+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Vergi tahsilatı zaman aşımı

Vergi tahsilatı zaman aşımı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

Sayın Ramses

Rapor konusu dönemde yaklaşık 2 milyon USD ihracat yapmıştım.
    Rapora konu fatura tutarı 69.000TL Bankadan fatura bedeli olarak ilgili firmanın hesabına havale olarak ödeme yapmıştım.
    İşte Denetmenin bu dekontu görmezden gelip naylon faturayı bilerek kullanmaktan Kaçakçılık, V.Z cezası vs. rrapor düzenledi.
    Suç duyurusuna cevap olarak (Sözde ben Dekontu saklamışım) gibi idare soruşturma izni vermedi. şimdi sorarım size kim evrak sakalayarak cezai bir şeyle muhattap olmak ister ?
    Cumhuriyet savcısından önce kurumdan karar bana tebliğ edildi (Soruşturmaya izin verilmedi) Buna bölge idare mahkemesinde itiraz ettim. Savcılığında itiraz hakkı var sonucunu bekleyeceğim. hukuk yolunu bitirdikten sonra AHİM taşıyacağım davamı çünkü ben yapmadığım bir suçtan dolayı mağdur edildim, iflas ettirildim. İş bağlantısı yapmak üzere 2001 yılında hava alanında pasaport'uma el konuldu hala yasaklı durumdayım. (ÖMÜR BOYU YASAKLI)

Ben kendi vicdanımda çok rahatım ö yüzden bunca mücadele veriyorum. Vurgun yapıpta kaçan kaç kişiyi yakalıyorlar. Kümesteki kazları yolmak varken.
    Bu konuları itilaflı olduğum idareyle defalarca görüştüm ama sonuç nafile
    (Getir öde ) başka bildikleri bir şey yok öde ama nasıl?

Bu sitede yazmamın nedeni bilgili olan arkadaşların katkısı ve bilgilenmektir.
    kimseyi kırmak ve eleştirmek hakkımda yok anlayışla karşılacağınızı umarım.

Hukuki NET Güncel Haber

Vergi tahsilatı zaman aşımı konulu yargıtay kararı ara
    Vergi tahsilatı zaman aşımı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ramses75 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Selçuk Bey; Yapmış olduğunuz yorumlarla vergi denetim birimlerini itham altında bırakmış olduğunuz için cevap veriyorum

1- Hiçbir vergi denetim elemanı kraldan fazla kralcı olmaz. Kendisine verilen görev emrini yerine getiriyordur.

2- Mükellefi zor duruma düşüren denetim birimi değil, mükellefin kendisidir. Yapılmayan bir hata veya işlenmeyen bir suç için kimse kafasına göre rapor tanzim etmez.

3- Unutmayinki denetim birimleri sadece sıradan vatandaşı değil, Türkiye'nin en bilinen holdinglerini, avukatları, SMMM leri Ve YMM'leride incelmekte ve tarhiyat yapmaktadırlar. Bunları örnek vermiş olmamım nedeni, bu şirketlerin veya meslek gruplarının vergi veya denetim karşısındaki kanuni haklarına vakıf olmalarıdır.
    Buna rahmen denetim birimlerinin "kafsına göre iş yapıyorlar" düşüncesinin hiçbir mantıklı izahı yoktur.

4- (Her işlem yapan memura yaptığı işlemin hatalı sonucu bildirilmelidir) Neye ve kime göre hatalı, bunu daha net ifade etmeniz gerekiyor.

5- (Özellikle vergi denetim elemanlarının düzenledikleri raporların yüzde kaçı tahsil edilebiliyor yüzde kaçı vergi yargısından geri dönüyor bu gösterilmelidir.)
    Bu son derece yanlış ve yönledirci bir ifadedir. Önce şunu sormanız gerekir. Denetim birimlerinin düzenlemiş olduğu raporların yüzde kaçı yargıya gidiyor. Yüzde kaçı yargıya gitmeden tahsil ediliyor. Bunları yazın, yazarken, lütfen kaynak gösterin. "ben söyledim oldu" demekle olmaz.

