Öncelikle böyle bir platformu kuranlara teşekkür ediyorum. Gerçekten de çok faydalı.

Her ne kadar araştırma yapsam da net olmayan bazı sorulara yanıt arıyorum. Konu hakkında iki sorum olacak idi.

1. Ceza mahkemelerini ilgilendiren bir kamu davasının açılması için dava açılma süresi diye bir şey olabilir mi? Kamu görevinin başında bulununan amir-yönetici konumundaki bir kişi davayı açmamış olması ve eğer bir dava açma süresi varsa ve bu süre geçmiş ise, kamu davasının açılamayacağı anlamına gelebilir mi? Aynı durum kamu davası değil de, vatandaşın şikayeti ile yapılabilecek bir ceza davasının açılması için olduğunda bir süre tanımlaması var mıdır? Örneğin, şüpheli olabilecek bir kişinin öğrenilmesinden sonra 6 ay içersinde dava açılmalıdır şeklinde bir durum söz konusu mudur? Araştırmaların sonucu ceza davalarında böyle bir sürenin varlığınından net bir sonuca ulaşamadım.

2. Dava açma süresi ile dava zamanaşımı farklı şeyler midir? Daha doğrusu dava açma süresi diye bir kavram ceza davalarında var mıdır, varsa ne anlama gelmektedir.

Konu hakkında yardımlarınızı talep etmekteyim. Teşekkür ederim.