+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: ANKARA'ne oluyor- 4/C NEDİR!

ANKARA'ne oluyor- 4/C NEDİR! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı ANKARA'ne oluyor- 4/C NEDİR!

İşyerleri kapatıldığı için özlük haklarıyla kamu kuruluşlarına nakillerini isteyen TEKEL işçilerinin Türk-İş önündeki bekleyişi
    sürüyor.

M.E.Sezen Notu: ANKARA İtfayesi özelleşiyor! Şeker fabrikaları satılıyor! Tütün işletmeleri satılıyor! toplumun herkesimiyle sorun yaşayan hükümet ne yapmaya çalışıyor? sonra biz 3 coçuğumuza hangi fabrikada iş bulacağız.
    http://www.cnnturk.com/2009/ekonomi/...1.0/index.html

Hukuki NET Güncel Haber

ANKARA'ne oluyor- 4/C NEDİR! konulu yargıtay kararı ara
    ANKARA'ne oluyor- 4/C NEDİR! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: ANKARA'ne oluyor- 4/C NEDİR!

PKK’ya açılım emekçiye saçılım’

HABERLERİ içim sızlayarak izledim. Habur’da ‘gerillaya’ nerdeyse kırmızı halı seriliyor, PKK sempatizanları Türkiye’yi savaş alanına çeviriyor ama F-tipi kahraman polisimizin gücü sadece emekçiye, hakkını arayan işçiye memura yetiyor.

Başbakan hiç boşuna İsrail’e posta koymasın. Bugün yaşananların Gazze ve Batı Şeria’da yaşanalardan hiç farkı yok.

Lütfen gazete manşetinizi “AKP’nin gücü emekçiye yetiyor... PKK’ya açılım emekçiye saçılım” diye atın.

Özal “Ben zengini severim” diye tercihini göstermisti ama Başbakan -eski bir emekçi olarak- emekçiye düşmanlığını gösteriyor.

TTA (Tekel) işçilerine “Yan gelip yatma yeri değil” diyen zihniyete cevabımız

Başbakanlık, Çamlıca villaları ve gemiciklikleri kapma yeri değildir diyoruz.
    Haberin tamamı:
    http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...asp?yazarid=42

Nerede
    izmir
    İletiler
    391
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

TEKEL İŞÇİLERİ HEM POLİSTEN HEM DE SENDİKADAN NASIL DAYAK YİYOR?

Tekel işçileri Ankara’da direniyor. Halleri perişan. Polisten cop, gaz yiyor. Aşağılanıyorlar.

Sendika, Türk – İş’e bağlı Tek Gıda İş. Sendikanın çok parası var. Ama işçilerin eyleminde para harcanmıyor. Anlatılan hikaye tam bir sarı sendika hikayesi.

Sürecin arka plan hikayesini Hürriyet’in en muhabir yazarı Yalçın Bayer yazdı. Yorumsuz aynen yayınlıyoruz:

"Sendika-Tekel’in ilginç ‘takas’ı

Ankara'daki Tekel işçilerinin eylemlerinin arkasında ne var?

‘İktidar işçi dostu değildir’ diyordu Türk-İş’e bağlı Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkan Danışmanı Yrd. Doç. Engin Ünsal... TTA’nın (Tekel) yaprak tütün işletmelerini kapatma kararını uygulamaya koymasını eleştiriyordu Ankara’daki köşemizde...

Tekel’in özelleştirmeden sonra ‘işlevsiz’ bırakılan 12 bin işçinin hak arama eyleminin arkasında neler yaşanıyor?

Hak-İş Başkanı Salim Uslu telefonla arıyor; iş hukuku uzmanı Doç. Ünsal’ın “İktidarın, sendikanın bu ve benzer konularındaki direnişini kırmak için Çalışma Bakanlığı aracılığı ile Tek Gıda-İş Sendikası’nı yetki aşamasında etkisizleştirmek ve yandaş sendika Hak-İş olarak güçlendirmeye çalışıyor” sözlerine tepki gösteriyor. “Bu işlerin arkasında başka oyunlar dönüyor” diyor.

