Herkese Merhaba..Mesleğim:Elektrik Mühendisliği; Sorunum ise şöyle: 2008 aralık ayında malum ekonomik kriz yüzünden işten çıkarıldık ve iş aramaya başladım ..Bir arkadaş tavsiyesi ile Toki de iş yapan bir elektrik firmasıyla anlaştım..Toplu konut yapan bu firmada hakediş kontrolu ve ayda bir kez şantiye ziyaretı yapacak şekilde aylık 500 lira bedel ile 12 ay üzerinden anlaştık (Elk. Müh. Odasınada olayı anlattım ve olabilir yanıtı aldım ) Ancak beni taşeron firma değilde işveren kendi sigortalı gösterdi (SGK bedelide 1000 lira gözküyor) Ancak 3-4 ay geçmesine ragmen benim ücretimi ödemediler..Bu arada ben başka bir iş bulup çalışmaya başladım..Yani iki firma tarafından sigortalı oldum..SGK yı arayıp diğer firma paramı ödemiyor beni mühendislik ünvanımı kullanıyor diye şikayet ettim ama sigortam ödenmeye devam etti..Sonuçta bu işyeri beni toplamda 10 ay mühendis gibi çalışmış gösterdi ve sigortamı ödedi..Ancak ücretimi ödemedi.Biraz karışık ama genelde mühendisler iki işyerinde çalışıyor gösterilebiliniyor..
İzninizle sorum da şu;Bu olaylardan rahatsızım ? Sonuçta aldatma var ne yapmalıyım? SGK da benim ücretimi ödeyen ana yükleniciyimi yoksa taşeronumu mahkemeye vermem gerekir? Burada bir usülsuzluk var ve ben de dahilim? Ne yapmamı önerirsiniz.. Saygılar..