Sevgili Hukuki.net üyeleri,

Herkese iyi günler diliyorum öncelikle. Konuya benzer birçok konuyu forumda okudum ancak aradığım bazı şeyleri bulamadığım için konu açma gereği duydum. Eğer aynısı varsa ve ben görmediysem şimdiden çok özür diliyorum.

31.12.2009 tarihinde köyüme gelen bir satıcı, daha doğrusu, kendisini 2'si eleman biri müdür olarak gösteren 3 satıcı, mağazalarının yeni şubelerinin köyümün bağlı bulunduğu ile açılacağını, bu yüzden medya üzerinden değil de böyle kapı kapı dolaşarak hediye dağıtarak açılışı haber verdiklerini söylediler. İsim vermeyeceğim ama adamlar KOÇ firmasının üyeleri olduklarını Vehbi Koç, Rahmi Koç, Mustafa Koç isimlerini kullanarak, firmasının Mustafa Koç'a ait olduğunu felan söyledi. Daha sonra bunları açıklayan eleman gitti, ardından hemen "müdürüm" dedikleri bir adam geldi, elinde kapalı özel olarak bastırılmış bir zarf içinde hediye bulunduğunu söyledi. Eğer hediye çıkarsa bir adet elektrikli süpürgeyi almamız gerektiğini, yok çıkmazsa bu sefer süpürgeyi bedavaya vereceklerini ve bizim formaliteden mağazaya üye olmamız gerektiğini beyan ettiler. Tabiki hediye olarak birşey çıktı, elektrikli fırın. Bu sefer fatura doldurmaya başladı arkadaş, tutar 480 TL. Çok değil mi dedik, makine çok kaliteli, piyasa fiyatının çok altında olduğunu belirttiler. Neyse dedik, aletleri elimize verdiler, güya yanına başka bir hediye olarak da küçük bir çaydanlık verdiler. Bir de peşinat olarak birşey veremez misiniz diye sordu, ama beş kuruş param yok hep kredi kartı kullanıyorum deyince, ısrarından vazgeçti. Neyse bu arkadaşlar "Hakkını Helal Et" felan diyerek gittiler. Eve eşyaları aldım, kutusunu bile açmadan hepsiburada, gittigidiyor gibi sitelerden bu ürünlerin benzer ve aynılarının fiyatlarına baktım, bırakın 480, 280 TL bile tutmuyor Neyse hemen aradım aynı gün, telefona çıkan kadın "geri alamayız, olmaz, neden iade etmek istiyorsunuz ki?" gibi şeyler söyledi, ben de bastırınca başka bir adama verdi telefonu, tamam gelip alırız dedi. Araya yılbaşı girdi, ertesi günü bir daha aradım, arkadaşlar gelecekler, pazartesiyi bekleyin dedi.

Ben Pazartesi sabahtan ilçeye gidip, önce hazırladığım dilekçemi ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine gösterdim, oradaki beyfendi, "Şimdi sen iadeli taahhütlü gönderirsin ama adamlar ya yanlış adres beyan ettilerse, o zaman yaptığın bir işe yaramaz dedi, noterden ihtar çektir dedi." Sonra notere gittim, ihtar çektirdim, 3 nüsha için 67 TL ücret ödedim.

Şimdi tekrardan özür diliyorum bu kadar uzattığım için. Sorularım şunlar:

1. Satıcılar en başta fırın hediye dediler, zarfı önümde açtılar. Ama daha sonra faturaya bakınca fırını da faturaya ilave etmişler. Ayrıca faturanın iki nüshasını da kendisine alacakken, birini istedim, dalgın olduğunu söylerek bir nüshayı geri verdi ve KOÇ grubunun da adını kullanıp halkı istismar edip kandırdıkları için ne yapabilirim?

2. Noter parası, yol parası vs. gibi ücretleri cebimden karşılıyorum, bu olay olmasaydı o paralar yerinde duruyor olacaklardı. Bu paraları geri alabilir miyim?

3. İhtardan 10 gün sonraya kadar benden aldıkları diğer fatura aslını iade etmeleri gerekiyor diye biliyorum, çünkü başka değerli evrak ve para vermedim. 20 gün içinde de malı almaları gerekiyor. Farz edelim geldiler, o zaman bu paraları peşinen isteyip, ürünleri öyle mi iade etmeliyim, yoksa malı verip hem masraflar için hem de istismar için dava mı açmalıyım? Bir de bu davayı Tüketici Hakem Heyetine'mi yoksa normal mahkemeye mi açmalıyım?

İlgilenecek herkese çok teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.
Yasin