Biliyorsunuz Tekel’de yaşanan rezillikleri yıllardır yazıyoruz. Ama son gelişmeleri de özetlemek gerekiyor. TTA’nın (Tekel), içki ve sigara üniteleri özelleştirilince, kapatılan 100 dolayındaki (4’ü de yılbaşında kapanacak) yaprak tütün işleme depolarında çalışan işçiler ‘açıkta’ kaldı; hükümet de onları unuttu!

Çalışma Bakanlığı müfettişleri, Tekel’de ‘gıda’ üretimi kalmayınca kalan işçileri ‘ticaret-büro’ (17 nolu işkolu) sınıfına sokma kararı aldı. (TTA’nın tek kalan tuz işletmesi ise ‘maden işkolu’nda)

Tek Gıda-İş Sendikası, 12 bin tütün üyesini kaybetmemek ve yetki almak için ‘yedek’ bir sendika kuruyor hemen... Tek Gıda İş Sendikası bünyesindeki sendikacılara kurdurulan sendikanın adı; Türk Büro-İş... (Yeri, Tek Gıda İş’in, Kartal Cevizli’deki şubesinde). Türk-İş’e bağlı aynı işkolunda Koop-İş ile Tez Koop-İş adlı iki sendika daha bulunuyor.

(Salim Uslu, Hak-İş’in ticaret-büro işkolunda sendikası olmadığını söylüyor.)

Tek Gıda-İş Sendikası, bakanlık müfettişlerinin ‘işkolu’ değiştirilmesine ilişkin raporu aleyhine İstanbul 6. İş Mahkemesi’ne dava açıyor ve kazanıyor.

Bu arada Hak-İş’in bünyesindeki Birlik Orman-İş Sendikası da, bakanlığa başvurarak buranın ‘tarım iş kolu’nda olduğunu iddia ediyor; ancak bu başvurusu reddediliyor.

Bunun üzerine TTA (Tekel) Genel Müdürlüğü avukatları, İstanbul 7. İş Mahkamesi’nin kararına Yargıtay 9. Hukuk’ta itiraz ediyorlar.

İKİNCİ BİR DURUM...

Bu arada ilginç bir gelişme oluyor. Tek Gıda-İş, Tekel’in kapatılan Kartal’daki (Cevizli sigara fabrikası alanı) 434 dönümlük arazisinin Hazine’ye devrine ilişkin (Yeni kurulacak Şehir Üniversitesi için) Özelleştirme Yüksek Kurulu kararına karşı Danıştay 13. Dairesi’nde dava açıyor ve oybirliğiyle yürütmenin durdurulması kararını alıyor.

18 Kasım tarihinde ‘sürpriz’ bir gelişme oluyor. Tek Gıda İş Sendikası, Cevizli sigara fabrikasının yerinin Hazine’ye devrine ilişkin davayı kazanmışken Danıştay’daki dava dilekçesini geri çekiyor.

İlginçtir, aynı gün de, TTA (Tekel) Genel Müdürlüğü, İstanbul’daki 6. İş Mahkemesi’ndeki dosyanın temyizinden vazgeçiyor. Yani davalar takas edilmiş oluyor.

NEYİN PAZARLIĞI

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu “Bu durumu ne ahlaki ne vicdani bulmuyorum. Bir işveren sendika lehine; sendika da Tekel’in arazisi üzerindeki itirazını nasıl geri çekerler?” diye soruyor. Uslu şöyle devam ediyor:

“Yargıdaki dosyalardan karşılıklı olarak feragat edilmesinden sonra Tek Gıda İş’e taviz veriliyor. Sendika işçileri Ankara’da toplarken, 12 bin işçiyi özlük hakları ile kamu kuruluşlarına geçirilmesini istiyor; nedense işyerlerinde kalsın diye değil... Bu neyin uzlaşması? Tek Gıda İş, niye davadan feragat etti. Bu işçiye niye anlatılmıyor da eyleme zorlanıyor? Burada bir ‘gizli pazarlık’ vardır. İşçi bunu biliyor mu? Burada, sendika meselesi başka, işçinin mağduriyeti başkadır. Şimdi de sendika, işçilere kendisini affettirmek için eylem yaptırıyor. Herhangi bir hükümet, attım-sattım, ne haliniz varsa görün diyemez. İşçi sınıfına ihanet edilmiştir.”

