+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Vergi tahsilatı zaman aşımı

Vergi tahsilatı zaman aşımı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Vergi tahsilatı zaman aşımı

2001 yılında Ortağı ve müdürü olduğum Şirketin vergi incelemesinden çıkarılan vergi kaçakçılığı ve cezalardan dolayı başlattığım hukuki davaların sonunda bazı cezaların kabul bazılarınında terkin şeklindeki kararları neticesinde dava süreci sürerken çıkan vergi barışı kanuna göre yaptığımız başvuruda kapsam dışı tutuğumuz davaların tümü kapsama alınarak vergi yargısındaki davalarımız geri çekildi.
    Ancak ceza davalarındaki yargılamalar devam ettirilerek vergi dairesi müdahil olarak davalara katıldı yargılama sürecinde yapılan bilirkişi incelemeleri sonucunda işlemlerimizin usul ve yasalara uygun olduğundan müteselsil sorumluluğumuzun olmadığından beraat ettik.

Benim sormak istediğim,
    2001 yılında şirket adına düzenlenen ödeme emirlerine karşılık olarak şirketin mal varlığının olmadığını belirtir yazı ve akabinde cezaları ödemesinin mümkün olmadığını ve şirketin 6136 sayılı yasa 75 madde hükümlerine göre işleme alınmasını talep ettim (Aciz hali) idare bu konuda herhangi bir işlem yapmadı.
    şirket ortakları ve müdürüne Yurtdışı çıkış Yasağı uygulaması uyguladı.

Geçen zaman içinde değişik zamanlarda incelemenin yanlış yapıldığını kaçakçılık olmadığı halde kaçakçılık işlemlerinden ceza kesildiğini düzeltme yapılmasını talep ettik. Her hangi bir işlem yapılmadı.

İş yapamaz duruma gelen şirketi 2004 tarihinde tasfiyesi yapılarak kesin tasfiye edildi.

Şirket ortakları ve müdürü hakkındaki yurtdışı çıkış işleminin kaldırılması için dilekçe ile başvuru yapıldı red cevabı verilmesinden dolayı. İdare mahkemesinde vergi dairesi işlemlerinin yanlışlığı konulan yurtdışı yasağı ile ilgili dava açtım. Ayrıca vergi kontrolörleri ve vergi dairesinden borçlarımıza yatırılan 30 kuruş ve 3 TL gibi 2006 yılı tahsilatların internet vergi dairesi üzerinden tespitimle Cumhuriyet Baş Savcılığına Suç Duyurusunda Bulundum. Dava açmamın akabinde vergi dairesi Tasfiye olmuş şirketin borçlarını şirket müdürü olmam itibarıyla sorumlu sıfatıyla yeniden düzenleyerek 20.10.2009 tarihinde ödeme emirleri tarafıma tebliğ edildi. Bu ödeme emirlerine karşı 7 günlük yasal süreci içinde şahsım adına vergi mahkemesinde dava açtım.

Benim Dava açmama karşılık olarak ilk defa adıma ödeme emri düzenlenmesi vergi cezalarını tahsil zaman aşımı sürecine girip girmediği çünkü şahsıma şimdiye kadar hiç bir ödeme emri düzenlenmediği gibi hep tasfiyesi tamamlanmış şirket adına işlem yaptığıdır. Varlığı olmayan bir şirketinde muhattabı olmadığından herhngi bir dava açma işleminde bulunamadım.

Şu anda yargılaması devam eden vergi mahkemesindeki davamızda delil olarak bilirkişi inceleme raporunu sunduğumuzdan zaman aşımı ile ilgli olarak herhangi bir beyanda bulunmadım.

Yukarıda açıkladığım bilgiler neticesinde bana bilgi bakımından katkı yapabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Vergi tahsilatı zaman aşımı konulu yargıtay kararı ara
    Vergi tahsilatı zaman aşımı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

Konu ile ilgili bilgi sahibi veya önerisi olan kimse yok galiba?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Yapılabilecek şeyleri yapmışsınız, herhangi bir soru da sormamışsınız.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn, Engin Bey
    Evet kendimce araştırmalarım neticesinde elimden geldiğince işlemler yaptım Ancak bu konuda alacağın tahsili şahsıma yapılan işlemlerden zaman aşımı ile ilgilide dava konusu yapabilirmiyim ?

6183 kanunun 75. maddesinde Aciz Hali ile ilgili şirket adına yaptığım yazılı başvurumun işlemleri yapılmadığı gibi vesika düzenlenmedi Bu konuda açaba yargıya başvuru yapabilirmiyim bunun süresinde bir kısıtlama varmı?

inceleme sonucunda 1997 yılına ait borcun incelemesi 2001 yılı tebliğ tarihi
    şirketin tesfiye edilmesi 2004 yılnda ve aciz başvurusu 08.04.2004 tarihinde müdür olarak tarafımdan vergi sorumlusu olarak ödeme emri düzenlenmesi ise tebliğ tarihi 20.10.2009 şahsımdan borç talebinde bulunulması 5 yıl geçtikten sonra yapılmış.
    Sürmekte olan davalarımda kanıt olarak nelere vurgu yapmam geektiği konusunda önerilerinizi bekliyorum.
    ilgilenecek olanlar şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aciz halini pek düşünmeyin.genelde uygulanmıyor ve çokta bir yararı yok.kişiler snıyorku aciz halinde borç kalkıyor . ama öyle bir durum yok.
    ikinci konu ise size beş yıl sonra yapılan tebliğ.bu tebliğ sizin şahsi malvarlığınıza gidebilmek için yapılmış tebliğdir.yoksa borcun tebliği daha önceden gerekli kişilere yada ilanen yapılmıştır.
    yani düşük ihtimalle şirket müdürüne gitmek için şirketle ilgili gerekli araştırmaları yapmamış olabilir daire.bu da ancak ödeme emrinin iptalini gerek tirir ve yenisi düzgün şekilde düzenlenir.dediğim gibi bu düşük bir ihtimal. anlattığınıza göre dava gereken yerlere değinmişsiniz.gerisini mahkemeden beklemekten başka bir çözüm yok gibi gözüküyor.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevap için teşekkürler,
    Borcun kalkması ile değil aslında Şahsım adına konan Yurt dışı çıkış yasağı uygulamasını kaldırmak çünkü uzun yıllar dış ticaret yaparak yüksek ciroları yapmış ve başkada bir iş yapma şansım olmadığı. Zaten bu konu ile ilgili suç duyurusunda bulundum ama soruşturma izni vermiyor idare ama bu iş artık hukuki işlemlerin sonuna kadar gidecek gerekirse AHİM'sine başvuracağım çünkü bu işlemlerle maruz kalmadan önce ödediğim kurumlar vergisi ve bilançolarım elimde delil olarak bir kişinin kafasından verdiği raporun bu şekilde karşılığı olmamalı.

Tebliğat konusunda tüm tebligatları alıyorum ve gerekli cevapları düzenli olarakta veriyorum ilgili kuruma. Bu konuda sorun yok.
    Ayrıca gerçekten Vergi kaçakçılığı yapmadığımı vicdanen rahat bir şekilde bildiğimdende sorunda etmiyorum. bunuda 3 ayrı dava olarak Ağır ceza mahkemelerinde yargılanarak beraat kararıyla kesin ispatladım.

Tek üzüldüğüm yıllarca emek verdiğim iyi bir pazarı olan firmamı kaybetmek.
    Sıradan Bir vatandaşı bu kadar araştırmayla Vergi hukuku konusunda uzman haline getirdikleri tek faydası aslında..

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merak ettiğim vergi inceleme raporuna dava açtınızmı? evet ise mahkemede sonuç ne çıktı.
    yurt dışı çıkış yasağı birkaç özel durum dışında teminatsız kaldırılmıyor maalesef.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vergi inceleme raporuna dava açtım ilk mahkeme sonuçlarında kısmi kararlar çıktı danıştay nezdinde dava sürerken çıkarılan vergi barışı yasasından faydalanmak için verdiğim dilekçeleri vergi dairesi tek bir dilekçe haline getirerek tüm dosyalarımı kapsama almış bu dönemde danıştayda olan dosyamızıda bariş dolaysıyla geri geldi ancak ceza davamız ağır cezada devam etti anlayacağınız aleyhime olan davayı sürdürdü lehime olan davayı düşürdüler.. Ancak verdiğim dilekçelerin benim dilekçeler olmadığından suretlerini vergi dairesinden istedim bu konuda cevap vermediler (Savcılığa suç duyurusunda bulundum) çünkü işlemlere esas dilekçelerde benim imzam taklit edilmiş.
    Benim şu anda vergi ve cezaların aslına itirazım var ve vergi mahkemesinde dava devam ediyor.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

