Merhabalar, Konuları baya inceledim ancak kendi sorunuma benzer bir sorun ile karşılaşamadım bu yüzden affınıza sıgınarak sorumu yoneltiyorum eğer müsait olurda cevao verebilirseniz çok memnun olurum.

01.09.2009 Tarihinde işyerimi (Internet Cafe) 48.000 TL Karsiliginda 30.000 TL pesin, 18.000 TL Çek karşılığında sattım. İşyerime Maliyeden Kapanış verdim ve satmış olduğum şahısta yeni AÇILIŞ verdi. 18.000 TL değerindeki çek 20.02.2010 tarihliydi ancak bugun isyerimi devir ettigim sahis beni arayarak bana; "Sana 15.000 TL vereceğim haberin olsun" dedi bende kendisine bunu hicbir sekilde kabul etmeyeceğimi ve çeki zaten bankaya tahsil için verdiğimi belirttim. bana " nereye verirsen ver ben yatırmadıktan sonra istediği yerde olsun çek" dedi. Bu bana vermiş olduğu çek kendi adına değil Çarşının iyi bir esnafından bana vermek icin hatır ceki alıp verdi ancak ben arkasını cirolattırmamıştım unutmuştum. Ceki ise eşimin banka hesabına tahsili için arkasını eşime cirolattırarak bankaya teslim ettik. Alıcının bana 15.000 TL vereceğim demesinin nedeni ise kendisine Fatura kesmemisim dükkandaki demirbaşların ona satışında fatura kesmem gerekliymiş ancak bunu bana Maliyeden kaydımı kapattırdıktan sonra söyledi ve malumunuz artık Fatura kesme gibide bir imkanım yok. Şimdi merak ettiğim soru müsadeniz ile Bu şahıs bana başkasına ait bir ceki verdiğinden dolayı bu çeki icraya vermeme engel olurmu icraya verdiğim takdirde mahkeme bana "Sen bu kişiye ne sattın?" veya "Sattıgının faturası nerede?" diye sorarmı yani bu çeki bu durumda yasal olarak ödememeleri söz konusu olabilirmi acaba ? Çekin zamanı bu ayın 20 sinde eğer müsait olduğunuzda cevap verebilir iseniz gerçekten çok memnun olurum saygılar..