Uslu, “Burada kimler rol alıyor?” sorusuna “Tek Gıda İş’in iki yöneticisi; Genel Sekreter Mecit Amaç ile sendikanın Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Akyürek... Av. Gökhan Candoğan’a davayı geri çek diye talimat veriyorlar. Sonrası skandal... "

Tek Gıda İş’in Başkanı Mustafa Türkel, Türk-İş’in Genel Sekreteri olduğunu hatırlatalım.
    Bu durum, kamuoyunda savunulacak bir şey değildir. Hele polisin işçilere tavrı hem insani değil, hem de hukuk dışıdır? Buna İLO yarın ne diyecektir?"

Odatv.com

Nerede
    izmir
    İletiler
    391
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

YANDAŞ MEDYA KÖR OLDU

Akşam gazetesi yazarı Serdar Akinan, bügün yazısında Odatv’nin de dikkatini çeken bir konuya değiniyor. Haklarını aramak için meydana çıkan Tekel işçilerinin, kimseye zarar vermedikleri halde polis tarafından acımasızca dövülmelerine yandaş medyanın tutumu Akinan’ın da gözünden kaçmıyor.

Türkiye’de gündemi belirleyen bir oluşumdan da bahseden Akinan’ın “Körlük” başlıklı yazısı şöyle:

“Binlerce Tekel işçisi Ankara'nın göbeğinde feci şekilde dövüldü.

Fabrikaları kapatılan, gelecekleri tehdit edilen bu işçiler aileleri, çocukları ve kendileri için onurlu bir hak arayışı sergiliyorlardı.

Hiçbir yere saldırmadılar. Kimseye zarar vermediler.

Türkiye'nin dört bir yanından gelip, geleceklerini ellerinden alan hükümeti, demokratik haklarını kullanarak protesto ettiler.

Görüntüden rahatsız olan hükümet ise bu işçileri döverek dağıttırdı... Bu rezillik neresinden bakarsanız bakın önemli bir haberdir. Fakat dün dehşetle gördük ki hükümete yakın gazetelerin hiçbirinde bu olaylara yer verilmedi.

İktidara yakın bazı yazarlar ise hiç utanmadan hak ararken meydan dayağı yiyen işçilere 'Ergenekoncu' göndermesi yapabildi.

Hak arayan işçiler 'şer odağı'... Elbette dayak yiyecekler... Bunu haber yapan da zaten Ergenekon medyası...

Medyanın bu Goebbels'leri artık mide bulandırıyor.

İktidarın işçilere yönelik açık baskı, hak ihlali ve saldırılarını tartışamazken bu kalemlerin hemen her gün 'demokrasi', 'özgürlükler' ve 'açılım' kelimelerini ucuz bir sos gibi yazılarına boca etmelerini nasıl izah etmeliyiz?

İktidar ve medya ilişkisi gerçekten son derece sorunlu bir ülkede yaşıyoruz.

Bu sütünda, defalarca, bu ilişkinin yapısal bozukluğunun sistemin tamamını zehirlediğinden bahsetmişimdir.

Önceki gün Tekel işçilerinin maruz kaldığı çirkin ve kabul edilemez saldırıyı 'görmeyerek' sicillerine unutulmaz bir çentik attı bu cenah.

Aslına bakarsanız şunu da açık açık konuşmak gerekmiyor mu? Konuşulması gereken konulara karar veren bir kolektif oluştu.

Medyanın her iki ayağı için geçerli bir tez bu...

