İyi günler, Bir eğitim araştırma hastanesinde asistan doktor olarak görev yapmaktayım.Mart 2009 da ,bir hastayı geç taburcu etmem ve hastayla tartışmam sonucu 7 temmuz 2009 günü ikaz cezası aldım aynı ceza başhekimlik tarafından klinik şefime de verildi.Klinik şefi aynı gün beni odasına çağırıp cep telefonumu dışarıda bırakmamı söylerek söze başladı;İstifa edip gitmemi ,eğer istifa etmez isem bana uzmanlığımı vermeyeceğini söyledi.Başhekim ile konuyu görüşmeye gittiğimde o da beni başhekim yardımcısına yönlendirdi.Başhekim yardımcısı yapılacak herhangi bir şey olmadığını yapabileceğim en iyi şeyin istifa ederek tekrar tusa girmem olduğunu ya da gidip hocamdan özür dilemem gerektiğini söyledi.Ayrıca hocam daha önce benim üzerimde olan şimdi uzman olmuş iki arkadaşı da istifaya zorlamıştı.
Daha önce klinik şefim tarafından hiç olmadık yerede olmadık şekilde hakaretlere ve baskılara maruz kaldım,arkadaşların bir çoğu aynı durumdan muzdarip olmasına rağmen gelecek endişesiyle çoğu zaman söylenenleri sineye çekmekle yetiniyorlardı.Başhekim yardımcısı hocamın "cins" bir insan olduğunu ama yapacak bir şey olmadığını ayrıca;benim daha önce kendi başlarıa bela açtığımı da söyledi,(Daha önce gece yarısı yoğun bakımda nöbetçi olduğum bir sırada izinsiz içeri giren ve kendini sadece personel olarak tanıtan iki kişiye izinsiz içeri girmemleri konsunda uyarmış,daha sonra bu iki şahıstan birinin başhekim yardımcısı olduğunu diğerinin ise hastane müdür yardımcısı olduğunu öğrenmiştim ve bu şahıslar beni başhekiliğe şikayet etmişlerdi.Acil serviste yanımdaki arkadaşımla muhabbet ederken ,orada bulunan ve daha sonra yine başhekim yardımcısı olduğunu öğrendiğim bir şahıs,sözlerimi yanlış değerlendirirek sağlık bakanına hakaret ettiğimi ileri sürmüş,soruşturma ve yanımda bulunan kendisinin şahit gösterdiği kişilerce öyle sözler sarfetmediğim kanaatine varılmıştı.)Bütün bunlardan sonra başhekimlik bir yolunu bularak bana ceza vermeye çalıştı ve en sonunda da başardı.Hocam üzerinden bana ceza vererek olayları oldukça olumsuz bir boyuta soktu.İşler özür dileyerek çözülmeyecek bir boyuta ulaştı.Kaldıki mağdur ve haklı olduğum konuda sürekli özür dilemeye zorlanmak benlik saygımı yitirmeme sebep oluyor.
Bu süreçten sonra istifa etmeyeceğimi klinik şefine ilettim.Ailem bir tanıdık vasıtasıyla nüfusa kayıtlı olduğum ilin bir milletvekiline ulaşarak olayı anlattı o da başhekimliği arayarak diğer kliniğe geçmem için rica da bulundu.Dahs sonra milletvekilinin dediğine göre ,başhekim ona 2. kliniğe geçiremeyeceğini ama 1 yıllığına beni başka bir eğitim araştırma hastanesine rotasyona gönderebileceklerini söylemiş.Tıpta uzmanlık tüzüğünde yer alan "asistanlar 1 seneliğine başka bir eğitim araştırma hastanesine bilgi ve görgü artırmak asmacıyla kurum amirleri uygun gördüğü takdirde gidebilirler" maddesi uyarınca başka bir eğitim araştırma hastanesine gönderildim,şu anda burada çalışmaktayım ve rotasyon süremin dolmasına altı ay kaldı.Bu arada başhekim ile görüştüm ve döndüğümde beni yine aynı kliniğe vereceğini belirtti.İstifaya zorlama konsunda hocama aklı kendinin veridğini asıl sebebin kendisi olduğunu da belirtti.Her gün huzursuz ve rahatsız edildiğim psikolojimin bozulduğu aynı kliniğe tekrar dönmem isteniyor hem de hali hazırda istifaya zorlanırken ve zorlanmışken.
