurutmenin durdurulması mumkunmudur? yeterlimidir gosterdiğim gerekçeler..?