+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Çalışan özürlü

Çalışan özürlü
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2009
  Nerede
  konya
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Çalışan özürlü

  Mrb arkadaşlar ben özürlüyüm %60 raporum var bu güne kadar da hiç sigortam yok
  şimdi yatmaya başladı özürlü kanunlarına göre ben bu raporla emekli olabilmem için kaç yıl sigortalı işte çalışmam gerekiyor ilginize şimdiden teşekkür ederim  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Çalışan özürlü konulu yargıtay kararı ara
  Çalışan özürlü konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  1.823
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Çalışan özürlü

  Alıntı kon_ak1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Mrb arkadaşlar ben özürlüyüm %60 raporum var bu güne kadar da hiç sigortam yok
  şimdi yatmaya başladı özürlü kanunlarına göre ben bu raporla emekli olabilmem için kaç yıl sigortalı işte çalışmam gerekiyor ilginize şimdiden teşekkür ederim

  5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’ na tabi olarak işe girenler;  - Çalışma gücünün en az %40’ını kaybettiğini belgeleyerek özürlü olarak işe girmiş olanlar, en az 15 (on beş) yıl fiili hizmet süresini doldurdukları takdirde istekleri üzerine emekliye ayrılabilirler ( 39. Madde’nin J Bendi).  - 5434 sayılı Kanuna tabi olarak çalışırken herhangi bir hastalık veya kaza sonucu çalışma gücünü kaybederek (hayatını çalışarak kazanamayacak derecede) malul duruma düşenlere 10 yıllık emekliliğe tabi hizmetleri olmaları halinde aylık bağlanır.  Yukarıda 1. ve 2. Maddelerde bahsi geçenlerin ölmeleri halinde dul ve yetimlerine de Sandıkça aylık bağlanır. ( madde 53)  - 5 sene emekliliğe esas bir hizmette bulunmak şartıyla tedavisi mümkün olmayacak bir şekilde malul duruma düşen adi malullere 15 sene hizmetleri varmış gibi aylık bağlanır. Ancak bu aylıklar dul ve yetimlere intikal etmez. ( 53 üncü maddenin son paragrafı )  - 5434 sayılı Yasaya tabi olarak çalışırken (en az 5 yıl fiili hizmeti olmak kaydıyla) veya 5434 sayılı Yasaya göre emeklilik hakkını kazanmış yada emekli aylığı alırken ölmüş olanların yaşları ne olursa olsun malul ve muhtaç erkek çocuklarına emekli aylığı bağlanır.(74. Madde)  - 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na tabi olarak işe girenler;  - Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalık ve arızası bulunan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayan veya Sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun, en az 3600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları pirimi ödenmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.( 60. Madde’nin C bendinin a ve b fıkraları)  - Malul sayılanlara (çalışma gücünün 2/3’ünü ya da iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az %60’ını yitirdikleri resmi sağlık kurulu raporuyla saptanan) emekli aylığı bağlanabilmesi için toplam 1800 gün ve en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinin her yılı için ortalama 180 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası pirimi ödenmiş olması gerekmektedir ( 54. Madde’nin C Fıkrası).  - 506 sayılı Kanun kapsamında sigortalı çalışırken (en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama 180 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası pirimi ödenmiş olması kaydı ile) yaşlılık aylığı almaya hak kazanmış veya yaşlılık aylığı alırken, ölenlerin malul ve muhtaç erkek çocuklarına (Sosyal Sigortaya yahut Emekli Sandığına tabi çalışmalarından dolayı gelir ve aylık almama şartıyla) aylık bağlanır. (23.Madde’nin C Bendinin b Fıkrasının V. Paragrafı ve 68.Madde’nin C Bendinin b Fıkrasının V. Paragrafı)  · 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu’na tabi olarak çalışanlar;  - Çalışma gücünün en az üçte ikisini yitirerek malul duruma düşenlere en az 5 (beş) tam yıl Bağ-Kur primi ödemiş olmaları ve yazılı istekte bulunmaları şartıyla malullük aylığı bağlanır  ( 29. Madde).

  - Bağ-Kur’da fiili sigortalılığı devam ederken bir iş kazası veya meslek hastalığı sonucu çalışma gücünün en az üçte ikisini kaybedenler için 5 yıl sigorta primi ödenmiş olma şartı aranmaz.

  - En az 3 (üç) tam yıl Bağ-Kur pirimi ödemiş olmaları şartıyla ölen Bağ-Kur’lunun veya 5 (beş) tam yıl Bağ-Kur pirimi ödeyerek malulen emekli olduktan sonra ölen yada herhangi bir şekilde yaşlılık aylığını hak eden yada yaşlılık aylığı alırken ölen Bağ-Kur’lunun malul ve muhtaç erkek çocuklarına aylık bağlanır.(Madde 41)

  · 2022 Sayılı Kanun’a göre Sakatlık ve Malullük Aylığı;

  Sakatlık aylığı: Çalışma ve işgörme gücünün %40 ile %70 arasında kaybetmiş muhtaç sakatlara bağlanan aylıklardır. Aylık bağlanabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak, çalışma ve işgörme gücünü en az %40 oranında kaybettiklerini tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları gerekmektedir.

  Malullük aylığı: Çalışma ve işgörme gücünü %70’in üzerinde kaybetmiş muhtaç sakatlara bağlanan aylıklardır. 18 yaşını doldurmuş olmak, başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde malul olduğunu tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları gerekmektedir.  Aylıkların Bağlanma Şartları:

  a) T.C. vatandaşı olmak,

  b) Muhtaç olmak,

  c) Bağlanacak aylık miktarına eşit veya fazla devamlı gelir sağlayamamak,

  d) Kendisine kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmamak.  Aylık Bağlanması İçin Gerekli Belgeler :

  a) 2022 sayılı kanuna göre başvuru formu ( Bu formda yer alan ; aylık istek dilekçesi ile mal bildirim belgesi kişi tarafından doldurulacaktır. Muhtaçlık belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah ilmuhaberi bölümleri ise yetkililerce imzalanacak ve mühürlenecektir.

  b) Sağlık Kurulu Raporu (Mal Müdürlüğü tarafından sevk edilen bir hastaneden)

  c) Üç adet fotoğraf  Bu belgelerle Emekli Sandığı veya valilik ya da kaymakamlık makamlarına başvurulur.

  Aylığı almakta olan aile reisinin aylığı; eşinin de bu aylığı hak etmesi halinde veya bu aylığı alma hakkına sahip biriyle evlenmesi durumunda %50 oranında artırılmaktadır. 2022 sayılı Yasaya göre aylıklar üç ayda bir peşin olarak alınır. Aylık bağlananlar devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi görürler.  Özürlüler İdaresi Başkanlığı'ndan İktibas Edilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Özürlü baba ve özürlü kızı
  Yazan: blntcngz93 Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 27-12-2011, 15:42:41
 2. Zihinsel özürlü kardeşe özürlü maaşı ve bakıcı ücreti
  Yazan: ismail32 Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 07-04-2011, 11:59:08
 3. Yanıt: 12
  Son İleti: 18-10-2009, 11:49:52
 4. Kim Özürlü?
  Yazan: pelin24 Forum: Üyelerimizin Edebi Yazıları
  Yanıt: 1
  Son İleti: 05-10-2008, 17:39:55
 5. Özürlü
  Yazan: mamudo63 Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 09-12-2004, 07:58:07

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.