Şu anda çalışmakta olduğum(rotasyona gönderildiğim eğitim araştırma hastanesinde ki klinik)klinik hocam ben rotasyona gönderildikten sonra eski hocam tarafından telefonla aranıp beni almamam konusunda uyarmış,hakkımda uyumsuz olduğum psikolojik sorunlarım olduğunu söylemiş olduğunu bana iletti,yani eski hocam hayatımı karatmaya çalışmak ve geleceğimle oynamak için elinden geleni yapıyor.Son olarak tıpta uzmanlık tüzüğünde yer alan hocaların asistanlık tüzüğünde yer alan 6 ayda bir asistan hakkında ki kanaatini sağlık bakanlığına bildirmesi hususunda ki madde ğereğince;eski hocamın asistanlığımın 2009 un son altı ayını içeren kanaati uyarınca ,işimde zayıf ve istidadımın yetersizliği yönünde ki kanaati yüzünden sağlık müdürlüğünden uyarı aldım,ama tıpta uzmanlık tüzüğü uyarınca 25. madde 3.fıkra c bendi(...Uzmanlık eğitiminin altı aylık değerlendirme devresinin birden fazla birim sorumlusu yanında geçmesi halinde, bu kaydı yanında en fazla süre geçirilen birimin sorumlusu yapar...)eski hocamın yanında 37 gün yeni hocamın yanında 4 ay geçirmeme rağmen kanattini yeni hocamın vermesi gerekirken bu konuda kanaat bildirerek usulsüzlük yapmış oluyor.Her nedense hocamın daha önce ki üç kanaati olumluyken beraber ceza almamızdan ve beni istifaya davet ettikten sonra birden kanaati değişiyor.
Uzmalık tüzüğüne göre 25. madde "Birim sorumlusu kanaati: Birim sorumluları(klinik şefi) altı ayda bir uzmanlık öğrencilerinin göreve bağlılık, çalışma, araştırma ve yönetme yetenekleri ile meslek ahlakı hakkındaki görüş ve kanaatlerini uzmanlık eğitimi takip sistemine kaydedip kurum amirlerine onaylatır. Uzmanlık eğitiminin altı aylık değerlendirme devresinin birden fazla birim sorumlusu yanında geçmesi halinde, bu kaydı yanında en fazla süre geçirilen birimin sorumlusu yapar. Bu değerlendirme sonucunda olumsuz görüş ve kanaat notu alanlar kurum amiri tarafından yazılı olarak uyarılır. İki kez olumsuz kanaat notu alan uzmanlık öğrencisinin birimi, varsa aynı kurumdaki, yoksa mevzuatı çerçevesinde belirlenen başka bir kurumdaki eğitim birimi ile Kurulca değiştirilir. Yeni eğitim biriminde de iki kez olumsuz kanaat notu alan uzmanlık öğrencisinin hizmet süresi ne olursa olsun uzmanlık öğrenciliğiyle ilişkisi kesilir. Tekrar uzmanlık eğitimine giriş sınavına girip uzmanlık eğitimine başlayanlar hakkında 23 üncü madde hükümlerine göre işlem yapılır."
Bu maddeler halihazırda yürülükteyken ,ben her türk vatandaşı gibi hukuk ve hukuki süreçler ve/veya tüzük ve yönetmeklikler ne gerektriyorsa onun yapılmasından yanayken maalesef ahbaplık ilişkileri içinde ve beğenmediğini hoşuna gitmeyeni kısa yoldan bertaraf etmeye çalışan amirlerimin yaptığı şeyleri son derece hukuksuz ve gayrı ahlaki buluyorum, ayrıca ortada geleceğim söz konusu.

Bu konuda ,"istifaya zorlanma" Bana yardımcı olamak isteyen değerli hukukçuların izlemem gereken yollar hususunda bana bilgi vermeleri,yapılabilecek ve yapılamayacak şeyler konusunda yol göstermelerini bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim