+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Hisseli arazide yaşanan problemler

Hisseli arazide yaşanan problemler Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hisseli arazide yaşanan problemler

öncelikle,bu konuyu okuyacak ve yorumlayacak tüm arkadaşlara en içten teşekkürlerimi sunarım.
    yaklaşık 45 yıldır sahibi olduğum bahçeli bir arazim var,15 yıldır bu bahçeli evde oturmuyorum,bu evin bitişiğinde ki arazi caddeye paralel olup 330 m2 dir,benim arazim ise hemen bunun arkasında olup 445 m2 dir.
    daha önce tapuya gidip ,tapusunu almış olduğum bu arazi belediye tarafından şuyulandırma yapılmış,bitişik arazi ile benim arazimi hisseli tapu haline getirmiştir.
    ayrıca hemen bitişiğimde ,bir komşuma ait olan ,ana caddeye ve bizim hisseli tapuya paralel 700 m2 kadar arazi mevcuttur.
    hisseli tapuda ki komşum sürekli huzursuzluk çıkarmaktadır,yaptığı şeylerden bazılarını saymak istiyorum.
    önce evimin giriş yolunda ki 1.5 metre kadar bahçe giriş yolunun kapısını kırmıştır,bahçeme 2-3 ton kadar inşaat molozu dökmüştür,bahçemde bulunan 40 yıllık incir ağacını kökünden kesmiştir,hisseli araziler duvarla bölünmüş olmasına rağmen,duvarın bana bakan kısmına bitişik wc yapmıştır,hergün bahçeme girmekte,bahçemde ki kiracılarımı taciz ve darp etmektedir,akan çatı için tuttuğum ustanın çalışmasına mani olmaktadır.bu ve benzeri saymadığım çeşitli benzer haraketlerden bıkmış bulunmaktayım.
    ne yaptım; bugün cumhuriyet savcılığına yaptığı davranışlar hakkında şikayet dilekçesi verdim.
    başka ne yaptım;bir avukatla görüştüm,avukat bana izale i şuyu davasını anlattı,bütün araziyi satın alabileceğimi söyledi.
    değerli arkadaşlarımıza sormak istediğim konular ise;
    yukarıda kısaca anlattığım durum sanırım az çok anlaşılır vaziyettedir.
    cumhuriyet savcılığına yapmış olduğum şikayet neticesinde ne gibi bir yaptırım ve ceza uygulanabilir,ne kadar sürer ?
    izale i şuyu davası açabilirim,açmak istemiyorum,açmak istemememin nedeni komşum bitişik araziye 3 ev yapmış ve 3 aile oturmaktadır,onların da evsiz kalmalarına vicdanım el vermemektedir.
    bu arazi bana baba yadigarı olup,25 yılım orada geçmiştir,yol sorunu hal olup,hisseler ayrılabilirse tekrar o araziye uygun bir ev yapıp,torunlarımla oturmak isterim.
    bitişik araziye dava açar parası ve değeri karşılığında arazi alır,arsama eklersem,hisseli arazi olmaktan kurtulabilirmiyim ?
    sonuna kadar mesajımı okuyan,cevap veren arkadaşlara da çok teşekkür ederim...

Hukuki NET Güncel Haber

Hisseli arazide yaşanan problemler konulu yargıtay kararı ara
    Hisseli arazide yaşanan problemler konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hisseli arazide yaşanan problemler

sanırım izale i şuyu davası açmaktan başka, çözüm yolu görünmüyor... yazdığım mesajı yorumlayan arkadaş da hiç olmamış...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Savcılığa şikayetinizden kişiye para cezası veya ertelemeli hapis cezası çıkabileceğini tahmin ediyorum.
    İzalei şuyu davası açmak istemiyorsanız her eyleminde müdahelenin men'i davası açıp siz onu yıldırmayı başarabilirsiniz.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın Av. Engin bey,

öncelikle bilgi verdiğiniz ve vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
    ''Savcılığa şikayetinizden kişiye para cezası veya ertelemeli hapis cezası çıkabileceğini tahmin ediyorum.
    İzalei şuyu davası açmak istemiyorsanız her eyleminde müdahelenin men'i davası açıp siz onu yıldırmayı başarabilirsiniz.''

izale i şuyu davası açmak istememenin nedeni,kimsenin malında gözüm olmaması,komşum olan insanların cahil olduğunu bilmem,onları da evsiz barksız kalmalarına vicdanımın müsade etmemesidir.

savcılık başvurusu yaptım,yazılı dilekçemde olaylar kısmında 8- 10 madde hukuk dışı hareketi sıraladım,iki nüsha mzalayı savcılığa nufus cüzdanı sureti ile,ve savcılıkta alınan ifademle birlikte teslim ettim,ülkemizde yargıda ki yığılmayı ve bazen davaların çok geç sonuçlanmasını da biliyorum,tecrübelerinize dayanarak savcılık kanalı ile açılan dava ne kadar sürede sonuçlanır,bir tahminde bulunabilirmisiniz ? (çünkü tahminimce gelebilecek bir para cezası bile komşumu uyarmaya,birdaha bu tarz hareketleri yapmamaya yetecektir )bahsettiğiniz müdahelenin meni davasını araştıracağım.
    iyi çalışmalar dilerim...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Bir yıldan az süreceğine ihtimal vermiyorum.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

tekrar teşekkür ederim Engin bey,

bahsettiğiniz ''müdahelenin men'i davası '' davasını araştırıyorum...

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Engin bey,
    müdaheleyi men davası hakkında epey araştırma yaptım,sanırım benim açacağım dava bu olmalı,
    bu davayı açtığım zaman bahçemde ki kesilen 40 yıllık incir ağacı,bahçeme dökülen ve kaldırılmayan 3 ton kadar inşaat molozu,odunluğumun ve kömürlüğümün işgalinin kaldırılması,yıkılan bahçe kapımın ve oraya komşum tarafından yapılan arazime giriş yolumu kapatan ağaç merdivenin, bahçeme komşumun hergün izinsiz girmesi olaylarının akıbeti ne olur.
    yani kısaca sormak istediğim uğradığım tüm bu haksız yere el atmaların neticesi bu dava (ve tek bir dava ) ile lehime sonuçlanabilir mi ?

ayrıca çok belirgin biçimde duvarlarla araziler ayrılmıştır,tapuda hisse oranları da sabittir.toplam 775 m2,benim kısmı 445m2,kalan kısmı komşumundur.
    haksız el atmanın davası ile birlikte hakim komşumun,iyiniyet ve komşuluk ilişkilerine zarar veren davranışlarından ötürü,komşumu paydaşlıktan çıkarabilir mi ?
    hali hazırda mülküme giriş yolumun kapatılması büyük sorundur.
    yazdığım mesajı okuyan,konu hakkında yorum yapmak isteyen diğer arkadaşlar da olursa memnun olurum..

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: paylı arazide yaşanan problemler

öncelikle,bu konuyu okuyacak ve yorumlayacak tüm arkadaşlara en içten teşekkürlerimi sunarım.
    yaklaşık 45 yıldır sahibi olduğum bahçeli bir arazim var,15 yıldır bu bahçeli evde oturmuyorum,bu evin bitişiğinde ki arazi caddeye paralel olup 330 m2 dir,benim arazim ise hemen bunun arkasında olup 445 m2 dir.
    daha önce tapuya gidip ,tapusunu almış olduğum bu arazi belediye tarafından şuyulandırma yapılmış,bitişik arazi ile benim arazimi hisseli tapu haline getirmiştir.
    ayrıca hemen bitişiğimde ,bir komşuma ait olan ,ana caddeye ve bizim hisseli tapuya paralel 700 m2 kadar arazi mevcuttur.ve bu arazi aktif olarak kullanılmamaktadır.
    belediyenin şuyulandırma yapılırken komşumun ve benim arazilerimi birleştirmiş olmasının nedeni benim evimin ana caddeye yolu 1,5 metre genişliği kadar olmasıdır.
    eğer 3 metre kadar genişliğinde ana vaddeye yolum olsaydı müstakil tapum,paylı tapu haline gelmemiş olacaktı.
    aşağıda paylı tapuda ki komşumun bazı verdiği rahatsızlıkları daha önce de belirtmiştim.

paylı tapuda ki komşum sürekli huzursuzluk çıkarmaktadır,yaptığı şeylerden bazılarını saymak istiyorum.
    önce evimin giriş yolunda ki 1.5 metre kadar bahçe giriş yolunun kapısını kırmıştır,bahçeme 2-3 ton kadar inşaat molozu dökmüştür,bahçemde bulunan 40 yıllık incir ağacını kökünden kesmiştir,hisseli araziler duvarla bölünmüş olmasına rağmen,duvarın bana bakan kısmına bitişik wc yapmıştır,hergün bahçeme girmekte,bahçemde ki kiracılarımı taciz ve darp etmektedir,akan çatı için tuttuğum ustanın çalışmasına mani olmaktadır.bu ve benzeri saymadığım çeşitli benzer haraketlerden bıkmış bulunmaktayım.

mevcut durumda bahçeli evime ulaşım yolum yok gibidir,olmadığı için bahçeli evime yeni bir ev yapamıyorum,
    izale i şuyu davası açmak istemiyorum,komşumun arazisini satın almak istemiyorum.
    benim bahçeli evime ulaşımım için zorunlu yol davası açmalımıyım,bunu paylı arazide ki komşuma mı yoksa bitişik parselde ki komşuma mı açmalıyım,paya vaki araziye el atma davası açarsam bunun ne gibi yaptırımları olabilir ?
    yani kısaca benim istediğim sadece 45-50 yıllık tapulu arazime kimsenin müdahele etmemesi, 3 metre kadar,(imarda ruhsatlı yeni bir ev inşa ederken problem olmaması için geçiş yolu)...

bu konuda bilgi yada tavsiye verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı paylı arazide el atmanın önlenmesi

öncelikle,konu hakkında 3-4 adet mesaj yazmam,rahatsızlık verdiyse özür dilerim.
    sonuçta bir hukukçu değilim,amacım sadece benim yaşadığım sorunları hukuki açıdan nasıl değerlendirilir,ne davası açılır,konularında görüş alışverişi yapmaktır.
    M.K 683-703 arası maddeleri sanırım benim açacağım davaya ilişkindir.
    '' Madde 683.- Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir.
    Malik, malını haksız olarak elinde bulunduran kimseye karşı istihkak davası açabileceği gibi, her türlü haksız elatmanın önlenmesini de dava edebilir.
    3. Yararlanma, kullanma ve koruma
    Madde 693.- Paydaşlardan her biri, diğerlerinin hakları ile bağdaştığı ölçüde paylı maldan yararlanabilir ve onu kullanabilir.
    Uyuşmazlık hâlinde yararlanma ve kullanma şeklini hâkim belirler. Bu belirleme, paylı malın kullanılmasının zaman veya yer itibarıyla paydaşlar arasında bölünmesi biçiminde de olabilir.
    Paydaşlardan her biri, bölünemeyen ortak menfaatlerin korunmasını diğer paydaşları temsilen sağlayabilir.
    6. Paydaşlıktan çıkarma
    a. Paydaşın çıkarılması
    Madde 696.- Kendi tutum ve davranışlarıyla veya malın kullanılmasını bıraktığı ya da fiillerinden sorumlu olduğu kişilerin tutum ve davranışlarıyla diğer paydaşların tamamına veya bir kısmına karşı olan yükümlülüklerini ağır biçimde çiğneyen paydaş, bu yüzden onlar için paylı mülkiyet ilişkisinin devamını çekilmez hâle getirmişse, mahkeme kararıyla paydaşlıktan çıkarılabilir.
    Davanın açılması, aksi kararlaştırılmış olmadıkça, pay ve paydaş çoğunluğuyla karar verilmesine bağlıdır.
    Hâkim, çıkarma istemini haklı gördüğü takdirde, çıkarılacak paydaşın payını karşılayacak kısmı maldan ayırmaya olanak varsa, bu ayırmayı yaparak ayrılan parçanın paylı mülkiyetten çıkarılana özgülenmesine karar verir.
    Aynen ayrılmasına olanak bulunmayan maldaki payın dava tarihindeki değeriyle kendilerine devrini isteyen paydaş veya paydaşlar bu istemlerini paydaşlıktan çıkarma istemi ile birlikte ileri sürmek zorundadırlar. Hâkim, hüküm vermeden önce re'sen belirleyeceği uygun bir süre içinde pay değerinin ödenmesine veya tevdiine karar verir. Davanın kabulü hâlinde payın istemde bulunan adına tesciline hükmolunur.
    Payı karşılayacak kısım maldan aynen ayrılamaz ve bu payı isteyen paydaş da bulunmazsa hâkim, davalıya payını devretmesi için bir süre belirler ve bu süre içinde devredilmeyen payın açık artırmayla satışına karar verir. Satış kararı, cebrî icra yoluyla paraya çevirmeye ilişkin hükümler uyarınca yerine getirilir.''

denmekte,sanırım el atmanın önlenmesi davası açıp,iyi niyetli olmayan komşumun verdiği zararların önlenmesini istemeli,tazminini istemeli,ayrıca iyi niyetli olmayan ortaklık ve komşuluk ilişkilerine aşırı ve sürekli zarar veren komşumun paydaşlıktan çıkarılmasını istemeliyim...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hisseli tapu sorunu

hisseli arazi davaları

hisseli tapuda yer belirleme

hisseli tapularda yer tespiti

http:www.hukuki.netshowthread.php67133-Hisseli-arazide-yasanan-problemler

hisseli arazide yer tespiti

hisseli arsaya ev yapmak

https:www.hukuki.netshowthread.php67133-Hisseli-arazide-yasanan-problemler

hisseli tapuda yer tespiti

hisseli tapu müstakil tapuya çevirme