Kürt meselesi konuşulacak... Konuşalım... Birileri memleket gündemine karar veriyor ve biz aylardır mesela 'Kürt açılımı' konuşuyoruz.

Ciltler dolusu yazı yazıldı, binlerce saat yayında, yüzlerce farklı adam sadece bu meseleden konuştu.

Aylar geçti... Ortada somut tek bir şey var mı? Yok...

Bursa'da yerin yüzlerce metre altında 19 işçi göz göre göre ölüyor. İşçileri bu kadar vahşi bir şekilde ölüme mahkum edenler hakkında insanlığımızdan utandıracak kadar az konuşuyoruz.

İstanbul'da itfaiye işçileri dayak yiyor... Gören bilen yok... Sendikacılar gözaltına alınıyor... İşiten yok.

Her ay binlerce insan işsiz kalıyor. Yuvalar dağılıyor, cinayetler artıyor, suç patlıyor... Biz ne konuşuyoruz? Demokrasi...

Kavramların içini boşaltıp, anlamını esnetmekte mahir bu adamların sicilini nereden okumak gerek?

Amerika’nın Irak işgalinden...

Tezkerenin tartışıldığı günlerde köşelerinden Amerika lehine avaz avaz bağıran bu 'muhafazakar' kalemler Irak’ta bir milyon insanın öldürülmesi karşısında aynı şeyi yapmadılar mı?

Hemen kör oldular.

Dün Tekel işçilerinin maruz kaldığı saldırıyı göstermemeleri de aynı sebepten ötürü...

Körlük... Kasıtlı bir körlük bu...

Artan bu körlüğün nedeni çok açık.

Vicdansızlık ve ahlaksızlık...”

Odatv.com

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu ne biçim dumansız hava sahası kardeşim... Her yer gaz!

İşçiyi sopala.

İtfaiyeciye su sık.

Demiryolcuyu işten at.

Eczacıyı cezalandır.

20 lira yevmiyeyle 220 metrede ölen madencinin patronunu kolla bu arada...

Yakalama!

*

Bakın, Sinan Siirt’ten.

3 çocuğu var, maaş 1.350 lira.

Engin Bursa’dan.

2 evlat, maaş 900 lira.

Suat Diyarbakır’dan.

4 çocuğu var, maaş 1.200 lira.

*

Onları dövdüler Ankara’da.

Arkadaşlarıyla birlikte...

Gözlerine gaz sıktılar.

*

Çünkü... Onlara diyorlar ki:

Senin fabrikayı satıyoruz.

Sen başka bir devlet kurumuna geç.

550 lira maaş al.

Ama, 12 ay çalışmayacaksın.

10 ay çalışacaksın.

2 ay ücretsiz izin yapacaksın.

Bu 10 ay da garanti değil.

İstediğimde kapının önüne koyarım.

Birikmiş ikramiyelerin yanacak.

Kullanmadığın izinler silinecek.

Sendikalı olmayacaksın.

Olursan, zaten kovarım.

*

- Hangi kuruma geçeceğim?

- Belli değil, bakacağız.

- Ne iş yapacağım?

- Milli eğitim, hademe filan.

- Oturduğum şehirde mi çalışacağım?

- Yok, senin şehir dolu.

- Başka şehre mi gönderileceğim?

- Ne var, beğenmedin mi?

*

. Buraya kırmızı nokta koydum, lütfen bundan sonraki satırları çocuklara okutmayın... Ben bu teklifin yapıldığı işçilerin yerinde olsam, “İstersen, bi de domalayım” derdim!

*

Kunta ABD’ye başkan oldu.

Biz kendi ülkemizde köle.

Yönetim Notu: Lütfen iletilerinizi göndermeden önce "önizleme" ile kontol ediniz.

