Merhaba; ben Mühendis ve idarecilik yapan devlet memuruyum.2003 yılı sonunda bir bankaya ihtiyaç kredisi kullanan bir esnafa kefil olmak için gittim. Kredi başvuru formunda 24 ay taksitle 5 milyar TL (2003 te) yazıyor. Bankadaki sözleşmede 50 milyar yazıyor. ben açığa imza attığımı 50 milyarın sonradan yazıldığını düşünüyorum. öyle olamasa kefil olduğum mablağın tam 10 katı tutarı görseydim itiraz ederdim. 5 milyarlık kredi 24 ayda ödenmiş, ancak 2005 yılında sizleşme tarihinden yaklaşık 2 yıl sonra borçluya kredi kartı ve kredili banka kartı verilmiş. benim hiç haberim yok! kartlar 2005 yılından beri kullanılmış ve ödeme yapılmış. ödeme yapılmayıp 2 kartın toplam borcu yaklaşık 30 bin TL ye (Bugünki rakamlarla) ulaşınca noterden ihtarname geldi bana. Ben MENFİ TESPİT davası açtım. Sorularım
1. Banka aynı sözleşme üzerinden 2 yıl sonra kart verebilirmi? (Sözleşmede olsa bile)
2. Sözleşmenin süresi ne zaman sona erer? Süreklilik arz edermi? Kredi başvurusundaki rakam ve süre ne ifade eder?
3. Asıl borçlu üzerine yeteri kadar gitmeyen banka bana ihtarname göndermekle kusurlu davranmamışmıdır?
saygılarımla...