Son olarak şunu ifade etmek istiyorum. Özellikle denetim birimlerine yüklenmenizin arkasında başka nedenler olabilirmi.
    Denetim birimlerinin hepsi aynıdır demedim ama bir çoğu maalesef kraldan çok kralcı. Ben bes yıldır yurtdışında muhasebe mesleğini ifa ediyorum. Dolayısıyla bir denetim birimiyle doğrudan yada dolaylı muhatap değilim. Ancak meslekdaşlar çok fazla soru sorduğu ve bende türkiye olduğum zamanlarda onlarla ilgilendiğim için uygulamayı birebir görüyorum. Şimdi sisin maddeler halindeki yorumlarınıza ikinci bir yourum yapayım. Böyle gereksiz yanlış anlamalara sebep vermeyelim.
    1-Kendisine verilen görevin yetki sınırlarını aşarak bir takım varsayımlarla kendisini hem hakim hem savcı yerine koyan bazı denetim elemanlarını kim denetliyor? Yani örneğin Hakimler ve savcılar yüksek kurulu görev ve yetki sınırlarını aştı diye güncel tartışmaar olurken bir vergi denetim elemanının raporu kimin teknik denetminden geçiyor?
    2-Yapılmayan bir hata ve işlenmeyen suçlar için kesilen cezalar %90 oranında yargıdan dönüyor. Bunları yok saymak nasıl mümkün olur?
    3-Hata sıradan vatandaşa da holdinge de yapılır. Ben aralarında bir ayrım gözetiliyor kanısında değilim. yani bir vergi denetim elemanı holdingin işlerinde daha titiz davranmıyor. Aksini iddia etmek bazı yanlış anlamalara yol açabilir.
    4- ÇOk kolay. Yargıya göre. Vergi iliminin kabul ettiği gerçekler ulaştığı bilimsel seviye bir işlemdeki hatayı tespit edebilecek seviyededir. Çok spesifik ve uç örnekler için elbette istisnalar olabilir.
    5-Yaklaşım dergisinde yayınlanan ve Gazi Üniversitesi Maliye bölümü araştırma görevlilerinin yaptığı çok güzel bir araştırma var. okumanızı tavsiye ederim.

Başka sormak istediğiniz bir şey var mı?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    maalesef vergi inceleme raporlarından davalık olanlarının % 90 civarındaki rapor mahkemelerce ya terkin edilmekte ya da tadilen tasdik akararı verilmekte.
    ancak bunun bir çok nedeni var.
    1.mevzuatta belirtilen kanun maddesinin yoruma açık bırakılması ve bu nedenle mahkeme ve maliyenin bunu farklı yorumlaması. örneğin belge alınmamasından dolayı % 10 özel usulsüzlük cezasında maliye tek taraflı tespiti yeterli görüyor , mahkemelerse iki taraflı tespit istiyor. bakanlık bu maddeyi değiştirmedikçe (inceleme elemanı buna ceza kesmek zorunda) bu ve benzeri tarhiyatlar mahkemeden dönecektir. bu inceleme elemanının değil bakanlığın uygulamasından kaynakalanan birşeydir
    2.inceleme elemanının inceleme olanakları (teknik imkan) çok kısıtlıdır.bu kısıtlılık evrak üzerinde inceleme yapma nedeni olurki bu da günnün ekonomik, sosyal koşullarını doğru tespit etmeye engeldir. örneğin bir beyaz eşya fabrikası üzerinde inceleme yapılsın.denetmenin buradaki teknik konuları bilme şansı olmadığı için odalarla yazışma yaparak bu tür fabrikanın ne kadar üretim yapacağını hesaplar mesela.olması gereken bu denetmenin gerekli mühendisleri temin ederek yerinde bir üretim raporu tespit etmesi gerekir.ama ne mümkün. bırakın böyele bir tespiti, denetmen bir araç bile isterken elli yerle yazışarak taşıt görev emri çıkarır. halbuki parayı maliye toplar ama buna rağmen satış yapan her mümessildebile benzin sınırsız araç bulunur.
    3. maliye genelde vergileri dolaylı olarak aldığı için dolaylı vergileri önemsemez
    4.inceleme elemanlarının mahkemeden dönen tarhiyatlarde bir sorumluluğu yoktur.bu nedenle kraldan fazla kralcı olması ona bir zarar vermez.kraldan fazla kralı olanlarda vardır
    5. işin özü bunlar çok arttırılabilir. ama düzgün bir sistem oluşturulması istenmez zaten. çark böylece herkese yarar.dolaylı vergi bütçeye yeter. siyasiler genelde işadamıdır.yasalarda boşluk ve eksiklik kime yarar anlayın.düzen bozukluğu halka zarar başkalarına kar olarak döner
    Molyer beye katılıyorum. Elbette ki işin içerisinde olan uzman bir arkadaşımız olarak bu yazıları yazıyor. Maliye bakanlığı da denetim birimlerine gerekli teknik iktisadi ve bilimsel alt yapıyı sağlamak zorundadır. Bir hata varsa bunu tek bir kişide değil sistemde aramakta büyük yarar vardır. Müfettişe teknik destek saglanmazsa veya bilgisi olmadığı bir konuda rapor yazması istendiğinde gerekli araştırma olanakları sunulmazsa ortaya çıkan sonuçtan da doğrudan doğruya onu suçlu tutmamak gerekir. Normal bir kimse bilerek ve isteyerek hatalı bir iş yapmak istemez. Elbette burda bir suçlu aramıyoruz.Sadece sistemdeki bir yanlışı vurgulamaya çalışıyoruz.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı meltyapi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Ramses