M.E.Sezen: Konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm için yüklemiştim.Tarafımdan silinmiştir.
    Dikkat ederim.
    Konu monica tarafından (20-12-2009 Saat 00:35:17 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gazze'ye yardıma koşanlar, maden ve TEKEL işçilerine neden kayıtsız? 22-01-2010 Sabahattin Önkibar
    Onlarca, yüzlerce, binlerce araç!
    Saatler ve günlerce yol aldı!
    Rehberleri AKP’den 5 milletvekili!
    Hedef Gazze’ydi!
    Filistinlilere yardım malzemeleri götürülüyordu!
    Dinci medya bu serüveni bir gün atlamaksızın ön sayfalarına taşıdı!
    Yapılan şeklen olsa da doğruydu!
    Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir diyen şanlı bir Peygamberin getirdiği mukaddes dininin gereği yerine geldi.
    Ancak bir başka doğru daha var!
    O şanlı Peygambere göre İslâm’da ayrımcılığın yeri asla yoktu! Yardımsa ihtiyacı olan herkese yapılmalıydı!
    Dahası, yardımı siyasi amaca endekslemek ve şova dönüştürmek kabul edilemezdi!
    Öyle olduğu içindir ki Müslümanlıkta yapılan yardımların örtülü yani gizli olanı övülür!
    Hal bu iken kendilerine güya İslâmcı diyen malum zevat bütün dünya önünde davulla-zurnayla güya yardım taşıdılar!
    Tam bu noktada sormaya başlayalım:
    Sahi Gazze için seferber olan mümin kardeşlerimiz (!) Ankara’da kışın bu dondurucu soğuğunda kazanılmış haklarını korumaya çalışan TEKEL işçilerini neden hiç akıllarına getirmiyorlar?
    Niçin bir kez olsun onlara bir sabah sıcak bir çorba götürmeyi düşünmediler?
    Öyle ya Müslümanlıksa TEKEL işçilerinin tamamı Müslüman!
    Üstelik aralarında çok sayıda başörtülü kardeşimiz de var!
    Yoksa onların suçları Filistinli pardon Arap olmamak mı?
    İş askere saldırıya geldi mi demokrasi kaplanı kesilen o dinci medya, bir gün olsun bu işçilerin dramını neden yansıtmaz? Demek ki bunların demokrasisinde işçi ve emeğin hakkı diye bir şey yokmuş!
    Ama efendim onlar hükümete karşı!
    Haaa demek ki sizin Müslümanlık ve demokrasi ölçünüz AKP’ye karşı, ya da yandaş olmakla paralel!
    Ne yani, AKP yokken bu cihanda Müslümanlık yok muydu?
    Demek ki din sizin için inanç değil başka bir şey!...
    Bir başka örnek Bursa’da çöken maden altında kalan onlarca işçimiz!
    Üstelik orada hükümete protesto da yok!
    Peki Gazze’ye paket taşıyan hangi mümin (!) kardeşimiz, ayda 600 liraya çalışıp yerin 2 bin metre altında toprağa gömülen bu işçilerin ailelerine yardımı hatırladı!
    Hatırlamazlar çünkü orada siyasi mama yok!
    İşte bu güruhtur İslâm’ın ayakbağı olanlar!
    Bu güruhtur İslâm İslâm deyip İslâm’a zarar verenler!
    İslâmi literatürde bu gibilere bir şey denilir de, onu ben demeyeyim, siz tahmin edin!
    KIZMAYIN...
    Yazının Tamamı
    Kaynak:http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr...hp?haber=11745
    Konu monica tarafından (22-01-2010 Saat 23:11:23 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Harf eksikliği

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

-MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın TEKEL işçileri için söylediği "yetim hakkı yiyorlar" sözüne tepki göstererek "TEKEL işçileri yetim hakkı yemiyor, bu dili kınıyorum" dedi. -Vural "Bu insanlar yetim hakkı yiyenlerden banka hortumlayanlardan değil, herkes haddini bilsin, sözlerini Başbakan’a aynen iade ediyorum" diye konuştu.
    --------------------------------------------------
    'Yetim Hakkını Sen Yiyorsun
    'Erdoğan'ın TEKEL işçilerine yönelik 'yetim hakkını yedirmem' sözlerine tepki gösteren Baykal,

