Merhabalar

Belediye Fen işlerine bakan kişi beleidyeye inşaat ruhsatı almak için başvuran kişiye belediyeye 9.000tl. ruhsat harcı yatırması gerektiğini ifade etmiştir. Buraya kadar herşey normaldir.

Ruhsat almak isteyen kişiye bu rakam fazla gelmiş ve bu işleri bilen daha önce ruhsat almış kişilerden bilgi almış ve rakamın gerçekten yüksek olduğunu anlamıştır ve araya birilerini sokmak vasıtasıyla rakamı düşürmeye çalışmıştır. araya birisi sokularak neticede ruhsat işi 5.000 tl.ye kadar inmiştir. buraya kadar da rüşvet veya yolsuzluktan bahsedilemez .

Fakatttttttttt şöyle bir durum vardır ruhsat için Fen işlerine 5.000tl. ödenecek ammaa parayı veren kişi yani ruhsatı alacak kişi makbuz falan istemeyecektir.......!!!!!!!!!!!!!! Bilmem anlatabildimmi.

Sözkonusu belediyede ruhsat harçları ile ilgili bir tarife bulunmamaktadır.Fen işlerinin belirlediği rakamlar üzerinde ruhsat harcı alınmaktadır. yani Fen işlerinin kafasına göre. vezneye yatırılan makbuzda ruhsat harcı yazar bu belediyede, işte şıukadar katlı şukadar metrekareli inşaat falan filan ayrıntı yoktur. belediye yöneticeleri tarafındanda bu konu takip edilmez.

Ben bu fen işleri ile sürekli işleri olan bir kişiyim ve bu tip olayları zatn sık sık duyuyoruz fakat bukez olayı bana anlatan kişi duyumunu değil yaşadığını anlattı yani ruhsatı alan kişi anlattı bana . Muhtemelen alınan 5.000 nin 2000i belediye veznesine yatırıldı gerisi ise malumunuz... Olayı yaşayan kişi sürekli inşaat işleri yapan birisi ve şikayetçi olmaktan korkuyor sonra bütün işlerime taş konulur diye biz makbuzdaki kadar para aldık başka para almadık derlerse nasıl ispat edecem diyor bu aşamadan sonra.

Bu olaya artık bir dur demek istiyorum lütfen yol gösterin çünkü bu tip meselelerde yanına destekçi bulmak gerçekten zor oluyor herkez biliyor ama hiç kimse yanaşmıyor. herkes düzene alışmış para verip çözmek cazip geliyor verenler için onun için neyime gerek benim işim görülüyor ya o ne yaparsa yapsın mantığı var.

NE YAPMALIYIM.