Rapor konusu dönemde yaklaşık 2 milyon USD ihracat yapmıştım.
    Rapora konu fatura tutarı 69.000TL Bankadan fatura bedeli olarak ilgili firmanın hesabına havale olarak ödeme yapmıştım.
    İşte Denetmenin bu dekontu görmezden gelip naylon faturayı bilerek kullanmaktan Kaçakçılık, V.Z cezası vs. rrapor düzenledi.
    Suç duyurusuna cevap olarak (Sözde ben Dekontu saklamışım) gibi idare soruşturma izni vermedi. şimdi sorarım size kim evrak sakalayarak cezai bir şeyle muhattap olmak ister ?
    Cumhuriyet savcısından önce kurumdan karar bana tebliğ edildi (Soruşturmaya izin verilmedi) Buna bölge idare mahkemesinde itiraz ettim. Savcılığında itiraz hakkı var sonucunu bekleyeceğim. hukuk yolunu bitirdikten sonra AHİM taşıyacağım davamı çünkü ben yapmadığım bir suçtan dolayı mağdur edildim, iflas ettirildim. İş bağlantısı yapmak üzere 2001 yılında hava alanında pasaport'uma el konuldu hala yasaklı durumdayım. (ÖMÜR BOYU YASAKLI)

Ben kendi vicdanımda çok rahatım ö yüzden bunca mücadele veriyorum. Vurgun yapıpta kaçan kaç kişiyi yakalıyorlar. Kümesteki kazları yolmak varken.
    Bu konuları itilaflı olduğum idareyle defalarca görüştüm ama sonuç nafile
    (Getir öde ) başka bildikleri bir şey yok öde ama nasıl?

Bu sitede yazmamın nedeni bilgili olan arkadaşların katkısı ve bilgilenmektir.
    kimseyi kırmak ve eleştirmek hakkımda yok anlayışla karşılacağınızı umarım.
    Yapmış olduğunuz iddia çok ciddi.
    Biliyorsunuz ki inceleme raporu düzenlenmeden önce bir tutatnak düzenlenir. Düzenlenen bu tatanakta size konuyla ilgili olarak açıklamalarınızı ifade etmenizi istenilen bir soru mutlaka sorulur. Sİz bu soruda iddia edilen hususla ilgili itiralarınızı varsa resmi belge ve kanıtları sözlü olarakta ifade edebilirsiniz.

Ancak sizin ifadenizden böyle bir açıklama yapmanıza izin verilmediği anlaşılyor. Bu çok ciddi bir iddia. Şayet denetim elemanı buna izin vermedi ise, bunu mahkemeye taşımadan bağlı olduğu birim veya kurula şikayet edebilirdiniz. Sonucunu mutlaka alırdınız.

Şunu sormadan geçemeyeceğim. O dönem, sizin bağlı bulunduğunuz bir avukat, SMMM, YMM yokmuydu. Bunlar sizi hiç haklarınız konusunda bilgilendirmedi. Çünkü burum sizin anlattığınız gibi ise bu davayı doğru kişilerle kazanmanız %100'dür. Ancak doğru kişilerle diyorum. Çünkü, malesef günümüzde yaptığı işin mevzuatını bilmeyen, işleyişini bilmeyen meslek mensupları mevcut.

2.000.000 dolar hasılat elde etmişsiniz. bu kabaca 3.000.000 Tl eder. %10 karlılıkla çaılştığınızı düşünür isek 2.700.000 toplam maliyetiniz vardır. 69.000/2.700.000= yüzde 2.5'tir. Şu durumda ödeme ile ilgili olarak herhengi bir belge ibraz etmeseniz dahi hakkınızda bilerek kullandı şeklinde işlem yapmak çok zordur. Diğer taraftan raporun tamamını görmeden yorum yapmak çok zordur. Dilerseniz. pm'den mail adresimi verebilirim. İlgili raporu gönderiri iseniz. Kesin yorumlarımı size yine pm'den iletebilirim

Nerede
    Ankara
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı selcukgulten rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Denetim birimlerinin hepsi aynıdır demedim ama bir çoğu maalesef kraldan çok kralcı. Ben bes yıldır yurtdışında muhasebe mesleğini ifa ediyorum. Dolayısıyla bir denetim birimiyle doğrudan yada dolaylı muhatap değilim. Ancak meslekdaşlar çok fazla soru sorduğu ve bende türkiye olduğum zamanlarda onlarla ilgilendiğim için uygulamayı birebir görüyorum. Şimdi sisin maddeler halindeki yorumlarınıza ikinci bir yourum yapayım. Böyle gereksiz yanlış anlamalara sebep vermeyelim.
    1-Kendisine verilen görevin yetki sınırlarını aşarak bir takım varsayımlarla kendisini hem hakim hem savcı yerine koyan bazı denetim elemanlarını kim denetliyor? Yani örneğin Hakimler ve savcılar yüksek kurulu görev ve yetki sınırlarını aştı diye güncel tartışmaar olurken bir vergi denetim elemanının raporu kimin teknik denetminden geçiyor?
    2-Yapılmayan bir hata ve işlenmeyen suçlar için kesilen cezalar %90 oranında yargıdan dönüyor. Bunları yok saymak nasıl mümkün olur?
    3-Hata sıradan vatandaşa da holdinge de yapılır. Ben aralarında bir ayrım gözetiliyor kanısında değilim. yani bir vergi denetim elemanı holdingin işlerinde daha titiz davranmıyor. Aksini iddia etmek bazı yanlış anlamalara yol açabilir.
    4- ÇOk kolay. Yargıya göre. Vergi iliminin kabul ettiği gerçekler ulaştığı bilimsel seviye bir işlemdeki hatayı tespit edebilecek seviyededir. Çok spesifik ve uç örnekler için elbette istisnalar olabilir.
    5-Yaklaşım dergisinde yayınlanan ve Gazi Üniversitesi Maliye bölümü araştırma görevlilerinin yaptığı çok güzel bir araştırma var. okumanızı tavsiye ederim.

Başka sormak istediğiniz bir şey var mı?
    1- İnceleme hususunda denetim biriminin görev sınırlaması yoktur. Gördüğü herşeyi tenkit edebilir. O halde hangi görev sınırlamsından bahsediyorsunuz. (bkz VUK 134-147 arası maddeler) Her denetim elemanının düzenlediği rapor mutlaka komisyondan geçer, varsa hataların düzeltilmesi istenir.

2- Gelir İdaresi Başkanılığının faaliyet raporunu incelemnizi şiddetle tavsiye ederim. Ama durun ben size ilgili olan böümü aktarayım.
    2008 Yılı Tüm Uzlaşma Sonuçları:
    Başvurulan Dosya Sayısı:32.937
    Uzlaşılan Dosya Sayısı:27.177
    27.177/32.937=%82.51 oranında mükellef zaten öngörülen tarhiyatı kabul ediyor. Ayrıca, denetim birimleri tarafından düzenlenen rapor sayısı ile TÖU istenen rapor sayısı arasındaki farkın önemli bir kısmı, mükelleflerin uzlaşma talep etmemesinden değil, bu raporlarda eleştiri konusu yapılan hususların tarhiyat öncesi uzlaşma kapsamında bulunmamasından kaynaklanmaktadır.Bu raporlar ise, Vergi Usul Kanunu’nun 376’ncı maddesindeki hükümlerden yararlanılarak ödenmekte veya yargıya götürülmektedir.

3- Bu nasıl bir iddia. holdinglere yapılan incelemerde titiz davranılmamış olsa, Bugün gazetelerde yer alan devasa matrahlar hiç olmazdı.

4-Artık bu soruya cevap verme gereği dahi hissetmiyorum. İyi o zaman;
    Davayı kaybeden avkatı cezalandırlaım.
    İncelemeye giren mükellef için muhasebeciyi cezalandıralım
    İyileşmeyen hasta için doktoru cezalandıralım.
    pazarda bağıran esnaf için zabıtayı cezalandıralım.
    Tabi bunlar abartı. Ancak istediğiniz talepte bir okadar saçma.
    5- 5. sorunuzun cevabanı 2. maddede verdim. Tek yönlü hareket etmeyelim. Bütünden küçük bir parçayı alıp. Tüm gerçek budur diyemezssiniz.

Yine siz ve Molyer Bey. Denetim elemanlarının teknik bilgi yetersizliğinden bahsetmişiniz. Buna gülerek şu cevabı veriyorum. Bahse konu insanlar Türkiye'nin en iyi ünüversitelerinden mezun olarak ve ciddi bir sınav eğitim sonucu mesleklerini ifa etmektedirler. Ayrıca yine bu insanların birçoğu Başbakanlık makamıda dahil olmak üzere bakan, milletvekili, üst düzey bürokrat olmuşlardır. Yine sizde, mali müşavir olarak çok iyi bilirsizniz ki. Özel söktörde de bu insanlar 1. derecede tercih nedenidir.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Ramses75
    Gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşşekür ederim.
    İlgili kişiler benim evraklarımı benden istemediler.İhracat işlemleri ile ilgili olarak izmide bulunan gümrük müşavirliği elemanlarına verdiğim vekaletnameden oradaki koyuvşturmada vekaletnamemizden bizimde evraklarımıza Mali şube tarafından 1999 yılında el kunularak incelemeye alındı. Doğal olarak hangi evraklarımızın nerede olduğu kousunda bir bilgimizde olmadığından evraklarımızı kim inceliyor onuda bilemedik.
    Mali şube kendince suç duyurusunda bulundu, daha sonra vergi dairesi suç duyurusunda bulundu Fazla sizi yormadan tam 4 tane dava açıldı hakkımda Ağır ceza mahkemelerinde ve 4-5 yıl sürdü bunlar ama hepsindende beraat ettim ve kararlarım kesinleşti.
    yargılama kararlarının sonuçlanmasından dolayı bende en ufak konuda bile dava açıyorum, hakkımı alacağımada inanıyorum.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlgili mücadelenizde size başarılar diliyorum. Ancak dediğim gibi, konunun detayını bilmeden kesin yorum yapmak mümkün değildir. Dilerim sıkıntılı günlerinizden en kısa zamanda kurtulursunuz.

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ramses75 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1- İnceleme hususunda denetim biriminin görev sınırlaması yoktur. Gördüğü herşeyi tenkit edebilir. O halde hangi görev sınırlamsından bahsediyorsunuz. (bkz VUK 134-147 arası maddeler) Her denetim elemanının düzenlediği rapor mutlaka komisyondan geçer, varsa hataların düzeltilmesi istenir.

2- Gelir İdaresi Başkanılığının faaliyet raporunu incelemnizi şiddetle tavsiye ederim. Ama durun ben size ilgili olan böümü aktarayım.
    2008 Yılı Tüm Uzlaşma Sonuçları:
    Başvurulan Dosya Sayısı:32.937
    Uzlaşılan Dosya Sayısı:27.177
    27.177/32.937=%82.51 oranında mükellef zaten öngörülen tarhiyatı kabul ediyor. Ayrıca, denetim birimleri tarafından düzenlenen rapor sayısı ile TÖU istenen rapor sayısı arasındaki farkın önemli bir kısmı, mükelleflerin uzlaşma talep etmemesinden değil, bu raporlarda eleştiri konusu yapılan hususların tarhiyat öncesi uzlaşma kapsamında bulunmamasından kaynaklanmaktadır.Bu raporlar ise, Vergi Usul Kanunu’nun 376’ncı maddesindeki hükümlerden yararlanılarak ödenmekte veya yargıya götürülmektedir.

3- Bu nasıl bir iddia. holdinglere yapılan incelemerde titiz davranılmamış olsa, Bugün gazetelerde yer alan devasa matrahlar hiç olmazdı.

4-Artık bu soruya cevap verme gereği dahi hissetmiyorum. İyi o zaman;
    Davayı kaybeden avkatı cezalandırlaım.
    İncelemeye giren mükellef için muhasebeciyi cezalandıralım
    İyileşmeyen hasta için doktoru cezalandıralım.
    pazarda bağıran esnaf için zabıtayı cezalandıralım.
    Tabi bunlar abartı. Ancak istediğiniz talepte bir okadar saçma.
    5- 5. sorunuzun cevabanı 2. maddede verdim. Tek yönlü hareket etmeyelim. Bütünden küçük bir parçayı alıp. Tüm gerçek budur diyemezssiniz.

Yine siz ve Molyer Bey. Denetim elemanlarının teknik bilgi yetersizliğinden bahsetmişiniz. Buna gülerek şu cevabı veriyorum. Bahse konu insanlar Türkiye'nin en iyi ünüversitelerinden mezun olarak ve ciddi bir sınav eğitim sonucu mesleklerini ifa etmektedirler. Ayrıca yine bu insanların birçoğu Başbakanlık makamıda dahil olmak üzere bakan, milletvekili, üst düzey bürokrat olmuşlardır. Yine sizde, mali müşavir olarak çok iyi bilirsizniz ki. Özel söktörde de bu insanlar 1. derecede tercih nedenidir.
    Konuyu fazla uzatmak ve boyutunun dışına çıkarmak istemem. Ama siz yine ben ne dersem doğrudur. Kendim söyler kendim dinlerim yaklaşımı içerisindesiniz.
    1- Her incelemede inceleme elemanının görev sınırlaması vardır. Bunlardan birincisi de vicdanı olmak zorundadır. Yaptığı işlemin sonuçlarını önceden kestirmesi gerekir. Amaç altın yumurtlayan kazı kesmek değil verginin doğru tahsilini saglamaktır. İyi niyetli mükellefle kötü niyetli mükellefi aynı kefeye koymak gerekmez.
    2- Uzlaşma tek kriter mi? Neden açılan dava ve maliyenin kaybettiği dava oranlarınıda yazmadınız? %96 oranıyla açılan davaları idare kaybediyor. Prof Dr Şükrü Kızılot'un kitabında olay detaylıca açıklanıyor.
    3- Titiz davranmaktan anladığınız yüksek ceza kesmek mi? Burda anlayışınızı lütfen tekrar değerlendiriniz.
    4- İyi yürümeyen her sistemde hata yapanı uyaralım dedim. Muhasebeciyi de doktoru da uyarmakla bir şey kaybetmeyiz. Türkiye'de en büyük eksiklik öz eleştirdir.
    5- Alınan parçanın küçük olduğunu nerden çıkardınız. Bana sürekli olumsuz örnekler denk geliyor.

Burda gene aynı hatayı yapıyorsunuz. Ben sadece bazı denetim elemanları bazı konularda yeterli bilgi sahibi olmasada yorum yapıp ceza kesiyor dedim. Hala da aynı şeyi düşünüyorum. Eğitime gelince herkesin belli bir eğitimi var. Özel sektörde sadece bilgi ve eğitimle de adam işe alınmıyor. Bunlar değerlendirme kriteri değildir. Ama benim anladığım siz bir sabit fikri takım tutar gibi destekliyorsunuz? Sizce hata yapan denetim elemanı olamaz mı? Hep muhasebeci veya mükellefler mi suçlu?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ben denetim elemanlarının bilgi eksiği olduğunu söylemedim.aksine incelemelerini teknik imkansızlıklarla yürüttüklerini belirttim. dediğimin özeti problemin kişilerde değil sistemde olduğuydu.sistem doğru ve adil bir vergi muamelesi olmasını engelliyor.biliyorsunizki tebliğler düzenleyici işlemlerdir.vergi kanunları okadar göreceli ve anlaması zorki bu nedenle devamlı tebliğ yayınlanıyor.halbuki kanunların anlaşılır ve tutarlı olması gerekmekte.zaten yargı ve maliyenin farklı yorumlar getirmesinin en büyük nedenide kanunların yoruma açık olması.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu tür davalardan anlaşılacağı üzere. vergi mahkemesi onaylıyor. aynı davanın ceza yargılamasında beraat kararı veriyor. Şimdi Hapis cezası olmayan ve suç olmayan bir davanın nasıl vergi yönünden cezalandırılabilir. Suçu olmayan bir işlemin cezası nasıl oluyor bu tür bir yargılama şekli dünyanın hangi ülkesinde var acaba ?
    Bunun yerine birnin yargılaması sürerken kanıtları tam ve delilerine göre yargılama yapılabilir. karar verildikten sonra hapis cezası verilebilir. Veya tam tersi bir yol izlenebilir. iki ayrı yargılama ve bazen iki ayrı karar çıktığı durumda çık işin içinden çıkabilirsen.
    Bu konuda ara sıra gazete köşelerinde değiniliyor olsada ciddi bir çalışmaya rastlamadım ben.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

vergi kaçırma zamanaşımı

ltd.sti ortaklarinin vergi borcu zaman asimivarmi

limitet sirkette zaman incelemenin zaman asimi

ıcrayla vergı tahsılatı

ltd sti vergi borcu zamanasimi

Forum