İktidarın TEKEL işçileri konusundaki tutumunun kaygı ve üzüntü verici olduğunu belirten Baykal, "Başbakan Erdoğan ise saldırgan, hakaretamiz ve suçlayıcı bir üslup’ içinde " değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Erdoğan’ın TEKEL işçilerine yönelik ‘yan gelip yatanlara para vermiyoruz’, ‘yetimin hakkını yedirmem’ dediğini hatırlatan Deniz Baykal, şöyle konuştu:

“Sanki Türkiye'de yetimin hakkını yemesi söz konusu olan kesim TEKEL işçileri. Bu insanlar, bahsettiği yetimlerin kendisi, mağdur olan, hakkı korunması gerekenler onlar. Onlar, kimsenin hakkını yemeye çalışmıyor, kimse de bedava, yan gelip yatma noktasında değil, bu insanlar, çalışmak, üretmek, emeğinin karşılığını almak istiyor. Yetimin hakkını önce sana karşı korumak lazım. Yetimin hakkı konusunda duyarlılığı önce sana sergilemek lazım. Sen, devlet bankasından 750 milyon dolarlık krediyi, damadının başında bulunduğu şirkete, yeterli teminatlar olmadan intikal ettirirken, yetimin hakkını yemiyor musun? Sen 70 milyonun, yetim olanın da olmayanın da hakkını yiyorsun. Bunu yapmış bir insanın, şimdi çıkıp da işsiz kalma tehlikesi içinde, Adıyaman'dan, Muş'tan kopup gelmiş buraya, 'aman işimizi, ekmeğimizi, ücretimizi kaybetmeyelim', diyerek, karda kışta kendini havuza atarak mücadele veren insana, bu söylenebilir mi? Başbakan, kendisiyle ilgili sorumlulukları tamamen unutuyor. Çevrene, etrafına bir bak; kim yiyor yetim hakkını? Başbakan'a, yetim hakkı dedin dur orada, gel şu yetim hakkını, işçilerin durumunu bir konuşalım diyeceğiz.”

-“SEN ÖNCE YEDİĞİN YETİM HAKKININ HESABINI VER”-

TEKEL’in 292 milyon dolara satıldığını alanların ise bir süre sonra 900 milyon dolara devrettiğini kaydeden Baykal, “Nerede o yetimin hakkı? 900 milyon dolar eden bir işletmeyi, 292 milyona vererek, yediğin yetim hakkının hesabını sen bir ver sen önce. O insanlar, bunların bir parçası. ‘Yetim hakkı yedirmem’ diyerek, kahramanlık taslayarak, sanki milletin hakkını koruyormuş gibi havaya girerek, işsiz bırakmanın mücadelesini vereceksin, Türkiye'de seyredecek. Böyle bir şey olur mu; rica ederim. Buna karşı hep birlikte sesimizi yükselteceğiz, merak etmeyin, tam bir dayanışma içindeyiz” dedi.
    Kaynak yazının tamamı:http://www.webhaber.com/-yetim-hakki...yorsun--haberi

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yetimin hakkını yabancıya yediriyor!

Yetim hakkı yedirmem deyimi “vicdanları dürtüp uyandırma” söylemidir. Başbakan geçenlerde TEKEL işçilerini paylamak için “Size yetim hakkını yedirmem” derken deyimi doğru mu kullandı? Hayır! İşçiler yetim hakkı yeme peşinde değil, kendi haklarını koruma peşindeler.

Oysa çok örnek var.

Başbakan dikkat etseydi, şu son bir hafta içinde “Size yetim hakkı yedirmem” diye diklenme fırsatı yakalayabileceği “4 taze örneği” peş peşe görecekti.