6183 sayılı kanunda zamanaşımını kesen ve zamanaşımını durduran haller sayılmıştır.
    Aşağıdaki hallerde zamanaşımı kesilir:

1. Ödeme,

2. Haciz tatbiki,

3. Cebren tahsil ve takip muameleleri sonucunda yapılan her çeşit tahsilat,

4. Ödeme emri tebliği,

5. Mal bildirimi, mal edinme ve mal artmalarının bildirilmesi,

6. Yukarıdaki 5 sırada gösterilen muamelelerden herhangi birinin kefile veya yabancı şahıs ve kurumlar mümessillerine tatbiki veya bunlar tarafından yapılması,

7. İhtilaflı amme alacaklarında kaza mercilerince bozma kararı verilmesi,

8. Amme alacağının teminata bağlanması,

9. Kaza mercilerince icranın tehirine karar verilmesi,

10. İki amme idaresi arasında mevcut bir borç için alacaklı amme idaresi tarafından borçlu amme idaresine borcun ödenmesi için yazı ile müracaat edilmesi.

Borçlunun yabancı memlekette bulunması, hileli iflas etmesi veya terekesinin tasfiyesi dolayısiyle hakkında takibat yapılmasına imkan yoksa bu hallerin devamı müddetince zamanaşımı işlemez.

Zamanaşımı, işlememesi sebeplerinin kalktığı günün bitmesinden itibaren başlar veya durmasından evvel başlamış olan cereyanına devam eder.

yani özetle şunu söylemek istiyorum. Ortada bir amme alacağı varsa. ilgili vergi daireisi bunu kesin olarak zamanaşımına uğratmaz.
    birde memur benim adıma 1 lira yatırarak. borcun zaman asşımına girmasini engelliyor demişssiniz. bunu hiçbir şekilde ispat edemezssiniz. Ayrıca o memur, dediğiniz 1 lirayı yatırmasa, hakkında kesin olarak soruşturma başlatılır ve kesin olarak disiplin cezası alır. Yani hiçbir memur size gıcıklık olsun diye böyle birşey yapmaz. yapmasındaki maksat kendini korumaktır. Emin olun siz olsanız aynı şeyi sizde yapardınız.

(6. Yukarıdaki 5 sırada gösterilen muamelelerden herhangi birinin kefile veya yabancı şahıs ve kurumlar mümessillerine tatbiki veya bunlar tarafından yapılması,) memur yetkiyi burdan alıyor. vergi dairesi, borcu kimin yatırdığına bakmaz
    Konu ramses75 tarafından (18-02-2010 Saat 14:59:12 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. İşte bütün sorun burada zaten yargılama konusunda idare izin vermiyor. Ama her ne kadar izin vermese bile idareler işlemi yapan memurdan önce kendileri sorumludurlar. işte bu noktadan hareketle işin yargı boyutu uzun bir sürece dönüşecektir. Benim anlamadığım bir konu Hem tebliğ çıkaracaksın hemde o tebliğe kendin uymayacaksın. Benim durumumda aynen bu madem idare bu işlemi yapıyorsa belli bir limit altında vezne tahsilatı kabul etmeyecek yada kimlik bilgilerini alacak ha bankada hesapta 1 kuruş olsa amenna diyecek bir şey yok buna. Gelelim memurlar tarafına adam mal varlığı ve hesap araştırması yapmıyorsa dosya yıllarca bekliyorsa bunda kim suçlu sizce. Anlayacağınız idarede görevli olanlar bizim dediğimiz her zaman doğrudur mantığıyla hareket etmektedirler.
    Savcılıkta hesap vermeyi engellemek haksız bir uygulama değilmi peki nerde kaldı bunun eşitlik ilkesi..
    Doğru işlem yapan biri kendini savunur ve aklanır yoksa koruyucu kalkan altında tutarak yaptığım doğrudur demekle olmuyor.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

vergi kaçırma zamanaşımı

ltd.sti ortaklarinin vergi borcu zaman asimivarmi

limitet sirkette zaman incelemenin zaman asimi

ıcrayla vergı tahsılatı

ltd sti vergi borcu zamanasimi

Forum