Örnek 1:

Güngör Uras’ın yazdığına göre, 29 Aralık 2009 tarihinde Tayyip Erdoğan Hükümeti, “Tütün Fonu”nu sıfırlama kararı aldı. Böylece Türkiye’ye yurtdışından ithal tütünlerin 1 kilosundan 3 dolar, başka ülkede üretilmiş 1 paket yabancı sigaradan da 40 cent vergi almaktan vazgeçti. Bunun yerine sigara fiyatlarına yüzde 15 zam yaptı. Yabancı sigara ve tütün ithal edenlerin ödeyeceği vergi, yerli sigara tiryakisinin sırtına yüklendi.

Yetim hakkını yedirmektir.

Örnek 2:

VATAN Gazetesi Dış Haberler Servisi’nin haberine göre, Airbus şirketine “nakliye uçağı yaptırmak” için 9 ülke başvurdu. Bu 9 ülke arasında Türkiye de vardı. Paralar yatırıldı. Anlaşma yapıldı. 6 yıl geçti; tam uçaklar teslim edilecek, Airbus, “Her biri 175 milyon dolar demiştik ama zam yapmak zorundayım” diye anlaşma dışı ilave para istedi. 9 ülkenin 8’i Airbus’a istediği ilave parayı vermedi. Bir tek Türkiye’yi yönetmekte olan Tayyip Erdoğan Hükümeti’nin denetimindeki Milli Suvanma Bakanlığı’nın ilgili dairesi, Airbus’a ödenecek miktarı yükseltmeyi kabul etti.

Yetim hakkı yedirmektir.

Örnek 3:

Özdemir İnce’nin yazdığına göre Tayyip Erdoğan Hükümeti’nin Kültür Bakanlığı’na bağlı TEDA Projesi, halktan toplanan vergilerle oluşmuş paralardan Nobel ödülü almış Orhan Pamuk’un kitaplarını yayınlasınlar diye yabancı yayınevlerine destek verdi. Para aktardı. Nobel almış, desteğe ihtiyacı olmayan Orhan Pamuk’un kitapları Slovakya, Güney Kore, Romanya, Brezilya, Estonya, Polonya, Ukrayna, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, İspanya, Mısır, Bosna-Hersek, Hindistan, İsveç, Letonya, Norveç, İsrail’deki yayınevlerince yayınlandı.

Yetim hakkı yedirmektir.

Örnek 4:

VATAN Ankara ekonomi muhabiri Gülümhan Gülten’in yazdığına göre, geçiş ücreti alacaktık ve yılda 300 milyon dolar net kazancımız olacaktı. Oysa öyle bir anlaşma yapmışlar ki, Bakü-Ceyhan Boru hattından geçecek olan petrolün varil başına “geçiş ücretini” sabitlemişler. Petrol: Varili 30 dolar. Geçiş ücreti: 35 cent. Petrol: Varili 150 dolar. Geçiş ücreti: Yine 35 cent. Ayrıca “boru hatının yıllık doluluk (throughput) garantisi” de istenmemiş. Sonuç: “Yüzyılın Projesi”nden yılda 300 milyon dolar üzerinden 3 yılda 900 milyon dolar kazanması beklenen Türkiye’nin bu boru hatından 3 yıllık zararı 210 milyon dolar oldu. BOTAŞ International’ın Basın Danışmanı İlhan Deneri’nin bana söylediğine göre, bu anlaşma Tayyip Erdoğan döneminde değil Mesut Yılmaz Başbakan ve Cumhur Ersümer Bakan iken imzalanmış. Tamam da boru hattının açılışı Tayyip Erdoğan döneminde (2006’da) tantanalı törenle oldu ve 3 yıldır zarar etmesine rağmen itiraz edilmeyip Bakü-Ceyhan Boru Hattı, zararına çalıştırılmaya devam edildi. Türk halkının sırtından yabancı petrol şirketlerine para aktarıldı. Aktarma devam ediyor.

Yetim hakkı yedirmektir.

Yetime saygınız olmayabilir.

Türkçeye saygınız olsun.

Kavramları doğru örneklerle kullanalım. Paralar yabancıya akıyor, Türkçenin namusunu koruyalım.

07-01-2010 NECATİ DOĞRU Vatan G.Z.T

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: